Jarní práce na zahradě

Jarní práce na zahradě

Zimní spánek už je za námi. S březnem se probouzí nejen zvířátka a okolní příroda, ale o láskyplnou péči se hlásí i naše zahrady a zahrádky. S čím ale začít? Jak si práci naplánovat, abyste na nic nezapomněli? Udělejte si seznam a postupujte krok za krokem. Vyhnete se tak zmatkům, stresu a jarní práce na zahradě vás bude bavit a nabíjet pozitivní energií.

 

Vertikulace trávníku

Abyste se v létě mohli natáhnout na krásně hustý a zelený trávník, musíte mu věnovat náležitou pozornost. Začněte s tím, že shrabete suchou trávu a zbytky listí. Poté se o slovo přihlásí provzdušnění. Ideální je použít vertikutátor, který vám práci usnadní. Pokud ho nemáte, poslouží vám i klasické hrábě. Nezapomeňte pohnojit vápenným prachem.

Rytí

Nestihli jste na podzim zrýt zahradu? Byla uběhlá zima bohatá na sníh či deště a došlo ke splavení profilu? V tomto případě si vyhrňte rukávy a pustě se do rytí. Polorozložené organické zbytky se tak dostanou do hlubších vrstev půdy a ta tak bude důkladně provzdušněná a obohacená.

Seřezání stromů a keřů

Aby stromy a keře mely dostatek světla, vzduchu či vyvážený tvar, je nutné je prořezávat. Správně opečovávané rostliny vás odmění více květy a plody a samozřejmě budou zdravější a silnější. Například jabloně a hrušně je vhodné prořezávat v době vegetačního klidu do předjaří. Později už ve větvích proudí míza a stromům byste mohli ublížit. Právě teď, tedy v březnu a dubnu je ideální čas na jarní řez slivoní, meruněk, broskvoní či třešní. Ořezávání keřů obecně provádíme v období vegetativního klidu, tedy od listopadu do března.

Ošetřování proti škůdcům

Věděli jste, že mšice, svilušky, puklice, píďalky a další škůdci rádi přezimují na vašich ovocných a okrasných dřevinách? Ale nebojte se, stačí se vybavit vhodným postřikem (např. Agro Přezimující škůdci STOP) a je po problému. Pro práci si vytipujte jarní teplý den, kdy nebude foukat vítr a nebude pršet, aby měl postřik čas na stromech zaschnout.
Reklama
     
Reklama
Reklama