Jak vybrat dobrý bílý jogurt

Jak vybrat dobrý bílý jogurt

Dáváte si jogurt k snídani či ke svačině? Přibalujete jogurt svému dítku do krabičky s obědem do školy? Ale není jogurt jako jogurt. Víte, podle jakých kritérií se řídit, než si dáte vybraný produkt do nákupního košíku a odnesete si ho domů? Nechte si poradit, jak vybrat dobrý bílý jogurt a nenechat se napálit.

Hned v úvodu by bylo správné definovat si, co to vlastně jogurt je. Jedná se o potravinu živočišného původu s vysokým obsahem bílkovin a vyrábí se kysáním mléka, smetany či podmáslí pomocí mikroorganismů.

 

 

Kritéria, která byste měli při výběru kvalitního bílého jogurtu zvažovat jsou:

  • Množství tuku, vápníku a bílkovin
  • Chuť
  • Počet živých jogurtových kultur
  • Datum spotřeby
  • Cena

 

Množství tuku

Pozor byste si měli dát na jogurty s více než 10 % tuky a méně ne 0,5 % tuku. V prvním případě byste měli takto tučný výrobek konzumovat maximálně 2x do týdne. V druhém přídě mohou nahrazovat tuky cukry či nevhodná náhradní sladidla.

Chuť vs. cena a množství vápníku, bílkovin

Na tyto aspekty se zaměřili odborníci v testech MF DNES. Testovali čtrnáct bílých jogurtů s obsahem tuku tři až deset procent. Povzbudivé je, že všechny obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin. Tudíž v tomto případě nemůžete udělat chybu. Ale pamatujte si, čím větší obsah bílkovin, tím vyšší obsah vápníku. I v případě chuťového hodnocení si zkoumané vzorky vedly dobře, a to nezávisle na ceně.

Počet živých jogurtových kultur

Aby mohl být výrobek označen jako jogurt, musí podle definice obsahovat minimálně deset milionů živých jogurtových kultur na jeden gram výrobku. V tomto případě v již zmíněných testech MF DNES neobstály pouhé tři výrobky.

Datum spotřeby

Než si dáte jogurt do nákupního vozíku, určitě zkontrolujte datum spotřeby, a to hned ze dvou důvodů. Bezesporu si nechcete domů odnést prošlý výrobek. Navíc, pokud právě v ruce držíte jogurt s vysokou trvanlivostí, je to signál, že výrobek obsahuje chemické konzervanty a nepatří mezi kvalitní jogurty.
Reklama
     
Reklama
Reklama