Den matek: kdy se slaví a kde vybrat nejvhodnější dárek?
(Foto: canva.com)

05.05.2022

Den matek: kdy se slaví a kde vybrat nejvhodnější dárek?

Už tuto neděli 8. května budeme spolu s dnem vítězství slavit i Den matek. Vybrat ten správný dárek nemusí být vždy jednoduché. Proto vám přinášíme pár nápadů pro případ, že stále váhate.

 

Den matek

 

Den matek se slaví v mnoha zemích světa v různé dny. V Česku jej slavíme, podle amerického vzoru, druhou květnovou neděli. Vzdáváme jím poctu matkám a mateřství. Dětí v tento den dávají svým matkám většinou vlastnoručně vyrobené dárky a květiny.

Obdoba tohoto svátku se slavila už v antickém Řecku, kde svátkem plodnosti a matek uctívali bohyni Kybelé, matku bohů. V 16. století se takzvaná Mateřská neděle slavila před velikonocemi.

V USA se oficiálně Den matek slaví od roku 1914, kdy jej jako celonárodní svátek vyhlásil prezident Woodrow Wilson, konající se druhou květnovou neděli.

V Československu se tento den slaví od roku 1923. Po druhé světové válce byl však postupně vytlačován oslavami MDŽ. Veřejně se opět začal slavit po roce 1989.

 

Inspirace na dárky

 

1/ Pro maminku

 

Masážní pomůcka Dárková sada
KORIKA Tools massage globes RITUALS dárková sada
714 Kč 890 Kč
ZOBRAZIT ZOBRAZIT

 

2/ Pro manželku/partnerku

 

Sada pro péči o pleť Vonná svíčka
Quartz Beauty Set Jade MAISON FRANCIS KURKDJIAN ANOUCHE
988 Kč 1 467 Kč
ZOBRAZIT ZOBRAZIT

 

3/ Pro babičku

 

Sada péče o tělo a vlasy Vonná svíčka
Regenerační sada péče o tělo a vlasy Karité Apple Honey Butter
686 Kč 449 Kč
ZOBRAZIT ZOBRAZIT

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Pálení čarodějnic se blíží! Jaký je původ této tradice a proč se do dnes slaví?

Když se řekne „pálení čarodějnic“ mnohým z nás se vybaví táborák, hořící figurína čarodějnice, opékání špekáčků, muzika a popíjení alkoholických nápojů. Kořeny této tradice ovšem sahají hluboko do minulosti, kdy pálení čarodějnic, filipojakubská noc, Beltaine či Valpuržina noc měly pro lidi velký význam.

Vydává vaše auto podivné zvuky? Naučte se je včas rozpoznat!

Každý, kdo jezdí autem, by nerad zažil situaci, kdy se vůz porouchá. Většina lidí už takovou situaci pravděpodobně už někdy zažila. Velkému množství poruch lze přitom předcházet vnímáním směn v chování a zvukovém projevu auta. Závadu tak často odhalíte včas a vadný díl máte čas vyměnit ještě před tím, než způsobí větší škody, nebo vás auto dokonce, lidově řečeno, někde nechá. Dnes pro vás máme pár základních rad, jak odhalit hrozící závady.

Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kdy akce začíná a kde všude můžete kupóny využít?

Blíží se léto a to znamená, že váš šatník si zaslouží obohatit novými, letními kousky. Když se k tomu ještě vyskytnout slevy, tak tento nákup je příjemnější a můžete si dopřát i nějaký pěkný doplněk. Tuto příležitost vám poskytnou Nákupy OnaDnes a jejich kupony naleznete v aplikaci Portmonka!

Jak oslavit se svým partnerem První máj?

Byl pozdní večer první máj, večerní máj byl lásky čas… Kdo by neznal oblíbené první verše Máje. Prvního května totiž slavíme nejen Svátek práce, ale také tradiční den zamilovaných. Oslavte ho proto se svými blízkými a užijte si prvomájové slavnosti naplno.

10 nejčastějších závad u starších aut

V loňském roce se v česku prodalo kolem 200 000 nových vozů a zhruba 185 000 vozů ojetých. Ovšem naprostou většinu nových vozu kupují firmy, kdežto u ojetých vozů je trend opačný. To znamená, že pro většinu lidí je koupě ojetého vozů velké téma. Není žádné tajemství, že takový obchod má svá rizika. Ta se samozřejmě liší model od modelu. Statistiky nám ale napoví, na co byste si měli dát největší pozor. Máme pro vás deset nejčastějších závad u ojetých vozů dle statistik pojištění mechanických závad.

Jak vyhledat levné palivo ve vašem okolí a zároveň snížit spotřebu vozidla?

Při dnešní situaci, kdy se ceny pohonných hmot stále drží velmi vysoko, začíná být vyhledávání těch nejlepších cen vyloženě nezbytné. Na chvíli sice zavládl lehký optimismus, to když ceny nedávno konečně přestaly růst, a dokonce se skokově snížily. Nicméně cena ropy už týden v kuse opět vytrvale roste. Návrat k „normálu“ se proto v nejbližší době nedá předpokládat. Proto Vám přinášíme několik typů, jak vyhledat tu nejlevnější čerpací stanici a jak ušetřit palivo při jízdě.

Kdy je správná chvíle přezout na letní pneumatiky a není potřeba koupit už nové?

Sezónní přezouvání pneumatik je každoročně velké téma. V této souvislosti existuje spousta polopravd a nejasností. Vlastníte-li vozidlo, je třeba tomuto úkonu věnovat dvakrát ročně patřičnou pozornost a určitě jej nepodceňovat. Správné obutí má na bezpečnost vozu srovnatelný vliv jako stav jeho brzd. A do auta, kterému nefungují brzdy, by si nikdo z nás asi dobrovolně nesedl. Kdy je tedy bezpečné přezout na letní pneumatiky a na co si dát pozor?

Cukroví pečeme s PENAM moukou

Chutné a voňavé vánoční cukroví pečeme s kvalitní Penam moukou. Povíme Vám, jaké druhy mouky od Penamu můžete sehnat v ochodech a jaké je jejich použití v kuchyni.

Pečeme vánoční cukroví: Pařížské rohlíčky

Na svátečním stole určitě nesmí chybět křehké pařížské rohlíčky, které patří mezi jednu z nejoblíbenějších vánočních dobrot. Máme pro Vás par tipů, jak připravit ty nejlahodnější pařížské rohlíčky.

Jak si užít vánoční pohodu? Jedině s domácím vaječňákem!

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří domácí vaječný likér. Vyzkoušejte tedy jeden z našich receptů a užijte si ty pravé pohodové Vánoce.