Jak se slaví Dušičky po světě

Jak se slaví Dušičky po světě

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé neboli lidově Dušičky. Tento svátek se slaví 2. listopadu a vzpomínáme během něj na lidi, kteří už nejsou mezi námi. Jak moc se ale liší oslavy u nás a v jiných částech světa?

Střední Evropa

Nejen u nás, ale i ve většině států střední Evropy se Svátek zesnulých odehrává v poklidném duchu rozjímání a vzpomínání. Pozůstalí navštěvují hroby svých příbuzných a přátel, zdobí je věnci a květinami a zapalují svíčky. Jak se ale slaví jinde?

Amerika

Americký Halloween, jehož název je odvozen od "All Hallow Even" (předvečera Všech svatých) známe asi všichni, protože koledující děti a strašidelná výzdoba na nás pomrkává z každého druhého amerického filmu či seriálu. Typickými barvami pro Halloween jsou černá a oranžová a samozřejmě nesmí chybět vyřezávaná dýně se svíčkou uvnitř (jack-o'-lantern). Tyto znaky a způsob slavení stále více proniká i na naše území.

Mexiko

Oslavy El Día de los Muertos startují 1. listopadu na den Všech svatých a přelévají se do 2. listopadu na Dušičky. Podobně jako u nás se navštěvují hroby zemřelých. Ty jsou ovšem obskládávány jídlem a pitím a oslavy připomínají spíše bujarou párty. Pořádají se i průvody a hostiny. Tamní obyvatelé totiž věří, že právě v tomto období se mohou mrtví připojit k oslavám se živými. I tyto oslavy jsou stále populárnější u filmových tvůrců. Na El Día de los Muertos nás zavedl například James Bond či oscarový animovaný film Coco.

Japonsko

K méně známým oslavám patří Obon, jenž je praktikován až v dalekém Japonsku. Japonci věří, že během buddhistického festivalu mohou duchové zemřelých navštívit své blízké. Lidé v rámci oslav tančí tradiční tance či zapalují papírové lucerny, které poté posílají po řekách do oceánů. Na závěr jsou zapáleny obří ohně, jež mají pomoci duchům vrátit se spět do světa mrtvých.
Reklama
     
Reklama
Reklama