Magazín AkcniCeny | Víte, co udělá kostka ledu v květináči s orchidejemi?

Babiččin bylinkář: 13. Lopuch větší

13.09.2021

Lopuch větší je rostlina, jíž si většina z nás vybaví pro její květenství. Kulaté květy opatřené háčky, které výborně drží na oblečení i ve vlasech, zná snad každý. Nyní ovšem přichází sezóna sběru kořenů lopuchu. Jak a proč je užívat?

Babiččin bylinkář: 13. Lopuch větší
(Foto: canva.com)

Arctium lappa, neboli lopuch větší, je v přírodě díky svému vzrůstu a až půl metru širokým listům téměř nepřehlédnutelná rostlina. Mnohými je považována za odolný plevel, ovšem pravdou je, že má užití jak v bylinkářství, tak v gastronomii. Zejména ve východní Asii jsou výhonky i kořeny této byliny považovány za lahůdku.

Pěstování

Lopuch je na pěstování velice nenáročná rostlina. Běžně se v přírodě vyskytuje i na rumištích, smetištích a podél cest. Kvůli celkové mohutnosti rostliny je však nejjednodušší tuto bylinu vyhledat v přírodě, na zahrádce by zabírala velké množství prostoru. Pro lidové léčitelství je nejvýznamnější kořen, který se sklízí od září do října. V Evropě se užívá již velmi dlouho, to jak zevně, tak vnitřně.

Zpracování

Kořen je nejlepší dostat z půdy rýčem, může být totiž až půl metru dlouhý. Poté je nutné ho vysušit, teplota by přitom neměla přesáhnout 50 °C, můžete tedy využít i sušičku na ovoce. Je také možné si koupit kořen již usušený. Vnitřně se většinou užívá výluh, který připravíme pouhým zalitím kořenu vroucí vodou. Pro zevní užití je možné kořen naložit do rostlinného oleje, nechat několik týdnů macerovat a poté aplikovat na postižená místa.

Účinky

Lopuch větší má celkově blahodárný vliv na organismus. Při vnějším užití je účinný proti stárnutí pokožky, stimuluje růst vlasů a používá se také proti nadměrné tvorbě kožního mazu. Při vnitřním užití může pomáhat detoxikovat krev a má protizánětlivé účinky. Snižuje množství cukru v krvi, je tedy ideální volbou pro diabetiky. Navíc působí diureticky, takže se užívá pro léčbu problémů spojených se zadržováním vody.

awashop.cz

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 18. Koriandr setý

Koriandr setý je velice rozporuplná bylinka. Jen málokdo má k aroma této rostliny naprosto neutrální vztah. Ať už jste tedy milovníci či odpůrci tohoto koření, můžete ocenit jeho blahodárný vliv na naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 17. Kmín kořenný

Kmín je rostlina známá zejména v gastronomii, kde ji používáme jako stejnojmenné koření. Možnosti jejího užití jsou však mnohem pestřejší. Jaké je uplatnění kmínu v moderní medicíně a lidovém léčitelství?

Babiččin bylinkář: 15. Majoránka zahradní

Majoránka je bylinka, která dnes jako koření nechybí v žádné domácnosti. Tato rostlina však obsahuje mnoho léčivých látek, díky kterým je vhodná také jako přírodní lék.

Babiččin bylinkář: 14. Prha chlumní

Prha chlumní je jedna z méně známých bylinek, a to převážně proto, že je v naší přírodě již poměrně vzácná. Obsahuje však velké množství biologicky aktivních látek, kterým vděčí za své léčivé vlastnosti. Proto by rozhodně neměla být opomenuta.

Babiččin bylinkář: 12. Petržel zahradní

Petržel zahradní využívá v kuchyni asi skutečně každý. Tato celosvětově známá potravina se však dá využívat i jako účinná bylinka. Jak ji pěstovat a jak působí na lidský organismus?

Babiččin bylinkář: 11. Řebříček obecný

Řebříček obecný je jednou z bylinek, které jsou v Čechách v lidovém léčitelství využívány již odnepaměti. Jaké jsou jeho účinky na lidské zdraví?

Babiččin bylinkář: 10. Tymián obecný

Tymián, široké veřejnosti známý jako mateřídouška obecná, je původní česká bylinka. V minulosti byla hojně využívána v gastronomii i léčitelství. Jaké má tato malá bylinka účinky na lidské zdraví?

Babiččin bylinkář: 9. Ženšen nepravý

Ženšen nepravý, méně známý příbuzný ženšenu pravého, se v tradiční čínské medicíně využívá již celá staletí. Nyní se tato bylina a produkty z ní vyrobené začínají dostávat na evropský trh. Jak ženšen působí na lidský organismus a jak ho užívat?

Babiččin bylinkář: 8. Konopice polní

Konopice polní je planě rostoucí nepříliš výrazná bylinka, jejíž léčivé účinky zná asi málokdo. Přesto se jedná o rostlinu, která svými vlastnostmi vyrovná i těm nejvýznamnějším bylinkám a její kvetoucí lodyhy si můžete v naší přírodě nasbírat i nyní.

Babiččin bylinkář: 7. Hořec žlutý

Hořec žlutý jako bylinku zná poměrně málokdo. Většina z nás se s ním ale již setkala ve formě likérů, aperitivů, či jiných nápojů. Čím je tato bylinka pro lidský organismus prospěšná?

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.