Babiččin bylinkář: 40. Rukola

17.11.2021

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 40. Rukola
(Foto: canva.com)

Rukola, správněji roketa setá je oblíbená listová zelenina, která je významná kvůli vysokému obsahu vitaminů a silic. Svou oblibu si však rukola získala až poměrně nedávno a širší veřejnosti nebyla po dlouhou dobu příliš známá.

 

Rukola pochází z oblasti Mediteránu a přilehlých ostrovů. Ke konzumaci byla využívána již od dob starověkého Říma. Římané věřili, že rukola má povzbuzující účinky a působí jako silné afrodisiakum. Z jejich učení poté vycházeli taktéž středověcí učenci, kteří této rostlině přisuzovali podobné vlastnosti, kvůli čemuž bylo zakázáno ji pěstovat v klášterních zahradách.

 

Rukola je velmi nenáročná a jako plevel rostla v polích s obilninami. Právě při převážením obilí pak byla rozšířena do celého světa a dnes ji můžeme nalézt i v naší přírodě. V České republice se v gastronomii rukola používá od 19. století a v posledních desetiletích si získala velkou oblibu mezi šéfkuchaři i veřejností.

 

Jak rukolu pěstovat?

 

Pěstování rukoly je velice jednoduché a na záhoncích se často šíří samovýsevem. Vysévat můžeme rovnou na záhon od jara do léta, přičemž sklízet můžeme asi za šest až osm týdnů. U starších rostlin pak sklízíme pouze mladé lístky, zbytek rostliny totiž může mírně dřevnatět. Rukola preferuje sušší a teplejší klima, ovšem několik týdnů po vysetí je vhodné jí dopřát dostatek vláhy, aby se mohla řádně rozrůst.

 

Využití v kuchyni

 

Rukolu můžeme přidávat do nejrůznějších salátů nebo jí využít samotnou jako přílohu. Má mírně pikantní aroma, pokrm tedy oživí a dodá mu krásnou sytě zelenou barvu. Zejména v řecké a italské kuchyni je možné rukolu přidat k téměř kterémukoli slanému jídlu.

 

Účinky na naše zdraví

 

Rukola je velice zdravá a obsahuje nečekaně vysoká množství vitaminů i minerálů. Vitaminu C obsahuje dokonce více než kterákoli jiná listová zelenina a při přepočtu na 100 g výrazně více než citrusové plody.

 

Rukola působí proti únavě a vyčerpání a podporuje chuť k jídlu. Dále posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a pomáhá nám zbavovat se nežádoucích metabolitů. Pomáhá čistit krev i játra. Další výhodu pak má zejména pro diabetiky, jelikož pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.