Jak se bránit proti nachlazení

Jak se bránit proti nachlazení

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí přichází i období, kdy podstupuje náš imunitní systém zatěžkávací zkoušku. Výkyvy teplot spolu s nespočtem kýchajících a smrkajících lidí kolem nás navozuje jednoduchou otázku: „Jak se bránit proti nachlazení?“

Všichni to znáte, kašel, bolesti v krku, rýma a horečka, to jsou symptomy, kterým se chcete vyvarovat jako čert kříži. Mít ale strach a obavy nestačí, aby se vám nachlazení vyhnulo nebo abyste možnost onemocnění snížili na minimum, musíte pro to něco udělat.

 

 

Hygiena

Ano, nejednoduší a nejúčinnější prevence nachlazení je fyzicky zabránit šíření virů. Základem je důkladné mytí rukou. V extrémních případech se doporučuje i nošení obličejových roušek a masek. Mělo by být samozřejmostí, že když kýchnete nebo zakašlete, tak si dáte ruku před pusu, abyste zamezili šíření nemoci.

Otužování

Pořekadlo našich babiček a pradědečků „Ve zdravém těle zdravý duch“ platí i v současnosti. Budete-li trénovat svůj imunitní systém, určitě svému tělu prospějete. Dobré je začít pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu, navštěvovat saunu či se sprchovat střídavě teplou a studenou vodou.

Vitamíny

Svoji imunitu můžete posilovat i pravidelným příjmem vitamínů. K nejprospěšnějším patří vitamín C, který pročišťuje tělo, stimuluje mozek, dokáže urychlit hojení ran, podporuje vývoj kostí, zubů a chrupavek, je prevencí proti infarktům a v neposlední řadě je silným antioxidantem. Kde ho ale najdete? Pokud při nákupu do svého košíku vložíte citrony, pomeranče, grapefruity, rakytník, papriky, zelenou petržel či květák, určitě neuděláte chybu. Navíc, citrusy jsou v tomto období k dostání za akční ceny.

Léčba

Co dělat, když už nachlazení jste? Ideální je omezit fyzické aktivity, zůstat v posteli, pít dostatek teplých tekutin (ideálně bylinkové čaje – heřmánkový, mátový, šalvějový atd.) a konzumovat dostatek vitamínů. S bojem s chorobou vám bezesporu pomůže například Coldrex horký nápoj. Pokud příznaky nemoci neustoupí, určitě navštivte svého lékaře.  
Reklama
     
Reklama
Reklama