5.1.2015

Test DNES: Dětské autosedačkyLevné sedačky propadly

Test DNES: Dětské autosedačky

Test ukázal, že na autosedačce pro dítě by se nemělo šetřit

Pozitiva: I mezi velmi levnými autosedačkami se našla jedna kvalitní. Stojí přitom pouhých 900 korun.

Negativa: Šest z jedenácti sedaček zcela propadlo. Jedna při čelním nárazu dokonce praskla a dítě by z ní mohlo vyletět ven.

Pravidla zveřejňování a hodnocení

Stojí zdraví a možná i život vašeho dítěte za 2 601 korun? Možná se pozastavíte nad tím, co je to za provokativní dotaz. Ale právě taková otázka vyplynula z testu velmi levných dětských autosedaček, který společnými silami provedlo několik evropských autoklubů v čele s německým ADAC a rakouským ÖAMTK.

Suma z úvodní otázky je totiž cenový rozdíl mezi levnější sedačkou Nania Safety Paris SP za 1 399 korun, která při simulované havárii praskla, a velmi bezpečnými výrobky kolem čtyř tisíc korun, prověřenými v předchozím testu poněkud dražších sedaček.

S bezpečností při nárazu měly problémy i další čtyři sedačky z jedenácti testovaných. Jedna pak dostala nejhorší známku kvůli tomu, že obsahovala velké množství škodlivých látek. Velmi dobře uspěla v celkovém hodnocení jen jediná sedačka. Všechny byly koupeny v levných diskontních prodejnách nebo na internetu.

Je to propastný rozdíl oproti jarnímu testu autoklubu ADAC, který byl proveden podle zcela shodné metodiky. Bylo do něj zařazeno 28 sedaček v cenách od 2 200 do 11 500 korun. Devatenáct z nich přitom získalo hodnocení odpovídající školní jedničce nebo dvojce. A mezi těmito velmi bezpečnými výrobky jich bylo několik už v ceně kolem čtyř tisíc korun. Příkladem mohou být autosedačky HTS Besafe iZi Go X1 nebo Recaro Privia.

Test přísnější, než požadují normy

Automotoklub ADAC, v jehož testu levné sedačky vesměs neuspěly, se netají tím, že jeho požadavky na bezpečnost jsou výrazně vyšší, než požadují evropské normy. A podle těch se schvaluje uvedení nových výrobků na trh. Jinými slovy, pokud sedačka nevyhoví v testu ADAC, ještě to neznamená, že by se vůbec neměla prodávat. Minimální požadavky na bezpečnost dané evropskou normou by plnit měla.

A jak tedy německý autoklub sedačky zkouší?

Hlavní důraz klade na nárazové testy. V těch z velmi levných autosedaček nejlépe uspěla Obaby Tiny Tatty Teddy za 900 Kč. „Jedná se o vyvážený model bez větších slabin,“ okomentoval její výsledky rakouský autoklub. Nárazové testy probíhaly tak, že se sedačka s figurínou dítěte ukotvila do skeletu automobilu Volkswagen Golf a pak se simuloval čelní náraz při rychlosti 64 km/h. Sedačka by tento náraz měla snést, udržet dítě a zajistit, aby se mu nic nestalo.

Poté se zkoušel boční náraz při rychlosti 50 km/h. ADAC tyto rychlosti a úhly nárazu vybral proto, že podle něj nejlépe napodobují situace, které se mohou stát v běžném provozu.

Inspektoři také přísně hodnotili vedení bezpečnostního pásu a to, zda by při nárazu nemohl dítěti ublížit. Stejná metodika pro testy platí už několik let, dají se tedy dobře srovnávat mezi sebou.

Hodnotí se i snadnost instalace

Kromě bezpečnostních kritérií se v testu hodnotilo i to, jak snadno jde sedačka do auta nainstalovat a jak pochopitelný je návod na její použití. Tohoto úkolu se ujali lidé z rakouského autoklubu ÖAMTC a švýcarského TCS.

Sedačky instalovali do malého Fiatu 500, do hatchbacku Volkswagen Golf a do velkého MPV Ford Galaxy.

Dalšími hodnocenými parametry byla ergonomie sedačky a obsah škodlivých látek ve hmotách, ze kterých je vyrobena.

I z tohoto pohledu se v testu našel jeden „hříšník“, a to sedačka Nania Starter SP, která dostala nevyhovující hodnocení právě kvůli vysokému obsahu škodlivých látek. Autoři testu však neupřesňují, o jakou konkrétní látku se jednalo. Dostupné i na českém trhu Většina z testovaných sedaček byla podle ÚAMK dostupná i na českém trhu a autoklub dohledal i jejich orientační ceny. Další sedačky se daly velmi levně pořídit v německém nebo rakouském pohraničí nebo v tamních internetových obchodech, proto jejich vlastnosti mohou být zajímavé i pro české zákazníky.

Výrobky, které uspěly v testu

Obaby Tiny Tatty Teddy

Pro děti do 13 kg, 0+ let
Známka za bezpečnost: 1,9

Běžná cena 900

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace je však složitější. po instalaci do auta je stabilní. Návod k použití má drobnější nedostatky.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Dítě v sedačce nemá omezený výhled. Minusem je jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Velmi nízké riziko poranění při čelním nárazu, ale střední riziko zranění při bočním nárazu. Dobře vedený pás.

Známka testu 2

Nania Racer SP

Pro děti od 9 do 36 kg,1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 2,7

Běžná cena 1 500

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Lehká sedačka, poněkud složitější instalace do auta. Je přiložen dobře zpracovaný návod k použití.

Ergonomie: Sedačka není zbytečně objemná. Dítě z ní však nemá dobrý výhled, ani místo pro nohy není optimální. Jen tenké polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečnostní pás, ale střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není ve vozidle stabilní.

Známka testu 3

Fisher Price FP 3000

Pro děti od 9 do 36 kg, 1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,2

Běžná cena 1 300

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, což je příjemné při jejím usazování do auta. Její instalace je však poněkud složitější. Návod je dobře pochopitelný.

Ergonomie: Sedačka je skladná a má dobré opěrky nohou. Má však jen tenké polstrování. Dítě špatně vidí ven.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobré vedení bezpečnostního pásu. Střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

Známka testu 3

Fisher Price FP 4000

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,0

Běžná cena 1 149

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace do auta je velmi snadná a rychlá. Dobře zpracovaný a snadno pochopitelný návod k obsluze.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Výhled dítěte není ničím omezován. Sedačka má jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečností pás. Střední riziko zranění při čelních i bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

Známka testu 3

Vivitta JAN AB 710-B

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,4

Běžná cena 912

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, instalace velmi snadná a rychlá. Dobrý návod.

Ergonomie: Příkladný posez dítěte, dobrá opěrka nohou i polstrování. Dítě pěkně vidí ven. Sedačka je velmi blízko sedadlu.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Nízké riziko zranění při čelním nárazu, ovšem zvýšené riziko při bočním nárazu. Dobře vedený bezpečnostní pás. Sedačka není v autě stabilní.

Známka testu 3

Další testy z kategorie Děti

Test DNES: Adventní kalendáře
1.12.2016

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách
4.11.2016

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Test DNES: Pastelky
20.5.2016

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Reklama
     

Nejčtenější testy

Test DNES: Máslo

Test DNES: MásloPozitiva: Výrobci másla nešidí přídavkem vody nebo rostlinných tuků. Nenašli jsme v nich ž... Celý test

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkáchČistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální př... Celý test

Test pánských antiperspirantů

Test pánských antiperspirantůPozitiva: Všechny pánské antiperspiranty alespoň trochu bránily pocení. Neplatí nejdražší = nejúčinn... Celý test

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní páskyRozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořá... Celý test

Test DNES: Horká čokoláda

Test DNES: Horká čokoládaHorké čokolády prodávané v Česku by si na řadě míst zasloužily změnit název. Jako čokoláda chutná je... Celý test

Reklama
Reklama