Reklama Hebe.com I 5 Must-Have dermokosmetických produktů s - 30% slevou I Magazín AC

Test DNES: Jahodové zmrzliny

Některé mají 70 % jahod, jiné tři. Vyhrála retro dřeň. Testovali jsme 10 jahodových zmrzlin. Všechny byly přeslazené, ale dětem i dospělým chutnaly.

Zmrzlinu si v létě dopřává skoro každý. Čechům nejvíc chutná vanilková, ale mezi ovocnými zmrzlinami by nejspíš vyhrála jahodová. Zajímalo nás proto, kolik jahod v sobě průmyslově vyráběné zmrzliny mají. Zda nanuky a kelímky obsahují jen obarvenou vodu s příměsí jahodového aroma, nebo v nich jahody skutečně jsou. 

Výsledek byl příznivý. V každém z deseti zakoupených vzorků jahody byly. A další pozitivní zprávou je, že červenou barvu zmrzliny nezískávají ze syntetických přísad, ale z přírodních. Zmrzlina Tubíno si sice k barvě pomáhá červenou řepou, Calippo bezinkovou šťávou a Albert Jahůdka karmíny (běžně používané potravinářské barvivo, které se vyrábí z vysušených těl hmyzu červce nopálového), ale umělá barviva nebyla použita ani v jednom vzorku, jak ukázala analýza na Vysoké škole technologické (VŠCHT) v Praze.

Velké rozdíly v množství jahod

Rozdíly v podílu jahod však byly obrovské. Zatímco nejjahodovější vzorky – Jahodová dřeň Dione a Hájek super jahoda – obsahovaly téměř sedmdesát procent ovocného podílu, zmrzlina Calippo ho měla jen třináct a vodová zmrzlina Tubíno pouhá tři procenta. 

Nejčastější hodnota se přitom pohybovala kolem padesáti procent. Více než poloviční podíl jahod měly Billa jahodová, Prima Mrož, Ballino, Albert Jahůdka a Zielona Budka. Sorbet Tesco měl podíl třetinový a doma vyráběná zmrzlina, kterou jsme do testu zařadili pro srovnání s průmyslovými vzorky, obsahovala přes osmdesát procent jahod.

Dobrým zjištěním testu bylo, že výrobci do zmrzlin dávají deklarované množství jahod a nesnaží se zákazníka klamat tím, že by drahé jahody nahrazovali levnějším ovocem, například při falšování často používanými jablky. „Jablečná surovina ve vzorcích nalezena nebyla. Výrobci se nesnaží spotřebitele šidit, což je pozitivní,“ uvedl Aleš Rajchl, který zmrzliny na VŠCHT analyzoval.

Cukry tvoří až třetinu zmrzlin

Negativní však bylo, že všechny vzorky obsahují velké množství cukru. Pokud by si člověk doma vyráběl čistě jahodovou dřeň, pak by v ní měl podle knihy Food Composition and Nutrition Tables zhruba 5,5 procenta cukrů (hodnota je průměrná, protože skutečné množství se mění podle odrůdy, místa pěstování i času sklizně). Podíl cukru v nakoupených zmrzlinách byl několikanásobně vyšší, pohyboval se od dvaceti do třiceti procent. Na první pohled toto číslo příliš neřekne, ale když se přepočítá na doporučenou denní dávku (DDD), kterou by podle výživových pravidel neměl člověk za den překročit, pak je číslo alarmující. Jedno menší balení zmrzliny totiž malému dítěti ve věku 4 až 6 let vyčerpá až 80 procent této dávky a velká balení, která děti dokážou hravě na posezení sníst, ho několikanásobně překročí.

„Když jsem chodil do školy, nebyl pro mě problém sníst až deset jahodových nanuků na posezení,“ vzpomíná Jan Vávra z Prahy. A velký zmrzlinový apetit potvrzovaly i děti, které se účastnily degustace.

Poté, co děti otestovaly jedenáct vzorků zmrzlin, byly bez nejmenších problémů schopné sníst další nanuky, které dostaly jako odměnu.

Maminky by tak měly spotřebu zmrzlin u svých malých dětí kontrolovat a denně jim povolit jen jeden nanuk.

Retro dřeň vyhrála. Ocenily ji i děti

Celková úroveň zmrzlin však byla podle degustujících, které ve dvanáctičlenné porotě zastupovalo i pět dospělých, potěšující. „Všechny byly dobré. Některé sice byly jen jako led s barvivem, ale i ty se daly jíst. V obchodě bych si koupil všech deset. Že
byly hodně sladké, mi nevadilo,“ řekl třináctiletý Michal Sedlák. „Nejvíc mi chutnala ta domácí, ale ta byla mimo soutěž,“ dodal.

Dobrou úroveň zmrzlin chválila i zmrzlinová blogerka Kateřina Kočičková. „Překvapilo mě, že až na pár vzorků byly zmrzliny dobré. Čekala jsem, že budou mnohem víc chemické a mnohem méně opravdu jahodové, ale to nebyla pravda,“ říká zakladatelka blogu Tři kopečky, jež zmrzlinu také sama vyrábí.

Podle ní sice byly zmrzliny přeslazené, ale až na Callipo a Tubíno chuťově příjemné. „Nejvíce mi chutnala Dione. Ta i hezky voněla a navíc mi připomněla Táboráčky z dob mého dětství. To byla zmrzlina, kterou jsme všichni v mé generaci milovali a kupovali,“ říká blogerka.

S jejím názorem souhlasili i ostatní dospělí. Klasická dřeň bez jakýchkoliv přísad však chutnala nejvíce též dětem. V dotaznících jí dávaly za barvu, vůni a chuť stejně dobré známky jako dospělí (většinou samé jedničky, ve dvou případech trojku). Ani obal, připomínající v minulosti i dnes spíše kelímek od hořčice, zmrzlině na kouzle celkově neubral. Děti sice příliš nezaujal a známky mu dávaly horší, ale dospělé svým vzhledem rozněžnil, takže ho pak hodnotili lépe a v komentářích o něm psali jako o veselém a milém retru. 

Jako se děti a dospělí shodli na nejlepším vzorku, shodli se i na nejhorším. Na konci žebříčku tak zůstala nejlevnější zmrzlina Tubíno od výrobce Pinko. Hlavně kvůli tomu, že měla ve složení nejméně jahod – a také z degustace si odnesla poslední příčku. 

„Vyrábíme řadu zmrzlin v různé kvalitě. Tubíno patří do kategorie levných vodových zmrzlin určených pro děti, jež si ji koupí z kapesného, když jdou ze školy,“ vysvětluje Adolf Adam, obchodní ředitel firmy Pinko. Firma podle něj o změnách receptury v současné chvíli neuvažuje, protože by pak zmrzlinu musela zdražit.

Výrobky, které uspěly v testu

Jahodová dřeň Dione

Jahodová dřeň Dione

Výrobce:
Agrimex Vestec/ČR
Koupeno:
Tesco

Ovocný podíl: 67 %
Cena za 100g: 22,40 Kč

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Hodnocení

Zmrzlina obsahovala podle analýzy druhý největší podíl ovoce ze všech vzorků. Podíl cukrů byl vzhledem k ostatním výrobkům podprůměrný. Do zmrzliny nebyly přimíchány žádné další pomocné přídatné látky, za složení si tak jako jediná z průmyslových zmrzlin odnesla jedničku. Kelímek šel výborně otevírat a měl lžičku. Informace pro spotřebitele byly srozumitelné, malým minusem bylo hůře čitelné datum minimální trvanlivosti natištěné jehličkovou tiskárnou přes text výrobku.

Smyslové hodnocení: Zmrzlina měla nejlepší barvu i vůni. Chuť byla podle porotců pravá jahodová. Obal na ně působil vesele.

1,4 Známka testu

Hájek super jahoda

Hájek super jahoda

Výrobce:
Hájek a Boušová/ČR
Koupeno:
Ovocný Světozor

Ovocný podíl: 68 %
Cena za 100g: 31,70 Kč

Běžná cena 119

Co zjistil test

Hodnocení

Zmrzlina obsahovala nejvíce jahod ze všech průmyslově vyráběných vzorků, měla však také největší počet doplňujících přídatných látek. Vedle stabilizátoru a regulátoru kyselosti také emulgátor, aroma či sorbitol. Syntetická barviva v ní však nebyla. Podíl cukrů byl průměrný. Papírový kelímek byl velmi měkký, promačkával se a měl na sobě jen volně položené víčko.

Smyslové hodnocení: Zmrzlina měla výtečnou jahodovou chuť, ale někomu přišla moc sladká a přirovnával ji k jahodovému koktejlu. Části poroty se líbila našlehaná konzistence, části vadila příliš světlá barva. Dětem přišel obal nevýrazný, nehledaly by v něm zmrzlinu. Dospělí naopak jednoduchost ocenili.

1,7 Známka testu

Zielona Budka strawberry sorbet

Zielona Budka strawberry sorbet

Výrobce:
Zielona Budka/Polsko
Koupeno:
Kaufland

Ovocný podíl: 48 %
Cena za 100g: 18,90 Kč

Běžná cena 69,90

Co zjistil test

Hodnocení

Zmrzlina měla ve složení nadprůměrný obsah jahod. Nadprůměrný byl také podíl cukru. Z přídatných látek obsahoval vzorek stabilizátory. Barva byla přírodní, syntetické barvivo nebylo ve zmrzlině stejně jako ve všech ostatních vzorcích v laboratoři zaznamenáno. Kelímek šel výborně otevírat a zmrzlina z něj šla dobře nabírat. Zeleně natištěné datum spotřeby šlo na černém okraji špatně luštit.

Smyslové hodnocení: Porotci ocenili kousky jahod ve vzorku. Někomu přišla chuť výborná, jiným přišla příliš kyselá, sladká a chemická. Obal byl hezký a vzbuzoval chuť na zmrzlinu. Dojem z něj však kazil černý okraj, který působil na několik porotců až morbidně.

1,9 Známka testu

Albert Quality Jahůdka

Albert Quality Jahůdka

Výrobce:
Tipafrost/ČR
Koupeno:
Albert

Ovocný podíl: 54 %
Cena za 100g: 18,90 Kč/140 g

Běžná cena 26,50

Co zjistil test

Hodnocení

Podíl jahod byl ve zmrzlině nadprůměrný, cukru naopak podprůměrný. Ve složení bylo více doplňkových látek – kromě jahod, vody a cukru stabilizátory, barvivo, aroma a regulátor kyselosti. Kelímek se lžičkou šlo otevřít špatně. Víčko se u některých balení trhalo. Světle červené písmo na obalu šlo hůře číst stejně jako datum trvanlivosti natištěné přes text.

Smyslové hodnocení: Porotci vytýkali vzorku vodovější konzistenci a nepřirozeně jahodovou až chemickou chuť, v níž bylo cítit cizí pachutě. Barva byla příliš tmavá a nepřirozená, jahodové aroma bylo příliš intenzivní. Obal se některým porotcům líbil a hodnotili ho lépe než obsah, jiným přišel trapný.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.