Jak efektivně zvládnout jarní úklid

Jak efektivně zvládnout jarní úklid

S jarem se probouzí sluníčko, které neúprosně odhaluje nedokonalosti našich domovů, jako jsou zašlá okna, prach či šmouhy na lesklých domácích spotřebičích. Pokud se chcete těchto nedokonalostí zbavit a vyhnat ze zákoutí vašich domů a bytů stíny a chmury zimy, musíte se pustit do obávaného jarního úklidu. Ale nebojte se, i tento strašák všech hospodyněk lze zvládnout efektivně a s grácií.

1. Plán

Plánování by mělo být jako vždy na první místě, protože jenom tak nebudete skákat z místa na místo, panikařit a práci si tak nechtěně prodlužovat. Vezměte si tužku, blok a napište si pod sebe jednotlivé úkony, které je potřeba udělat. Ideální je rozplánovat si i jednotlivé dny, které si na práci vyhradíte.

S takto dopodrobna vypsanými položkami navíc získáte i motivaci. Není nic více uspokojujícího, než si splněný úkol škrtnout a viditelně se tak přiblížit k vytouženému cíli.

2. Nákupní seznam

Nezapomeňte si pořídit vše, co k úklidu budete potřebovat. Není nic horšího než uprostřed boje se špínou zjistit, že doma nemáte přípravek na mytí oken, sáček ve vysavači je plný a vy nemáte nový či vám chybí gumové rukavice. Projděte si váš plán jarního úklidu a podle něho si sestavte nákupní seznam toho, co budete nezbytně potřebovat a doma vám chybí.

3. Postupujte systematicky

A to shora dolů a od kuchyně do koupelny. Pokud nejprve vysajete a poté se pustíte do utírání prachu ze skříní, bude muset vysavač vzít do ruky podruhé. Koupelnu si nechte nakonec. Budete-li vylévat kýble se špinavou vodou do vydrhnutého záchodu či ve vyleštěné vaně čistit poličky z ledničky, přiděláte si akorát práci.

4. Co byste při jarním úklidu neměli vynechat

  • Mytí oken – s tímto úkonem souvisí nejen samotné leštění a čištění skel, ale i utření parapetů, vyprání záclon nebo závěsů či čištění žaluzií.
  • Kontrola zásob ve spíži a poličkách – projděte si uskladněné potraviny, zjistěte datum trvanlivosti a u mouky, těstovin, strouhánky, cukru a podobných surovin zkontrolujte, zda se zde neusídlili moly či mravenci
  • Vyvětrání peřin, dek a matrací
  • Utření prachu
  • Důkladné vyčištění koberců a vytření podlah
  • Úklid šatníku – zimní oblečení a vybavení uskladněte do horních a zadních poliček a do těch lépe přístupných vyskládejte jarní a letní potřeby. Pokud si chcete udělat ve skříních a poličkách více místa, nemilosrdně se rozlučte s kousky, které jste neměli několik let na sobě.

5. Třešnička na dortu

Aby byl váš jarní úklid kompletní a vašim domovem prostoupila jarní nálada, naaranžujte do vázy kytici čerstvých pestrobarevných květin.

 
Reklama
     
Reklama
Reklama