Albert | Neporazitelné akce týdne

Trápí vás škůdci na pokojovkách? Rady a tipy, jak se jich zbavit a předejít jim!

19.11.2021

Pokud pěstujete doma pokojové rostliny, zcela jistě se potkáte s různými škůdci. Máme pro Vás pár tipů, jak se jich účinně zbavit.

Trápí vás škůdci na pokojovkách? Rady a tipy, jak se jich zbavit a předejít jim!
(Foto: canva.com)

 

Nejlepším způsobem pěstování rostlin je chránit je před škůdci pravidelnou péčí. Když si pořídíte novou rostlinu, musíte pečlivě prozkoumat, zda nevykazuje známky onemocnění, a nechat ji několik týdnů v klidu stranou, než ji umístíte s jinými rostlinami. Důležité je také dodržovat pokyny pro osvětlení, vodu, složení půdy a teplotu pro každou rostlinu, což pomůže bojovat proti útokům škůdců. Abyste předešli výskytu škůdců, tak bude potřeba rostliny pravidelně kontrolovat. V zimě rostliny nepřelévejte a udržujte vysokou vzdušnou vlhkost. V žádném případě nevystavujte Vaše pokojovky průvanu.

 

Nejčastěji se vyskytující škůdci na pokojových rostlinách

 

Vlnatky

 

Vlnatky vypadají docela neškodně, mnozí si je pletou s plísní. Tito škůdci se objevují i na listech, takže nezapomeňte zkontrolovat horní i spodní část listů. Pokud se objeví na Vaší rostlině, celou rostlinu jemně potřete vatovým tamponem namočenými v technickém lihu – všechny listy i stonky. Poškozené části listů ořízněte a ty úplně poškozené zcela odstraňte. Pro jistotu vyměňte i zeminu. Kromě alkoholu je ještě lepší metodou použití nimbového oleje, který je jednoduchým řešením pro všechny druhy škůdců.

 

(Foto: canva.com)

 

Červci

 

Červci jsou malí hnědí škůdci, kteří mají na vnější straně tvrdou skořápku, takže jedinou účinnou metodou, jak se s těmito škůdci vypořádat, je odstranit je ručně. Oplachování rostliny pod silným proudem vody je jednoduše neodstraní. Kromě toho červci uvolňují část vlastního hlenu, což rostlině ztěžuje fotosyntézu, kterou také nelze odstranit samotnou vodou. Pokud si jich všimnete včas, velmi snadno se jich zbavíte. Namočte vatový tampon olejem nimbovým a očistěte tak každý list a všechny stonky.

 

(Foto: canva.com)

 

Mšice

 

Mšice jsou snadno viditelné okem, existují v různých barvách – zelené, červené, černé a hnědé. Mšice sají listy, takže listy budou lepkavé. Většinou se vyskytují na spodní straně listů. Všimnete si jich tak, že na rostlinách se začnou objevovat bílé skvrny na místech, kde sají listy. Důležité je nejdříve rostlinu osprchovat. Poté listy očistěte lihem a rostlinu přesaďte do čerstvé zeminy.

 

(Foto: canva.com)

 

Třásněnky

 

Vypadají jako drobné světle žluté čárky. Když se zaměříte na list, můžete vidět, jak se pohybují. Vysávají z listů šťávu. Najdete je na všech částech rostliny – jak nad i pod listy, tak i podél stonku. Pokud se objeví na Vaší rostlině, dejte ji do karantény. Poté rostlinu osprchujte a namydlete klasickým mýdlem, následně vše spláchněte. Pořiďte si přípravek proti třásněnkám a užijte podle pokynů.

 

(Foto: canva.com)

 

Molice

 

Jedná se o bílé mušky, které vypadají neškodně. Molice na pokojových rostlinách se objevují často. Nejčastěji se vyskytují na spodní straně listů, kde zakládají kolonie. Molice odolávají běžným chemickým přípravkům. Proto je důležitá prevence. Jelikož molice milují vlhko, nesmíte rostlinu přelívat.  Vhodné jsou i lepové destičky nebo lepové šipky, které musíte zapíchnout do květináče.

 

(Foto: canva.com)

 

Puklice

 

Puklice poznáte tak, že vypadají jako hnědé hrudky na listech a stoncích rostlin. Pokud jste si jich všimli, namočte vatový tampon technickým lihem a potřete každou puklici. Puklice nikdy neseškrabujte. Pokud je jejich výskyt větší, poškozené části odstraňte a na ostatní aplikujte technický líh. Po pár dnech bude potřeba rostlinu osprchovat a odstranit mrtvé puklice.

 

Sviluška

 

Tento škůdce patří mezi roztoče. Jedná se o malé oranžové pavouky o velikosti asi půl milimetru. Rostlinám vysávají šťávu. Na listech se objeví malé světlé skvrny nebo pavučinky na spodní straně. Poté se objeví hnědnutí a opadávání listů. Jako pomoc můžete vyzkoušet silný roztok vody s přípravkem na mytí nádobí. Listy pečlivě omyjte v tomto roztoku.

 

(Foto: canva.com)

 

Štítky: škůdci, roztoči

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 47. Hřebíček

Mnoho z nás si vánoční svátky bez příjemné vůně hřebíčku ani nedokáže představit. Toto koření je však také velice účinným antibiotikem a má blahodárný vliv na naše zdraví!

Ideální vánoční dárky pro muže!

Víme, že vybrat ten správný dárek pro muže je docela těžké. Máme pro Vás pár tipů, s kterými potěšíte každého muže.

Zdobení vánočního cukroví může být i příjemná rodinná chvilka.

Blíží se svátky a s nimi i čas pečení vánočního cukroví. Zpříjemněte si tedy jeho přípravu a nechte se inspirovat našimi tipy! Vaše cukroví pak bude krásné a jeho příprava bude zaručeně bavit i ty nejmenší.

Pečeme vánoční cukroví: Linecké cukroví

Advent už je tady! Spolu s ním i čas na pečení vánočního cukroví. Dnes jsme pro Vás připravili recept na oblíbené linecké cukroví!

Když potraviny pomáhají. Albert organizuje sbírku

Vánoční svátky jsou ve znamení slavnostních pokrmů a dobrého pití. Pro každého to není samozřejmostí. Mnozí si ani ve sváteční chvílích nemohou dovolit plné talíře. Albert se proto rozhodl uspořádat potravinovou sbírku. Již v předvánočním čase daroval milion porcí čerstvých a trvanlivých potravin do všech potravinových bank po celé republice a nyní se mohou do pomoci zapojit i zákazníci. Sbírka proběhne ve všech prodejnách Albert 4.-5. prosince.

Babiččin bylinkář: 46. Guarana

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Nebo byste jen rádi shodili pár kilo? Vyzkoušejte guaranu! Má mimořádné stimulační účinky, zbystřuje mysl a zlepšuje náladu, navíc výrazně urychluje spalování tuku...

Jak posílit imunitu? Zkuste otužování v ledové vodě

Probuďte svůj imunitní systém pomocí otužování v ledové vodě. Připravili jsme pro Vás několik rad, jak na otužování.

Potravina měsíce Prosinec: Celer

Celer je mimořádná zelenina s řadou zdravotních benefitů. Navíc je nízkokalorický a neobsahuje téměř žádný tuk, díky čemuž je ideální dietní potravinou. Vyzkoušejte tedy jeden z našich receptů a dopřejte svému tělu tolik potřebné živiny bez výčitek svědomí!

Co by nemělo chybět v zimní výbavě pro miminko?

Jak obléknout miminko v zimě? Máme pro Vás pár rad, s kterými zimní výbava pro miminko bude zajištěna.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.