Jak se slaví Památka zesnulých po světě

Památka zesnulých, lidové označení Dušičky, je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Tento Svátek zesnulých připadá na 2. listopadu a v České republice se slaví především tak, že pozůstalí vzpomínají na své předky, vyrazí na hřbitov, kde zapálí svíčky a položí květiny. Jak se ale Dušičky slaví po světě?

Jak se slaví Památka zesnulých po světě

 

Amerika a Halloween

V Americe (ale i Kanadě, Velké Británii, Austrálii a dalších anglosaských zemích) se slaví Halloween, který stále ve větší míře proniká i k nám. K tradicím Halloweenu patří strašidlo v podobě vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, které má odhánět zlé duchy. Kostýmy a masky, ve kterých chodí koledníci koledovat, původně sloužily k matení zlých duchů. K Halloweenu patří i hororové historky a strašidelné příběhy, což můžete pozorovat i v podobě mnoha halloweenských speciálních pořadů a epizod seriálů.

Mexiko a veselí

Pokud jste někdy viděli nebo zažili karneval v Riu, máte drobnou představu o tom, jak vypadá oslava Dne mrtvých v Mexiku. Oslava Dia de Muertos trvá dva dny a děti i dospělí se převlékají především za kostlivce. Mexičané totiž věří, že když se budou smrti vysmívat a budou veselí, zaženou ji. Vedle již zmíněného karnevalu chodí rodiny na hřbitov, kde se scházejí, pořádají pikniky a veselí se. Podává se i speciální pokrm, a to pocukrovaný perník pojmenovaný Pan de Merto.

Japonsko a zapalování luceren i ohňů

Japonský Den mrtvých se slaví tři dny, a to v podobě tradičního budhistického festivalu Obon. Japonci věří, že v tuto dobu mohou duchové zemřelých navštívit své blízké. Slaví se v červenci nebo srpnu (záleží na tamním kalendářním roku a části Japonska) a zapalují se papírové lucerny, které se posílají po řekách do oceánu. Ve veřejných parcích a chrámech se tančí tradiční tanec bon-odori. Oslavy vrcholí zapálením obřích ohňů, které mají pomoci duchům vrátit se zpět do světa mrtvých.

Nepál a posvátná kráva

Každý z nás se někdy musel vypořádat (nebo teprve bude muset) se zármutkem ze smrti blízké osoby. V Nepálu se na tuto cestu zaměřují a pořádají Gai Jatra tzv. Festival krav. Povinností každé rodiny, která v uplynulém roce o někoho přišla, je poslat do průvodu Gai Jatra krávu nebo malého kluka v převleku, nemohou-li si toto pro hinduisty posvátné zvíře dovolit. Význam průvodu je v tom, že si uvědomíte, že nejste ve svém žalu sami a snáze se se svou ztrátou vypořádáte.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.