Jak si správně vybrat klimatizaci?

09.06.2021

K létu neodmyslitelně patří sluníčko, opalování, relaxování u bazénu a horko. To je sice žádoucí při letních radovánkách, ale při práci či spaní jsou vhodnější nižší teploty. Kouzelná krabička vhánějící do místnosti studený vzduch již není pouze doménou kanceláří a obchodních center, pořídit si klimatizaci můžete i domů.

Jak si správně vybrat klimatizaci?
(Foto: canva.com)

Jaká teplota je ideální

Teplota ovlivňuje nejen naše pohodlí, ale i zdraví a produktivitu. Dle průzkumů by se teplota při práci/v pracovně měla pohybovat okolo 22 °C. Teplota v ložnici je žádoucí dokonce kolem 20 °C. Při vysokých teplotách se špatně spí a vaše tělo tak nedostane dostatečný prostor pro regeneraci a dobití energie.

Jaké otázky si před pořízením klimatizace položit?

  • Kolik chci investovat?
  • Jak velké místnosti nebo byt budu ochlazovat?
  • Chci nebo mohu při instalaci zasahovat do zdi?
  • Budu chtít s klimatizací hýbat nebo si ji odnést do jiného bytu?
  • Bude mi vadit hluk při chodu klimatizace?

Jakmile si tyto otázky zodpovíte, získáte poměrně přesnou představu, jaký typ klimatizace je pro vás nejvýhodnější. Mezi nejčastější a nejzákladnější klimatizace totiž patří nástěnné a mobilní. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody.

Foto: canva.com)

Nástěnná klimatizace

 + Klady

Mezi výhody nástěnných klimatizací bezesporu patří výkon, který je vyšší a přístroj tak vychladí větší prostory. Tento typ klimatizací se skládá z vnější a vnitřní jednotky. Hlučný kompresor se nachází venku, tudíž jeho chod není slyšet. V případě, že zvolíte multi-split systém, budete mít možnost na jednu venkovní jednotku napojit více vnitřních jednotek. Nástěnná klimatizace je umístěna na zdi a zabírá tak méně prostoru.

- Zápory

Mezi nejzásadnější nevýhody se řadí vyšší pořizovací cena a poměrně náročná instalace, která se neobejde bez stavebních úprav. Je nutné vytvořit vývod skrz zeď, venkovní jednotku umístit na fasádu domu, balkon či střechu a propojit s jednotkou vnitřní. Někoho může také odradit fakt, že místo umístění klimatizace se již stane neměnným.

Mobilní klimatizace

+ Klady

Při touze po ochlazení bytu je mobilní klimatizace nejjednodušší cestou. Pořizovací cena je poměrně nízká a potěší i rychlá instalace bez stavebních úprav. Stačí, když hadici na odvod horkého vzduchu vystrčíte ven oknem. Navíc, tuto klimatizace můžete přesouvat z místnosti do místnosti či do jiného bytu v případě stěhování.

- Zápory

I když ji můžete v bytě kamkoliv umístit (a toto stanoviště nesčetněkrát změnit), musíte počítat s tím, že je nutná blízkost okna. Vzhledem k tomu, že se celý přístroj nachází u vás doma, je tato klimatizace hlučnější. Nepotěší ani vyšší náklady na energii a zabrané místo v pokoji.

Nezaměňovat klimatizaci s ochlazovačem

Pokud jste se radovali, že jste na internetu objevili klimatizaci bez hadice a vyzráli jste tak na všechny klady a zápory, mějte se na pozoru. Pravděpodobně se totiž nejedná o klimatizaci, ale pouze ochlazovač. Ten pracuje na jiném principu. K chlazení totiž nevyužívá kompresor a chladivo, ale pouze vodu. S ochlazovačem rozhodně nedocílíte takového ochlazovacího efektu jako s klimatizací.

Další výhody klimatizací

Primární úkol klimatizací je sice jasný, a to ochladit daný prostor, moderní klimatizace nabízí i další funkce. Umí i topit. V zimě tak lze klimatizace využívat jako topení. Některé modely lze zařadit i do chytré domácnosti a pomocí aplikace nastavit časy a intenzitu chlazení.

Klimatizace v akci

I když se léto teprve rozjíždí, stačí pár horkých dnů a poptávka po klimatizacích stoupá. Vybírat můžete z celé řady modelů, které nabízí malé specializované obchůdky i oblíbené obchodní řetězce. Nouze není ani o spoustu akcí. Nyní stačí, když si zodpovíte několik výše položených otázek a pustíte se do výběru. Příjemně vychlazený domov je na dosah jednoho kliku či návštěvy obchodu.

Porozhlédnout se můžete například v:

ZOBRAZIT VÍCE ZOBRAZIT VÍCE ZOBRAZIT VÍCE
 
Štítky: klimatizace

Mohlo by Vás zajímat

Jaké jsou výhody a nevýhody látkových plen?

Mnoho budoucích matek již během těhotenství přemýšlí, zda zvolit pro své miminko látkové nebo jednorázové pleny. Ukážeme Vám, jaké jsou výhody a nevýhody látkových plen.

Nový Smíchov otevírá první kamennou prodejnu pro značku eobuv.cz! Na co vše se můžeme těšit?

Polský gigant CCC Group překračuje hranice, a to nejen ty virtuální, ale i fyzické, protože v pětihvězdičkovém obchodním centru Nový Smíchov vyroste první kamenná prodejna značky eobuv.cz v České republice. Tato zpráva bezesporu potěší nespočet milovníků bot, protože eobuv.cz patří mezi nejoblíbenější on-line prodejny obuvi u nás.

Jak na jednoduché líčení v létě?

Mít dokonalý make-up je přáním všech žen, které se líčí. V letních měsících se ovšem tento úkol rovná téměř nesplnitelné misi. Pokud ale vsadíte na jednoduchost a využijete několik málo rad a tipů, budete vypadat dokonale i v parných dnech.

Nakupujete v Albertu a sbíráte body? Nyní můžete získat kempingovou výbavu na letní dobrodružství!

Léto k nám konečně dorazilo a spolu s ním i čas letních dovolených. Máte v plánu užít si volný čas kempováním? Albert pro Vás přichystal věrnostní kampaň, v níž za nasbírané body nabízí kempingovou výbavu.

Jak na pravé belgické vafle?

Nadýchané těsto, zlatavá barva, pravidelná mřížka a neodolatelná vůně i chuť, to jsou pravé belgické vafle. Vychutnat si je můžete nejen na snídani, ale i jako sladkou svačinku či skvělý moučník. Naučte se pravé belgické vafle připravit.

V neděli (20.6.) tu máme Den otců! Pár tipů, jak překvapit svého tatínka

Den otců se blíží, tak je nejvyšší čas připravit pro tatínka překvapení, abyste mu dali najevo, jak moc si ho vážíte. Už jste o svém dárku přemýšleli a jak to oslavit? Dáme Vám pár tipů, jak na to.

Co vše je potřeba si zabalit do porodnice? Nepodceňte přípravu!

Všechny nastávající maminky bezesporu vyhlížejí den porodu s obavami i nadšením. Jakmile ten okamžik nastane, dostaví se kontrakce, praskne vám voda a vydáte se do porodnice, je nezbytné mít připravenou tašku s věcmi, které vy a vaše miminko budete potřebovat. Pokud se chcete vyhnout zmatkům a zbytečnému stresu, sepište si seznam věcí, ať na nic nezapomenete.

Primark v Praze otevřel: fronta až ke koni, lidové ceny, nákupní šílenství. Jak vypadal první den?

Primark slavnostně otevřel první prodejnu v Praze. Otevření prodejny si nenechaly ujít stovky lidí. Ukážeme Vám, jaká panovala atmosféra a co vše první prodejna Primark v Česku nabízí.

Jak si vybrat zahradní nábytek? A kde je právě v akci? Poradíme vám.

Sluníčko svítí, ptáčci zpívají a vy si užíváte posezení na čerstvém vzduchu. Než tato idylická chvíle nastane, je nutné pořídit si zahradní nábytek. Na trhu je celá řada materiálů, velikostí i designů. Jak se v tom množství vyznat a vybrat si ten správný? Poradíme vám.

Nakupte v červnu v Kauflandu a vyhrajte elektrokolo s předáním od Jaromíra Jágra!

Červen v Kauflandu se odehrává ve znamení exkluzivní soutěže s luxusní výhrou. Členové Věrnostního programu a majitelé Kaufland Card si zahrají nejen o poukazy na nákup, ale i o horská elektrokola e-Largo 9.6-S (2021) 20" a osobní setkání s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem. Hravé nakupování je v plném proudu.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.