Alergeny v domácnosti: Na co si dát pozor?

Kýchání, svědění očí, lechtání v krku, zarudlé flíčky na pokožce, oteklé rty, těžké dýchání a mnoho dalších příznaků naznačuje, že vás trápí alergická reakce. I pokud jste se nechali testovat a víte, na co máte alergii, existují alergeny, kterým se lze jen těžko vyhnout. Nachází se totiž v domácnosti. Na co byste si měli dát pozor?

Alergeny v domácnosti: Na co si dát pozor?

Alergie

V první řadě by bylo dobré si říct, co to vlastně alergie je. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na běžné látky, se kterými se setkáváte. Některé alergie můžete zdědit (mají dědičný základ), jiné se vyvíjejí až během života.

Pokud chcete zjistit, na co jste alergičtí, máte několik možností. Nejprve je dobré pozorovat, jak vaše tělo reaguje na případné alergeny. Zjistěte si, jaké alergie se vyskytují ve vaší rodině. Nejbezpečnější a nejpřesnější metodou je objednat se ke specializovanému lékaři (alergologovi) a nechat se otestovat.

Alergeny v domácnosti

Existují skupiny alergenů, kterým se lze jen těžko vyhnout. Jsou to ty, které si pěstujeme u sebe doma. K nejčastějším inhalačním domácím alergenům patří:

  • Roztoči
  • Plísně
  • Pyly
  • Zvířata

Roztoči

Tato titěrná stvoření se nachází v každém domě i bytě. Nejdete je v kobercích, v postelích i polstrovaných sedacích soupravách a živí se odumřelými šupinkami lidské kůže, bakteriemi či plísněmi. Abyste snížili počet spolubydlících v podobě roztočů na minimum, je ideální pořídit si speciální lůžkoviny, často převlékat postele a prát při 60 °C, koberce vysávat výkonným vysavačem nebo je čistit mokrou cestou.

Plísně

Plísně se ve vašich domovech mohou vyskytovat například na vlhkých zdech či zkažených potravinách. S vlhkostí se můžete poprat v podobě častého větrání, používání digestoře při vaření či pořízení odvlhčovače.

Pyly

Alergie na pyl jsou velmi rozšířené a nejvíce trápí postižené alergiky na jaře a v létě. Pokud se chcete vyvarovat slzení, kýchání a smrkání či ucpaného nosu, je dobré vybavit vaše okna speciálními sítěmi. Oblečení, ve kterém jste byli venku neskladujte v ložnici a důkladně si po příchodu domů opláchněte ruce i obličej.

Zvířata

Velkou skupinou spadající pod domácí alergeny jsou domácí mazlíčci. K problémovým faktorům patří sliny, výkaly, šupinky kůže i výměšky žláz. Je-li členem vaší rodiny například pejsek, kočička či morče, určitě by nemělo spát ve stejné místnosti jako vy. Omezit projevy alergie lze i pravidelným koupáním zvířátka a častým větráním, vysáváním a utíráním prachu.

Obecné rady

Pokud chcete eliminovat počet alergenů v domácnosti na co nejmenší množství, zbavte se nepotřebných nebo nadbytečných lapačů prachu, částeček pilu i doupat roztočů, jako jsou koberce, závěsy, záclony, plyšáci atd. Prach utírejte pouze navlhčeným hadříkem, abyste zabránili víření prachu. Nepoužívejte větrák. Pořiďte si čističku vzduchu.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.