Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Kupóny OnaDnes naleznete v aplikaci Portmonka

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

23.12.2021

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná
(Foto: canva.com)

 

Violka trojbarevná, častěji známá pod jménem maceška, je oblíbená dekorativní letnička, která je ozdobou mnoha zahrad i parků. Již odnepaměti se však využívá také jako léčivá rostlina, která příznivě působí proti nachlazení, kašli i mnoha dalším problémům.

 

V léčitelství se využívá již od dob starověkých civilizací. V antickém Řecku byla sbírána pro podporu dobré nálady, utišení bolestí hlavy i pro boj s nachlazením. Ve středověku pak byla maceška považována za magickou rostlinu a byla nezbytnou součástí nápojů lásky.

 

V současné době se violka používá zejména jako okrasná květina, ale ve farmacii a bylinkářství se je oblíbená dodnes.

 

Kde sehnat květy violky?

 

Sušené květy violky si můžete jako čaj zakoupit v lékárnách i specializovaných prodejnách s bylinkami, není však těžké si je nasbírat v přírodě a usušit. Violka trojbarevná je široce rozšířená rostlina, která se vyskytuje na loukách, podél cest i jako polní plevel. Poznáte ji snadno podle trojbarevného žluto-bílo-fialového květu.

 

Ozdobné odrůdy, které se často prodávají v zahradnictvích a květinářstvích, se však na přípravu nálevu příliš nehodí, jelikož nejsou tak účinné jako ty plané.

 

Užití violky

 

Violka trojbarevná se v bylinkářství užívá nejčastěji jako čaj, je však možné si připravit i tinkturu pro léčbu kožních onemocnění. Maceška však našla uplatnění také v kuchyni. Velké krásně zbarvené květy této rostliny jsou totiž jedlé i chutné. Můžete s nimi tedy zdobit chlebíčky, saláty i dezerty.

 

Léčivé vlastnosti

 

Maceška je známá zejména kvůli tomu, že působí proti kašli i nachlazení. Čaj z ní je tedy doporučován zejména v zimních měsících, kdy chladné počasí oslabuje naši imunitu.

 

Léčba nachlazení však není zdaleka jedinou výhodou užívání violky. Jako tinktura působí proti nejrůznějším kožním problémům jako jsou akné, ekzémy či lupénka. Navíc obsahuje velké množství antioxidantů, pomáhá tedy detoxikovat organismus. Pomáhá tak tělu zbavovat se špatného cholesterolu a blahodárně působí na oběhovou soustavu.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.