Magazín AkcniCeny | Recept na vydatnou celerovou polévku s tymiánem!

Babiččin bylinkář: 14. Prha chlumní

14.09.2021

Prha chlumní je jedna z méně známých bylinek, a to převážně proto, že je v naší přírodě již poměrně vzácná. Obsahuje však velké množství biologicky aktivních látek, kterým vděčí za své léčivé vlastnosti. Proto by rozhodně neměla být opomenuta.

Babiččin bylinkář: 14. Prha chlumní
(Foto: canva.com)

Prha chlumní, jinak také známá jako prha arnika či pouze arnika, je rostlina, která se v lidovém léčitelství využívá alespoň od 15. století. V pozdějších dobách byla arnika stále častěji sbírána pro své léčivé vlastnosti, díky čemž se nakonec stala rostlinou silně ohroženou. Má totiž velmi výrazné, žlutooranžové květy, díky nimž je v přírodě téměř nepřehlédnutelná. V dnešní době je na území České republiky chráněná, je tedy nutné si koupit tuto bylinku již sušenou, nebo jako sazeničku.

 

Forma užití

Protože je arnika rostlina mírně jedovatá, musíme být obezřetní při jejím vnitřním užívání. Pokud bychom chtěli tuto bylinku užívat, je vhodné se nejdříve poradit s lékařem, protože může způsobovat alergické reakce. Pokud však chcete prhu užívat zevně, nemusíte se obávat. Jako obklady, masti, gely či ve formě tinktury má arnika mnoho pozitivních účinků na lidské tělo.

 

Léčivé vlastnosti

Pokud se rozhodneme užívat prhu chlumní vnitřně, oceníme její všeobecně pozitivní vliv na lidské zdraví. Je silným antioxidantem, podporuje imunitu a pomáhá detoxifikovat organismus. Zároveň blahodárně působí na játra a trávicí soustavu. Je také možné arniku užívat jako prevenci proti infarktu myokardu, protože pomáhá prokrvovat koronární cévy.

Daleko rozšířenější jsou však obklady či masti. Tato rostlinka má významnou schopnost uvolňovat krevní sraženiny, je tedy ideální pro léčbu modřin, „černých“ nehtů, pohmožděnin a jiných úrazů. Tinkturou je možné natírat otoky, vymknutí a podobná zranění. Výtažky z arniky se taktéž používají proti striím. Avšak pozor, těhotné a kojící ženy by se arnice měly raději vyhnout.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 18. Koriandr setý

Koriandr setý je velice rozporuplná bylinka. Jen málokdo má k aroma této rostliny naprosto neutrální vztah. Ať už jste tedy milovníci či odpůrci tohoto koření, můžete ocenit jeho blahodárný vliv na naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 17. Kmín kořenný

Kmín je rostlina známá zejména v gastronomii, kde ji používáme jako stejnojmenné koření. Možnosti jejího užití jsou však mnohem pestřejší. Jaké je uplatnění kmínu v moderní medicíně a lidovém léčitelství?

Babiččin bylinkář: 15. Majoránka zahradní

Majoránka je bylinka, která dnes jako koření nechybí v žádné domácnosti. Tato rostlina však obsahuje mnoho léčivých látek, díky kterým je vhodná také jako přírodní lék.

Babiččin bylinkář: 13. Lopuch větší

Lopuch větší je rostlina, jíž si většina z nás vybaví pro její květenství. Kulaté květy opatřené háčky, které výborně drží na oblečení i ve vlasech, zná snad každý. Nyní ovšem přichází sezóna sběru kořenů lopuchu. Jak a proč je užívat?

Babiččin bylinkář: 12. Petržel zahradní

Petržel zahradní využívá v kuchyni asi skutečně každý. Tato celosvětově známá potravina se však dá využívat i jako účinná bylinka. Jak ji pěstovat a jak působí na lidský organismus?

Babiččin bylinkář: 11. Řebříček obecný

Řebříček obecný je jednou z bylinek, které jsou v Čechách v lidovém léčitelství využívány již odnepaměti. Jaké jsou jeho účinky na lidské zdraví?

Babiččin bylinkář: 10. Tymián obecný

Tymián, široké veřejnosti známý jako mateřídouška obecná, je původní česká bylinka. V minulosti byla hojně využívána v gastronomii i léčitelství. Jaké má tato malá bylinka účinky na lidské zdraví?

Babiččin bylinkář: 9. Ženšen nepravý

Ženšen nepravý, méně známý příbuzný ženšenu pravého, se v tradiční čínské medicíně využívá již celá staletí. Nyní se tato bylina a produkty z ní vyrobené začínají dostávat na evropský trh. Jak ženšen působí na lidský organismus a jak ho užívat?

Babiččin bylinkář: 8. Konopice polní

Konopice polní je planě rostoucí nepříliš výrazná bylinka, jejíž léčivé účinky zná asi málokdo. Přesto se jedná o rostlinu, která svými vlastnostmi vyrovná i těm nejvýznamnějším bylinkám a její kvetoucí lodyhy si můžete v naší přírodě nasbírat i nyní.

Babiččin bylinkář: 7. Hořec žlutý

Hořec žlutý jako bylinku zná poměrně málokdo. Většina z nás se s ním ale již setkala ve formě likérů, aperitivů, či jiných nápojů. Čím je tato bylinka pro lidský organismus prospěšná?

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.