Adventní výzdoba – od adventního věnce po vánoční stromeček

Nejkrásnější svátky roku se nezadržitelně blíží. Než ale nastane Štědrý den, téměř vše kolem nás se zahalí do světýlek, ozdob, pestrobarevných řetězů a vůně čokolády, skořice či vanilky. Obchody a obchodní centra vánoční dekorace instalují již v listopadu. Domácnosti dávají přednost začátku adventu. A jak jste na tom vy? Dýchá váš domov již adventní atmosférou nebo se na ni teprve chystáte?

Adventní výzdoba – od adventního věnce po vánoční stromeček

Adventní věnec

Tato ikonická dekorace není jen hezká na pohled, ale má i svůj význam. V západních křesťanských církvích je adventní věnec využíván k odpočtu čtyř adventních týdnů před Vánocemi. Klasika se skládá z věnce z jehličnatých větví a čtyř svíček, které se každou neděli postupně zapalují. Moderní doba a volnost se samozřejmě otiskla i do této tradice a adventní věnce jsou vyráběny z pytloviny, proutí i smotaných drátů. Dokonce nebývá dodržován ani kulatý tvar věnce, ale svíčky se aranžují i do řady vedle sebe.

Světelné dekorace a řetězy

S příchodem adventu se okna a balkóny domácností či zahrady domů rozzáří stovkami a tisíci světýlek. Využívány bývají nejen světelné řetězy, které lemují zábradlí, okapy, okna či se obtáčí kolem stromků, ale i různé speciální světelné dekorace. V oknech visí svítící hvězdy, na parapetech či zápražích trůní sněhuláci a na zahradách jsou k vidění soby, skřítci či jiné tematické bytosti.

Výběr vánočního osvětlení je velmi široký. Pokud dáváte přednost úspoře energie, bezesporu oceníte LED verzi. Velkou vychytávkou jsou dekorace opatřené časovačem, který vždy na část večera žárovičky rozsvítí a poté zase vypne.

Vánoční stromeček

Kdy je správné ozdobit a rozsvítit vánoční stromeček? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Dalo by se ale říci, že existují dva hlavní proudy. První skupina zdobí vánoční stromky s příchodem adventu nebo na sv. Mikuláše s odůvodněním, že k předvánoční atmosféře tato ikona jednoduše patří a praví: „Chceme si nazdobený stromeček co nejvíce užít.“ Druhý tábor zdobí na Štědrý den (nebo den před) s tím, že stromeček přinese Ježíšek. Tuto variantu volí především rodiny s malými dětmi. Podstatné ale je určit si čas, který nejvíce vyhovuje vám.

Řezané vánoční stromky všech velikostí se většinou začínají prodávat začátkem prosince či koncem listopadu. Vybírat můžete z celé řady odrůd a rozměrů. Velkým trendem je kupovat si strom v květináči. Zvolit můžete i stromeček z plastu, který vydrží i několik let.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.