Řeznictví MÚÚÚ I Dopřejte si jihočeskou divočinu za výhodné ceny!! Portmonka I Nákupy OnaDnes!

E201 - Sorban sodný (Sorbát sodný)

Zakázaný konzervant

  • Stupeň škodlivosti 3 - Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  • Látka je zakázaná v EU a ČR - Látky zakázané přidávat do potravin v EU. V jiných zemích může být jejich použití povoleno. Zákaz automaticky neznamená, že je látka škodlivá, pouze se zde nesmí prodávat potraviny, které ji obsahují.

Popis E201 - Sorban sodný (Sorbát sodný)

Sorban sodný je potravinový konzervant, který zabraňuje růstu kvasinek a plísní nebo bakterií nacházejících se v potravinách.

Využití E201 - Sorban sodný (Sorbát sodný)

  • Konzervant - Jsou látky prodlužující trvanlivost potraviny a chránící potravinu proti mikrobiálnímu kažení

Sorban sodný se používá v kombinaci se sorbanem draselným nebo s kyselinou sorbovou. Látka bývá využívána jako konzervant v sýrech, muce, margarínech, mražené pizze, pekařských výrobcích, kečupech v povidlech, uměle doslazovaných marmeládách, ovocných džusech, čokoládových sirupech, víně, jablečném moštu, lékořici, zázvorovém pivu a v olivách ve slaném nálevu. Používá se také jako přídavek do obalů, ze kterých se může uvolňovat do potravin.

Účinky E201 - Sorban sodný (Sorbát sodný) na organismus

U látky nebyly zjištěny negativní účinky, avšak může způsobit velmi malému procentu lidí pseudo-alergické reakce. V ČR není povoleno tuto látku používat.

Stupeň škodlivosti3
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRANO

Tabulka zobrazuje vliv E201 - Sorban sodný (Sorbát sodný) na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.