Dr. Max I AKCE 1+1 navíc!

Co je těhotenská cukrovka a jaká přináší rizika?

10.09.2021

Těhotenská cukrovka je strašákem, který děsí mnoho nastávajících maminek. Toto onemocnění je nebezpečné především pro miminka, proto je dobré absolvovat pravidelné kontroly a testy u lékaře a v případě nutnosti dbát jeho rad.

Co je těhotenská cukrovka a jaká přináší rizika?
(Foto: canva.com)

Těhotenská cukrovka

Zvýšená hladina cukru v krvi během těhotenství je problém, který trápí až 17 % nastávajících maminek. Na těhotenské cukrovce je záludné především to, že se prakticky nijak neprojevuje a lze ji zjistit pouze laboratorními testy. Pokud ale během těhotenství trpíte zvýšeným močením, velkou žízní, častou únavou a hůře se vám hojí rány, měla byste zbystřit a raději se objednat k vašemu lékaři a ten provede potřebnou sérii laboratorních testů.

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus (GDM) se objevuje především u žen, které mají diabetes v rodině, trápí je obezita, stravují se nezdravě či jsou v očekávání až po 30. roce věku. Možnost vzniku tohoto obávaného onemocnění je spojena s růstem placenty, která tvoří hormony, jenž oslabují funkci inzulinu. To má za následek zvýšenou hladinu cukru v krvi. I když se první testování provádí do 14. týdne od početí, nejčastěji se GDM objevuje až v druhé polovině těhotenství a končí po šestinedělí.

(Foto: canva.com)

 

Vliv těhotenské cukrovky na dítě a ženu

Těhotenská cukrovka ohrožuje především dítě. Glukóza obsažené v krvi maminky přechází placentou do krevního oběhu dítěte. Malé tělíčko tuto glukózu ukládá do tukových zásob a děťátko nepřirozeně rychle roste, zvětšují se mu svaly i kosti. Porodní váha se může vyšplhat až na více než 4 000 g. Při spontánním porodu tak může dojít k poranění miminka i matky. I přes velikost dítěte často dochází k zaostání vývoje vnitřních orgánů. Dokonce může dojít i k úmrtí plodu v děloze. Těhotenská cukrovka se negativně projevuje i po porodu. Vzhledem k tomu, že malý drobeček byl zvyklý na zvýšený přísun cukru a nyní ho již nemá, může se objevit tzv. poporodní hypoglykémie projevující se křečemi a poruchami vědomí dítěte. V budoucnu je navíc možné vyšší riziko mozkových dysfunkcí, syndromu poruchy pozornosti, dětské obezity, hyperaktivity či cukrovky 2. typu.

Jak se vypořádat s těhotenskou cukrovkou

Pokud laboratorní testy odhalí, že trpíte GDM (odběr krve se provádí ráno nalačno), nepodléhejte panice a řiďte si radami lékaře. Ty většinou začínají úpravou jídelníčku a nasazením diety redukující příjem potravin s vysokým glykemickým indexem. Nevhodné nebo zcela zakázané jsou sladkosti, polotovary, smažená jídla, škrob, bílá mouka a další. Vhodné jsou naopak ryby, vejce, luštěniny, ořechy, máslo atd. Velmi důležitý je dostatek pohybu, například chůze či těhotenská jóga. V případě nutnosti lékař předepíše vhodné léky.

Těhotenská cukrovka dieta
(Foto: canva.com)

Jak zvládnout s úsměvem šestinedělí?

Jak už samotný název napovídá, šestinedělí je proces probíhající u žen bezprostředně po porodu dítěte. Co Vás čeká v prvních týdnech po porodu? Máme pro Vás pár rad, jak zvládnout šestinedělí.

Bolí vás záda v těhotenství? Máme tu 6 rad, které vám od bolestí uleví

Těhotenství přináší nejen velký dar, spoustu radosti a nadšeného očekávání, ale i mnoho neznámých, změn a nepříjemností. Bolesti zad rozhodně patří do té druhé skupinky a nevyhne se jim žádná nastávající maminka. Vyzkoušíte-li některou z našich rad, určitě se vám uleví.

Vitamíny během těhotenství jsou velmi důležité! Jaké to jsou?

Nastávající maminky, víte, jaké vitamíny jsou během těhotenství důležité, a to nejen pro vás, ale především pro vašeho potomka? I když jich není mnoho, velmi ovlivňují vývoj plodu a zdravotní stav miminka.

Mohlo by Vás zajímat

Co nejmenší trápení s prvními zoubky

Prořezávání zoubků je obdobím, které není příjemné. Své o tom ví jak miminka, tak maminky. Sice neexistuje zázračný recept, který nás trápení s prvníma zoubkama naprosto zbaví, ale vyzbrojeni několika radami a tipy můžete proměnit stresující období za více snesitelné.

Bolí vás záda v těhotenství? Máme tu 6 rad, které vám od bolestí uleví

Těhotenství přináší nejen velký dar, spoustu radosti a nadšeného očekávání, ale i mnoho neznámých, změn a nepříjemností. Bolesti zad rozhodně patří do té druhé skupinky a nevyhne se jim žádná nastávající maminka. Vyzkoušíte-li některou z našich rad, určitě se vám uleví.

Poradíme vám, jak si správně vybrat zimní fusak pro miminko a kočárek

Zima se blíží a sní i úkol pro všechny maminky a rodiče, a to udržet miminko v teple, a to i během dlouhých procházek. Miminka totiž nemají zcela vyvinutý termoregulační systém, a je proto nutné pořídit pro ně a kočárek zimní fusak. Na co byste se měli během nákupu zaměřit?

Jaké potraviny (NE)můžete jíst během těhotenství?

Každá nastávající maminka moc dobře ví, že strava je v těhotenství velmi důležitá a ovlivňuje vývoj plodu. Velkou zkouškou jsou tzv. těhotenské chutě. Existuje ale několik potravin, které by měly těhotné ženy ze svého jídelníčku rozhodně vyškrtnout.

Jak vybrat dudlík, aby nezničil dítěti zuby?

Dudlík patří nejen mezi první nejlepší kamarády miminka, ale i rodičů. Cucání dudlíku totiž malé uzlíčky radosti uklidňuje a dopřává jim pocit spokojenosti a bezpečí. Výběr toho správného dudlíku se může jevit jako věda, ale není tomu tak. Stačí, když se budete rozhodovat na základě několika základních kritérií.

Jaké jsou nejšetrnější vlhčené ubrousky pro miminka?

Vlhčené ubrousky pro miminka jsou nezbytností všech moderních maminek. Mít po ruce balení tohoto malého zázraku oceníte především tehdy, když se vašemu zlatíčku stane malá nehoda mimo domov. Vlhčené ubrousky pro miminka mají ovšem celou řadu možností, na co je lze využít. Jaké jsou ale ty nejlepší a nejšetrnější?

Maminky, Kendamil již můžete koupit i v drogeriích ROSSMANN!

Svědomité maminky moc dobře vědí, jak je pro děti důležitá výživa. Vše potřebné pro jejich zdravý růst v prvních týdnech a měsících života skýtá mateřské mléko. Pokud musíte z nějakého důvodu sáhnout po náhradě, Kendamil nabízí pomocnou ruku v podobě základní Prémiové řady mlék, kterou nyní seženete i v drogeriích ROSSMANN!

Vitamíny během těhotenství jsou velmi důležité! Jaké to jsou?

Nastávající maminky, víte, jaké vitamíny jsou během těhotenství důležité, a to nejen pro vás, ale především pro vašeho potomka? I když jich není mnoho, velmi ovlivňují vývoj plodu a zdravotní stav miminka.

Hořčík je pro náš život důležitý! Ovlivňuje náladu i trávení

Hořčík je nenahraditelný minerál, který pomáhá našemu tělu vyrovnat se s únavou, stresem i nervozitou. Až třetina české populace přitom trpí jeho trvalým nedostatkem. Zjistěte tedy, jaké má tento minerál účinky a kde ho v potravě najít.

Do Nového roku s čistým tělem. Vyzkoušejte detoxikaci organismu pomocí šťáv

Po Vánocích přišel čas na detoxikaci organismu. Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro Vás několik detoxikačních plánů s recepty na šťávy. Zregenerujte celý organismus po náročném období!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.