Test Dnes: Vanilková zmrzlina

Můžete si vybrat sladkou a ještě sladší.

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku, ale čím dál častěji také v zimě do mrazáku. Kterou si příště koupit, abyste nemuseli litovat peněz?

První mléčnou zmrzlinu mají údajně na svědomí Mongolové, jimž v chladném horském podnebí čas od času zmrzly sladké nápoje připravené z kozího, kobylího nebo velbloudího mléka. A tak se již ve 13. století rozhodli, že je budou záměrně pojídat ledové.
Zatímco staří mongolští kočovníci svou zmrzlinu chystali jen z mléka a třeba lékořice, zmlsaní Evropané do ní začali přimíchávat cukr, smetanu a vejce, později cukráři přidávali sladké ovoce, ořechy, rozinky či čokoládu, kakao – nebo vanilku.

Češi mají nejraději vanilkovou

A právě vanilková zmrzlina je podle průzkumu společnosti Nielsen ta, které Češi dávají dlouhodobě přednost před čokoládovou nebo smetanovou – v horkém létě si ji koupí natočenou do kornoutu, v zimě ji mají připravenou v pohotovostní poloze doma v mrazáku.
Tušíte však, co vlastně mlsáte, když se vám v ústech rozplývá sladký, jemně nažloutlý, voňavý krém? A který z nich je nejchutnější?
MF DNES se rozhodla, že nechá ochutnat reprezentativní vzorek zmrzlin, nanukových dortů a polárkových sněhů, a především na základě chuti určí vítěze.
V redakčním mrazicím boxu se nakonec sešlo čtyřiadvacet druhů ledových pochoutek, které mají ve svém složení vanilku nebo její aroma. Mimochodem, vanilková zmrzlina je totiž jediný druh, který může nést v názvu označení „vanilková“, i když se k ní skutečné lusky ani nepřiblížily.
Pětadvacetičlenná porota pak měla za úkol zhodnotit barvu, vůni a chuť zmrzlin a posoudit, nakolik sladká a vanilková byla.

Dvě až tři kostky v jedné porci

Zatímco vanilkových lusků se mnohem více vyskytovalo na obrázcích etiket než v chuti a vůni zmrzlin, množství použitého cukru by položilo i kdekterého otrlého návštěvníka cukráren.
Z některých vzorků porotcům až trnuly zuby, v jiných se intenzivní sladká chuť přelila do nepříjemně hořké či natrpklé.
„Teprve ve chvíli, když jsem měla možnost srovnávat, jsem si uvědomila, jak strašně sladké zmrzliny jsou,“ napsala na závěr hodnocení jedna z porotkyň.
V té nejsladší, tedy polské značce Grycan, je ve dvou kopečcích 14 gramů cukru. Pro lepší představu to jsou tři a půl kostky cukru čili téměř třetina tolerovaného denního příjmu. To už je citelná dávka na to, že si zmrzlinu obvykle dáme jen tak mimochodem mezi jídly.
A ani nejméně sladký Prima Zmrzlinový sníh není požehnáním pro štíhlou linii, ve 100 mililitrech spořádáte dvě kostky cukru.

Pozor na tuk...

Když MF DNES loni testovala ruské zmrzliny, ukázalo se, že jsou mimořádně tučné. Protože byly až na jedinou výjimku vyrobeny z mléka a smetany, obsahovala každá porce mezi 7 až 15 gramy tuku.
Pokud byste byli střídmí a disciplinovaně si osvěžili den vždy jen dvěma kopečky, pojedli byste průměrně 3 až 6 gramů tuku.
Výrazně dietnější je odlehčený M&S Skinny Madagascan Vanilla Iced Dessert, který obsahuje pouze 0,6 gramů tuku, jeho nadprůměrné množství má naopak polský Grycan (9,2 gramu) a hlavně smetanový Häagen–Dazs z Francie.
S poctivou zmrzlinou ze smetany, zahuštěného mléka, cukru a žloutků si dopřejete takřka 15 gramů tuku. Tuk je to však čistě živočišný.

... hlavně ten kokosový!

Většina firem si přitom při výrobě pomáhá používáním rostlinných tuků, konkrétně kokosového, který je podle odborných studií obzvlášť špatnou alternativou.
„Kokosový tuk totiž obsahuje přibližně 90 procent nasycených mastných kyselin,“ připomíná Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT.
Stojí za to si připomenout, že nasycené mastné kyseliny by měly tvořit maximálně třetinu ze zkonzumovaných tuků. Přispívají totiž ke vzniku srdečních a cévních chorob, zvyšují hladinu cholesterolu a přispívají k obezitě.
Jenže správný poměr mastných kyselin nesplňuje žádná zmrzlina. Nejlepší, paradoxně Häagen–Dazs, má 61 procent nasycených mastných kyselin v tuku, nejhorší Soft Scoop Vanilla z produkce společnosti Unilever dokonce 92 procent.
Tato průmyslově vyráběná zmrzlina přitom propadla i při ochutnávce. Jenže ani ostatní vzorky na tom nebyly o mnoho lépe, ať už je velké firmy chrlí po tunách, nebo se zmrzlináři pyšní „ruční výrobou“. Vždyť i chuť zmrzliny ze slavných cukráren Ovocný Světozor zhodnotili porotci jako zcela umělou, s pachutí sušeného mléka.

Výrobky, které uspěly v testu

Edeka Eiscreme Vanille

Edeka Eiscreme Vanille

Výrobce:
pro společnost Edeka
Koupeno:
Košík.cz

Běžná cena 91,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jak chutnala porotě:
Přirozeně nažloutlá, ve vůni jemná až nevýrazná, jako by našlehaná zmrzlina byla sice poměrně hodně sladká, v přeslazené konkurenci byla ovšem pořád poživatelná. V chuti je silně cítit při výrobě používaná šlehačka.


Známka za degustaci 2,9

Co také najdete ve složení:
31 % zmrzliny tvoří šlehačka, dochucena je vanilkovými lusky i extraktem, slazena je cukrem a glukózo-fruktózovým sirupem, výrobce si pomáhá emulgátorem a stabilizátory, dobarvena je mrkvovým koncentrátem.

2,8 Známka testu

Další testy z kategorie TestDNES

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Kousek hořké čokolády je lepší než „dia“ pamlsek Bonbony, lízátka, sušenky, dorty, čokolády... Snad každou dobrotu už umějí výrobci udělat i bez řepného cukru. Diabetici i lidé, kteří hubnou, je mlsají bez výčitek a často také bez omezení.

Test Dnes: Piva stylu IPA

Test Dnes: Piva stylu IPA

Velké rozdíly. Polovina vzorků má k ideálu daleko. India Pale Ale. Tři slova, která nepivařům nic neřeknou, možná je neznají ani mnozí pijáci piva. Styl IPA k nám pronikl teprve nedávno. O to větší boom dnes zažívá.

Test Dnes: Online lékárny

Test Dnes: Online lékárny

Léky z internetu máte doma do tří dnů Ještě jste nenašli odvahu nakoupit volně prodejné léky po síti? Nemusíte se bát, všechny testované lékárny obstály.

Test Dnes: Ovocné smoothie

Test Dnes: Ovocné smoothie

Koktejly plné cukrů si dávejte spíš za odměnu. Je to ovocná radost, díky níž bychom rádi zhubli a ještě dodali organismu vitaminy. Což o to, smoothie jsou chutná, ale zdraví ani štíhlou linii vám nezajistí.

Test Dnes: Prosecco

Test Dnes: Prosecco

Velká marketingová bublina. Lehké, příjemné, nekomplikované. Taková pověst provází prosecco, nejprodávanější šumivé víno na světě, které před pěti lety sesadilo z trůnu šampaňské v množství prodaných lahví.

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

S vitaminy si dopřáváme i chemický koktejl. Z českých sadů i ze zahraničí, kupovaná na trhu i v obchodních řetězcích... Laboratoř našla ZBYTKY PESTICIDŮ ve všech testovaných jablkách. Výjimkou byla jen ta z ekologického zemědělství.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.