Albert I Sbírejte body s Albertem na sportovní vybavení!

Babiččin bylinkář: 25. Šalvěj lékařská

13.10.2021

Obliba šalvěje v současné době stoupá. A není také divu, využívá se nejen k dochucování pokrmů, ale také jako léčivá rostlina, jejíchž účinků si lidé všímali již od starověku. Navíc je účinná v boji proti virům i bakteriím, její užívání je tedy vhodnou prevencí onemocnění zejména v zimních měsících.

Babiččin bylinkář: 25. Šalvěj lékařská
(Foto: canva.com)

 

Šalvěj lékařská je rostlina původem ze Středomoří a Malé Asie. Zde byla využívána již odpradávna, přípravky z šalvěje vyráběli již starověcí Egypťané. U nás se jako součást klášterních zahrad začala pěstovat patrně v 9. století, jako léčivka i kvůli příjemné vůni. Sílu jejích léčivých účinků vystihuje již samotné jméno samotné rostliny. Slovo šalvěj je odvozeno od latinského „salvare“, tedy spasit či vyléčit. Podobný význam má pak samozřejmě i druhové jméno této bylinky.

 

Jak šalvěj pěstovat?

Šalvěj je velice dekorativní polokeř, který může dorůstat výšky až půl metru. Od června do srpna se pak objevují výrazné, sytě zbarvené květy, nejčastěji modré či fialové, ale existují i varianty s bílými či růžovými květy. Šalvěj je vhodné vysadit na sušší slunečné stanoviště, které je chráněné před silným větrem. Šalvěj prosperuje ve většině typů půd, pouze nesnáší přemokření. Jde o velice nenáročnou rostlinu, kterou lze velmi úspěšně pěstovat i v květináči.

 

Prospěšné látky obsažené v šalvěji

Šalvěj obsahuje mnoho léčivých biologicky aktivních látek. Nejvýraznější jsou její silice, kterých obsahuje velké množství, a které jí dávají onu nezaměnitelnou vůni. Obsahuje také estrogenní hormony, je proto vhodná pro léčbu gynekologických potíží. Z ostatních zdraví prospěšných látek lze jmenovat vitamíny B, vitamin P a mnoho dalších.

 

Jak se šalvěj užívá a jaké jsou její účinky?

Nejčastěji se připravuje odvar z čerstvé či sušené šalvěje. Přidává se také do koupele. Tato bylinka má antibakteriální, antivirotické a protizánětlivé účinky, je tedy vhodná na kloktání, koupele i jako prevence proti nachlazení v zimních měsících. Řeší nejrůznější kožní problémy jako jsou akné, lupy, mykózy a podobně. Urychluje také hojení drobných ran. Má blahodárný vliv na trávicí soustavu a zklidňuje mysl. Všestrannější bylinku byste tedy hledali jen obtížně.

 

Nabídka šalvěje
Dr.Max SKLIZENO BENU
119 Kč 134,90 Kč 49 Kč
Zobrazit Zobrazit Zobrazit

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 27. Bazalka pravá

Bazalka pravá se v dnešní době využívá převážně jako základ mnoha italských pokrmů, její příjemná svěží vůně však není její jedinou předností. Bazalka je co do léčebných vlastností mimořádně univerzální bylinka, která našla uplatnění v medicíně, farmacii a lidovém léčitelství.

Babiččin bylinkář: 26. Libeček lékařský

Snad každý si vybavuje chuť tradiční české bramboračky, a právě za ni vděčí tato polévka libečku. Ten ovšem není pouhým kořením, má i silné léčivé účinky, pro které je pěstován již od starověku.

Babiččin bylinkář: 24. Pažitka pobřežní

Je ozdobou na talíři i nenahraditelnou přísadou v české a zahraniční kuchyni. Pažitka pobřežní je bylinka, která se v současnosti těší velké oblibě a má význam nejen v gastronomii, ale také lidovém léčitelství.

Babiččin bylinkář: 23. Chmel otáčivý

Pěstováním takzvaného „zeleného zlata“ je vyhlášená celá Česká republika a není tedy divu, že u nás můžeme nalézt jedny z nejkvalitnějších odrůd této rostliny. A ačkoli je většina produkce chmelu určena pro výrobu našeho piva, nemálo se ho taktéž využívá ve farmacii i bylinkářství.

Babiččin bylinkář: 22. Kopr vonný

Kopr je jednou z bylinek typických pro českou kuchyni. Ať již máte rádi tradiční koprovou omáčku, kulajdu či nakládané okurky, připravit je bez kopru téměř nelze. Tato rostlina však má nejen silné aroma, ale také léčivé účinky, díky kterým je ceněna již od starověku.

Babiččin bylinkář: 21. Rozmarýn lékařský

Stejně jako ostatní koření má i rozmarýn neopomenutelné účinky na naše zdraví, a to nejen to fyzické, ale také psychické. Kromě dochucování pokrmů je tedy možné ho využít i jako přírodní lék na mnoho neduhů i jako prevenci.

Babiččin bylinkář: 20. Měsíček lékařský

U nás ho známe jako velmi oblíbenou dekorativní letničku, která zdobí záhony téměř v každém městě i vesnici. Měsíček lékařský však není pouze okrasná rostlina, má i všestranné užití v medicíně a farmakologii.

Babiččin bylinkář: 19. Kopřiva dvoudomá

Kopřivu si většina z nás spojuje s nepříjemným žaháním, kterým je tato rostlina proslulá. Nicméně i tato neoblíbená květina má širokou škálu různých využití, a to nejen v bylinkářství.

Babiččin bylinkář: 18. Koriandr setý

Koriandr setý je velice rozporuplná bylinka. Jen málokdo má k aroma této rostliny naprosto neutrální vztah. Ať už jste tedy milovníci či odpůrci tohoto koření, můžete ocenit jeho blahodárný vliv na naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 17. Kmín kořenný

Kmín je rostlina známá zejména v gastronomii, kde ji používáme jako stejnojmenné koření. Možnosti jejího užití jsou však mnohem pestřejší. Jaké je uplatnění kmínu v moderní medicíně a lidovém léčitelství?

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.