Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská

03.11.2021

Pampelišku mnozí z nás vnímají spíše jako nepříjemný plevel v našich trávnících. Pravdou ovšem je, že smetánka našla všestranné využití v medicíně i farmakologii, a to zejména jakožto bylinka, která má blahodárný vliv na trávicí soustavu a ledviny.

Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská
(Foto: canva.com)

Pampeliška smetánka, častěji také méně správně smetánka lékařská, je v České republice naprosto běžnou rostlinou. Pampelišku můžeme nalézt po celé severní polokouli, s rozvojem moderního zemědělství se zde masivně rozšířila. Díky nadměrnému hnojení i díky nastupujícímu způsobu pěstování zemědělských plodin se této rostlince začalo nesmírně dařit. Ja totiž nitrofilním druhem, preferuje tedy zeminy bohaté na dusík, například okolí přehnojených polí.

Se smetánkou se můžeme setkat jak v přírodě, tak na našich zahrádkách. V přírodě je součástí mezofilních luk, na zahradách se pak vyskytuje většinou jako plevel v trávníku. Můžeme se s ní však setkat v každé širší spáře podél cest či v okolí silnic. Je totiž velice nenáročnou bylinou.

 

Využití pampelišky

Smetánky mají své místo v gastronomii, včelařství i bylinkářství. V kuchyni se dají mladé jarní lístky užívat pro přípravu zdravého, mírně nahořklého salátu. Z květů pampelišek si poté můžeme připravit sirup. Smetánky jsou velice důležitými rostlinami také pro včelařství, jejich květy totiž obsahují velice vysoká množství pylu i nektaru.

V bylinkářství se využívají všechny části této rostliny. Sbírají se květy i listy, nejčastější je však sběr kořenů. Ty obsahují nejvyšší množství účinných látek a připravuje se z nich většina léčivých preparátů.

 

Jaké má smetánka účinky na lidský organismus?

Pampeliška pomáhá detoxikovat organismus a má blahodárný vliv na naše játra. Obsahuje také mnoho antioxidantů, je tedy dobrou prevencí proti vzniku rakoviny. Působí silně močopudně, pomáhá léčit onemocnění močového ústrojí a má pozitivní vliv na ledviny. Podporuje také činnost trávicí soustavy, upravuje zažívání a pomáhá při redukci hmotnosti.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.