Jak vybrat opalovací krém?

Jak vybrat opalovací krém?

Léto je v plném proudu a venkovní teploty dosahují těch tropických. To jsou ideální podmínky k tomu, vyrazit k nejbližšímu rybníku, koupališti nebo přehradě a vystavit své tělo slunečním paprskům. Opalování vám sice přinese atraktivně zbarvenou pokožku a přísun vitamínu D, ale i riziko spálení a komplikace s ním spojené. Nabízí se tedy jednoduchá otázka: „Jak vybrat opalovací krém?“

Kde se budete opalovat?

Před nákupem opalovacího krému myslete určitě na to, kam za „sluněním“ vyrazíte. Jiné přípravky oceníte během dovolené doma a jiné v zahraničí u moře. Intenzita slunečního záření u moře je totiž několikanásobně vyšší než v České republice.

Jaký jste fototyp?

Jedno z nejdůležitějších pravidel. Existuje šest fototypů, podle kterých byste měli vybírat opalovací krémy. Jestli máte světlou pleť, světlé či rusé vlasy, mnoho pih a lekce se spálíte nebo zčervenáte, určitě budete patřit do skupiny fototypů s nižším pořadovým číslem, tudíž byste měli sáhnout po krému s vyšší hodnotou SPF (sluneční ochranný faktor). Se správným určením vašeho fototypu a následným výběrem vám rádi poradí v lékárnách.

Krém, mléko, olej nebo sprej?

Co se týče SPF ochrany, jsou krém, mléko, olej i sprej prakticky na stejné úrovni. Rozdíl je především v konzistenci a hydrataci pokožky. Pro krém je typická jeho vysoká hustota. I když patří k nejprodávanějším, nejhůře se s ním pracuje a rozmazávání trvá nejdéle. K nejoblíbenějším produktům patří opalovací mléko, protože se snadněji rozmazává. K výhodám opalovacích olejů patří jejich intenzivní vyživování pokožky. Od jejich použití může naopak odradit riziko znečištění a umaštění oblečení, protože zanechávají na pokožky mastný film. K hitům poslední doby se řadí opalovací spreje, které jsou vyhledávány pro snadné a rychlé nanesení. Jejich mínusem ale může být nerovnoměrné rozetření, protože mají široký rozstřik, který nemusíte mít vždy pod kontrolou.

Krém pro děti

Dětská pokožka je jemnější, tudíž i náchylnější vůči slunečnímu záření. Pokud se vydáváte k vodě s dětmi, měli byste proto do plážové tašky přibalit nejen nezbytnou pokrývku hlavy, ale i speciální dětský opalovací krém nebo přípravek s vysokým ochranným faktorem.

Několik obecných rad na závěr

Pokud je vaše pokožka tzv. sluncem nepolíbená, je dobré na začátku dovolené používat krém s vyšším SPF a následně ochranný faktor snižovat. Pokud se chcete vyhnout tomu největšímu riziku, dejte si během oběda relaxační pauzu ve stínu a vyvarujete se tak možnému spálení pokožky, úpalu i vzniku pigmentových skvrn. Vaše pokožka během opalování určitě ocení dostatečný přísun tekutin a po návratu domů nebo na hotelový pokoj výživnou poopalovací péči. Aktuálně ve vašich oblíbených drogeriích a obchodech naleznete nespočet opalovacích krémů v akci.
Reklama
     
Reklama
Reklama