15.1.2016

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly

Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.

Pravidla zveřejňování a hodnocení

Až budete na oslavu Nového roku v obchodě vybírat „šampaňské“ pro děti, nedejte se zlákat líbivými motivy na obale, ale přečtěte si nejprve složení nápoje. Test 12 nealkoholických sektů ukázal, že třebaže nealkoholické sekty vypadají na první pohled stejně, mohou se výrazně lišit v podílu obsaženého ovoce.

Ačkoliv většina výrobků obsahovala dvanáct procent ovocné šťávy, vítěz testu, Avengers Assemble Party Drink, jí obsahoval třicet procent. Lahev tohoto nápoje přitom stála stejně jako jeho konkurenti s výrazně nižším podílem ovoce (66,90 Kč/750 ml). V testu se však objevily také sekty s nižším než desetinovým podílem ovoce. Byla to například značka Cool Party Drink Tropic, která obsahovala jen pětiprocentní podíl, či Krtečkovy bublinky, jež podíl ovocné šťávy ani neuvedly.

 

Cukr a éčka

Dietoložka Karolína Hlavatá, která hodnotila výživovou hodnotu výrobků, byla z celkového složení nápojů zklamaná. Zcela přírodní nebyl ani jeden vzorek. Všechny měly ve složení regulátor kyselosti (kyselinu citronovou) a až na jednu výjimku – Krtečkovy bublinky – byly všechny konzervovány. Buď sorbanem draselným, který může ve větším množství dráždit oči, kůži či ztěžovat dýchání, nebo kyselinou benzoovou, jež může komplikovat projevy vývojové poruchy ADHD. Část nápojů využívala umělá aromata.

Dalším negativem nápojů bylo to, že obsahovaly velký podíl sladidel, ať už ve formě cukru, či levnějšího glukózo-fruktózového sirupu. Téměř polovina vzorků měla sladidla uvedena ve složení hned za minerální či pitnou vodou. To znamená, že jejich podíl převyšoval podíl ovocné šťávy a podobaly se džusům či nápojům typu Coca-Cola, jež obsahují zhruba dvacet kostek cukru na litr nápoje.

Výjimkou byl sekt Cool Party Drink Tropic, který měl jen tři gramy cukru ve 100 ml, ale to jen kvůli tomu, že část cukrů nahrazovala syntetická sladidla aspartam a acesulfam. To byl také jeden z důvodů (vedle horší chuti, absence přidaného vitaminu C a syntetických aromat), proč nápoj skončil na posledním místě v testu.

Mrzí nás, že tento výrobek zklamal. S dodavatelem produktu končíme a hledáme si nového, lepšího,“ uvedla Hana Keclik, jednatelka společnosti Ed.Haas CZ, jež v Česku nápoj distribuuje.

Ačkoliv všechny nápoje byly vyrobeny podle expertky na výživu z mixu povolených a běžně užívaných látek, u alergiků či atopiků může kombinace různých aditiv vyvolat kopřivku či astma a není dobré, aby je pili. Jako součást běžného pitného režimu se však sekty nehodí ani pro ostatní děti. „K výjimečným událostem je dětem možné nápoje nabídnout, ale pokud jim připravíme ‚šampus‘ z jemně perlivé vody, přidáme šťávu s vyšším obsahem ovoce a dochutíme čerstvým ovocem, uděláme lépe,“ radí Hlavatá.

 

Jeden v chuti propadl

Degustaci jsme nechali provést děti ve věku mezi šesti až třinácti lety, protože právě pro ně jsou tyto nápoje především určeny.

Patnáct dívek a chlapců posuzovalo například to, jak pěknou barvu jednotlivé vzorky mají, jak voní a jak chutnají. Většina sektů dětem chutnala a dávaly jim za toto kritérium horší jedničky až horší dvojky.

Nejlepší známku si z degustace odnesl nápoj Robby Bubble Strawberry.

Dva vzorky, Yippy party a Krtečkovy bublinky, dostaly trojku a jeden vzorek, FC Barcelona, ohodnotily děti pětkou. Distributora této značky dětský verdikt překvapil.

Při výrobě se používá stejná receptura jako u nápojů s populárními Disney motivy (např. Piráti z Karibiku či Cars), s nimiž jsme dlouhodobě dosahovali na trhu výborných prodejních výsledků,“ uvedl manažer Pannon Food Bohemia s tím, že irma na nápoj zatím žádnou negativní reakci nezaznamenala.

Společnost však bude podle něj výsledky celého testu analyzovat a bude se snažit nabídnout zákazníkům výrobek, jenž jim bude více vyhovovat.

 

Na obal jen s nožem

Při otevírání sektů se ukázalo, že je dobré si na slavnostní okamžik připravit nůž. Jen třetina lahví totiž měla uzávěr obalený perforovanou fólií, jež šla snadno odstranit. Dalších osm fólií však bez nože otevřít nešlo.

Překvapivé také bylo, že jen část výrobců upozorňovala na to, že lahev, která je pod tlakem a je opatřena špuntem, má otevírat výhradně dospělý člověk.

Dvěma výrobcům stačilo, aby dospělý otevírání lahve pouze přihlížel. Vzhledem k tomu, že špunty občas vystřelovaly prudce, by však malé děti lahve otevírat neměly.

Test také prokázal, že obaly výrobků hrají u dětí velmi významnou roli. Zatímco v chuti, vůni či barvě se názory chlapců i dívek často shodovaly, u obalů až na výjimky stály proti sobě. Chlapcům se nejvíce líbil obal s motivem auta Bleska McQueena na dětském sektu Cars a naopak nejhorší byl podle nich obal s dívčí hrdinkou Annou z animované pohádky Frozen. Dívky daly nejlepší známku právě lahvi Frozen a nejhorší obalu Cars.

Jediný nápoj, na němž se oba tábory v názoru na design téměř shodly, byla lahev Robby Bubble Strawberry s motivem veselých zvířat a kluka letícího na špuntu. Chlapci jí dali známku 2 a dívky 2,1. U ostatních obalů se dívky a chlapci rozcházeli až o tři stupně.

Výrobky, které uspěly v testu

Avengers Assemble Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Billa

známka za degustaci: 2,1

známka za složení: 1

energie: 169 kJ / 100 ml

cukr: 9,6 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Nápoj z minerální vody a jablečné šťávy byl nejlepší díky nejvyššímu, 30% podílu ovocné složky. Informace na lahvi se luští těžko a fólie na hrdle jde špatně otevřít.
Degustace: Dětem nápoj chutnal, jen v něm cítily moc citronu. Dívky kritizovaly klučičí design obalu.

Známka testu 1,8

Šmoulové Dětský perlivý nápoj

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Albert

známka za degustaci: 1,9

známka za složení: 2

energie: 186 kJ / 100 ml

cukr: 10,5 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jahodový nápoj má průměrný obsah ovocné složky (12 %) a nejvíce cukru (2 kostky na 100 ml). Pozitivní je, že cukr není nahrazen zrádnějším glukózo-fruktózovým sirupem.
Degustace: Druhý nejlepší vzorek, voní po žvýkačce. Šestiletým dětem se líbil obal, starším přišel dětský.

Známka testu 2,1

Cars Sycený ovocný nápoj

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Billa

známka za degustaci: 2,1

známka za složení: 2

energie: 179 kJ / 100 ml

cukr: 9,3 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jablečnojahodový nápoj obsahuje 12 % ovocné složky. Sladidlem je cukr, konzervantem sorban draselný a kyselina askorbová.
Degustace: Dětem se velmi líbila barva. Psaly, že je krásná a slavnostní. Nápoj jim voněl a chutnal. Obal se líbil chlapcům, dívkám moc ne.

Známka testu 2,1

Frozen Party Drink 2,2

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Tesco

známka za degustaci: 2,5

známka za složení: 2

energie: 183 kJ / 100 ml

cukr: 10,4 g / 100 ml

Běžná cena 62,90

Co zjistil test

Hodnocení

Šťáva z bílých hroznů tvoří 12 % nápoje. Sladidlem je cukr. Barvu dodává karamel, konzervantem je sorban draselný a kyselina askorbová.
Degustace: Barva přišla dětem příliš světlá a vůně moc slabá a umělá. Chuť byla průměrná. Obal se líbil dívkám, chlapcům ne.

Známka testu 2,2

Mickey Mouse & Friends

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Tesco

známka za degustaci: 2,4

známka za složení: 2

energie: 160 kJ / 100 ml

cukr: 9,2 g / 100 ml

Běžná cena 62,90

Co zjistil test

Hodnocení

Perlivý nápoj s hroznovou šťávou (12 %) je oslazen cukrem a obarven karamelem. Konzervantem je sorban draselný. Informace na lahvi nejdou bez lupy číst.
Degustace: Děti kritizovaly slabou barvu a chuť, vůni ocenily. Polovině dětí se obal líbil, druhé naopak ne.

Známka testu 2,2

Tom and Jerry Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)

známka za degustaci: 2,5

známka za složení: 2

energie: 160 kJ / 100 ml

cukr: 9,2 g / 100 ml

Běžná cena 45

Co zjistil test

Hodnocení

Sycený nápoj má stejné složení jako Mickey Mouse. Instrukce na lahvi nejdou kvůli malému písmu a barevnému pozadí číst. Jedna lahev měla prošlé datum minimální trvanlivosti.
Degustace: Barvu, vůni i chuť hodnotily děti jako průměrnou. Obal se líbil víc chlapcům než dívkám.

Známka testu 2,2

Piráti z Karibiku Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Albert

známka za degustaci: 2,6

známka za složení: 2

energie: 179 kJ / 100 ml

cukr: 9,3 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jahodová šťáva představuje 12 % obsahu nápoje. Barvu dodává nápoji šťáva z arónie. Sladidlem je cukr, konzervantem sorban draselný.
Degustace: Děti zaujala tmavší barva a hezká vůně. Chuť jim však přišla divná a umělá. Chlapcům se obal líbil hodně, dívkám méně.

Známka testu 2,3

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj
26.2.2016

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť slo... ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Test DNES: Dětské šampaňské
15.1.2016

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Test DNES: Voda z automatu
22.9.2015

Test DNES: Voda z automatu

Pozitiva: Voda na všech místech měla přijatelnou vůni i chuť. V některých barelech byla velmi kvalitní. Negativa: Alespoň drobné nedostatky měly všechny vzorky. A šestina z nich obsahovala rizikové bakterie.ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Reklama
     

Nejčtenější testy

Test DNES: Máslo

Test DNES: MásloPozitiva: Výrobci másla nešidí přídavkem vody nebo rostlinných tuků. Nenašli jsme v nich ž... Celý test

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkáchČistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální př... Celý test

Test DNES: Horká čokoláda

Test DNES: Horká čokoládaHorké čokolády prodávané v Česku by si na řadě míst zasloužily změnit název. Jako čokoláda chutná je... Celý test

Test pánských antiperspirantů

Test pánských antiperspirantůPozitiva: Všechny pánské antiperspiranty alespoň trochu bránily pocení. Neplatí nejdražší = nejúčinn... Celý test

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní páskyRozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořá... Celý test

Reklama
Reklama