Vaše poloha:
Máme tu pro vás 3 způsoby, jak doplnit vitamín D
Zdroj: canva.com
Máme tu pro vás 3 způsoby, jak doplnit vitamín D
Zdroj: canva.com

11.05.2021

Máme tu pro vás 3 způsoby, jak doplnit vitamín D

Nezapomínejte na vitamin D, který se tvoří, když je pokožka vystavena slunci. Lze jej nalézt také v některých potravinách. Nedostatek vitaminu D vede k mnoha zdravotním problémům, jako je riziko kardiovaskulárních onemocnění, astma u dětí a kognitivní potíže u starších osob. Poradíme Vám, jak vitamin D doplnit.

 

Vitamin D – proč je tak důležitý

 

Vitamin D přispívá k:

  • vstřebávání a využití vápníku a fosforu,
  • přenosu nervových signálů,
  • syntéze bílkovin pro absorpci vápníku v gastrointestinálním traktu,
  • správnému fungování imunitního, kardiovaskulárního, svalového a nervového systému,
  • správnému fungování mozku a slinivky břišní,
  • normální mineralizaci kostí.
  • správné funkce srdce,
  • srážení krve.

 

 Příčiny nedostatku vitaminu D 

 

Možné příčiny nedostatku vitaminu D v tělě jsou:

  • nedostatečná konzumace potravin, které jsou zdrojem vitaminu D,
  • nedostatečné vystavení slunečnímu záření,
  • život ve znečištěné oblasti,
  • potíže s trávením,
  • obtížnost funkce ledvin,
  • tmavší pleť,
  • obezita,
  • těhotenství nebo kojení.

 

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D?

 

Mezi příznaky nedostatku vitaminu D patří tendence k nachlazení, rychlá únava, křehké zuby a kosti, deprese a úzkost.

Každý, kdo má příznaky nedostatku vitaminu D, může velmi snadno potvrdit nebo vyvrátit své podezření krevními testy. Méně než 12 nanogramů na mililitr (ng / ml) krve naznačuje nedostatek vitaminu D.

 

Způsoby, jak doplnit vitamin D

 

1) Užívání doplňku stravy s vitaminem D – lze koupit ve většině lékáren bez lékařského předpisu, ale pacient by se měl o vhodné dávce poradit s lékařem. U většiny dospělých je doporučená denní dávka 600 IU (mezinárodní jednotky) a u pacientů nad 70 let je doporučená denní dávka 800 IU. 400 IU je dost pro děti do 12 měsíců. Podle nových doporučení je maximální tolerovatelná denní dávka pro dospělé 4000 IU.

 

2) Vystavení kůže slunci – vždy, kdy to počasí dovolí, zůstaňte venku alespoň půl hodiny, nejlépe mezi 11. a 13. hodinou. Pokud máte světlou pleť nebo jste měli rakovinu kůže, poraďte se s lékařem a zvažte riziko vystavení slunci oproti riziku nedostatku vitaminu D.

 

3) Strava bohatá na vitamín D – jídlo není nejlepším zdrojem tohoto vitaminu, ale můžete doplnit doporučenou denní dávku tohoto vitaminu konzumací určitých potravin – losos, tuňák, makrela, olej z rybích jater, krevety, houby, vejce, mléko a mléčné výrobky.

 

Zdroj: canva.com

 

 

Mohlo by Vás zajímat

5 Must-Have dermokosmetických produktů pro vaši péči o pleť

Chcete mít zdravou a zářivou pleť? Přinášíme vám přehled pěti klíčových dermokosmetických produktů, které by neměly chybět v každé péči o pleť. Tyto produkty pomohou řešit běžné problémy s pletí a udrží pleť v optimální kondici.

Srdce na prvním místě: Pět ultra-zpracovaných potravin, kterým byste měli říkat ne

Srdce je náš nejcennější poklad a je na nás, abychom mu věnovali dostatečnou péči. V dnešní době je však snadné podlehnout pokušení průmyslově zpracovaných dobrot. Avšak, tyto potraviny často představují potenciální hrozbu pro naše zdraví. Přečtěte si následující článek a objevte pět ultra-zpracovaných potravin, které byste měli říkat ne, pokud máte zájem o zdravé srdce.

Proč si můžete dopřát těstoviny každý den a bez obav o zdraví a postavu?

Těstoviny jsou často neprávem zatracovány jakožto nepříliš zdravá příloha bohatá na kalorie. Nemusí tomu tak ale nutně být. Zjistěte, jak těstoviny zakomponovat do vyvážené stravy.

Boj proti pálení žáhy: Potraviny, které přinášejí úlevu

Pálení žáhy je nepříjemným a často se vyskytujícím problémem, který může ovlivnit každodenní život. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak s ním bojovat, a jedním z nich je správná strava. Zjistěte, jaké potraviny mohou pomoci snížit časté pálení žáhy a přinést vám úlevu.

Proplachování rýže: Zbytečný rituál nebo klíč k lepšímu zdraví?

Vaříte doma často rýži? Pak jste možná slyšeli o debatách ohledně proplachování rýže. Zdá se, že někteří lidé se přiklánějí k tomu, že je to zbytečný krok, zatímco jiní tvrdí, že je to klíč k lepšímu zdraví. Ale co je pravda? Podívejme se na fakta.

Když dospělost přináší výzvy: 15 příznaků ADHD, které byste neměli ignorovat

ADHD neboli Attention Deficit Hyperactivity Disorder je neurobiologická porucha, která ovlivňuje mozkovou činnost a má vliv na pozornost, impulsivitu a hyperaktivitu. Ačkoli je často spojována s dětstvím, může se projevovat i v dospělosti. Odborníci odhadují, že ADHD postihuje přibližně 5 % dětí a 2,5 % dospělých.

10 zdravotních benefitů grapefruitu, které byste měli znát

Grapefruit je díky své osvěžující nahořklé chuti ideální svačinou pro teplé jarní dny. Jeho konzumace má navíc celou řadu zdravotních benefitů. Nebezpečí však může nastat, pokud užíváte léky.

Kolik vitamínů můžete denně přijmout?

Vitamíny jsou nezbytné pro zdravý život a správnou funkci našeho těla. Nicméně, při jejich užívání je důležité dodržovat doporučené denní dávky, aby nedošlo k předávkování, což může mít negativní dopad na zdraví.

Proč cítíte krev v ústech, i když nejste zraněni?

Určitě jste někdy zažili nezvyklou kovovou chuť v ústech, aniž byste byli zraněni? Tento fenomén může být pro mnohé zmatený a znepokojivý. Ačkoliv většinou není důvod k obavám, v některých případech může být signálem k zamyšlení nad vaším zdravotním stavem.

Užíváte bylinné doplňky stravy? Dejte si pozor, jsou tam skrytá rizika, o kterých často ani nevíte

Doplňky stravy na bázi bylinek a rostlinných extraktů se těší stále větší oblibě, často jako zdánlivě přirozená alternativa k tradičním lékům. Nicméně, jak ukázala nedávná studie belgické organizace Test-Achats, užívání těchto doplňků může být spojeno s řadou rizik, zejména pokud nedostatečně vnímáte jejich možné nežádoucí účinky a interakce s léky.