Kolik hodin spánku potřebuje váš školák?

Nahnat děti večer do postýlek a ráno je z nich opět vytáhnout bývá mnohdy nadlidský úkol. Kluci a holky ovšem potřebují dostatek odpočinku, aby se mohli správně rozvíjet a soustředit na vše, co je nejen ve škole, ale i v zájmových kroužcích či doma čeká. Kolik hodin spánku ovšem potřebuje váš školák, aby vše zvládal s úsměvem a užíval si dětství?

Kolik hodin spánku potřebuje váš školák?

Na tuto otázku neexistuje jedna univerzální odpověď, protože je nutné přihlížet jak k věku školáka, tak ke každému dítěti zvlášť.

Předškolák

Kluci a holčičky, kterým je 3–5 let, by neměli spát méně než jedenáct až třináct hodin denně. Pokud nechodí váš předškolák do školky a je doma, neměli byste zapomínat na odpočinek po obědě, který bezesporu ocení i všechny maminky a tatínci. Nevyspalé dítě více zlobí, je podrážděné, nevrlé, zívá a mne si očička. Nedostatek spánku se ovšem může projevit i hyperaktivitou a agresivitou.

Školák – základní škola, 6–14 let

Toto období je pro vývoj dětí velice důležité. Na základní škole se kluci a holky učí pozornosti, soustředit se na problém, nastavují si určité návyky a schopnost učit se, proto je velice důležité, aby byli na takto náročné úkoly dostatečně odpočinuti. Podle studií by měli takto staří školáci optimálně spát 9 až 11 hodin denně.

Velký důraz by měl být kladen na nároky prvňáčka. Všem žákům a žákyním, kteří usednou do školních lavic poprvé, nastává v jejich životě velká změna režimu. Musí se soustředit nejen několik hodin ve škole, ale i připravovat se doma, psát domácí úkoly atd. Vhodné je proto zařadit odpočinek po obědě, který bude postupně omezován.

Školák – střední škola, gymnázium, 14–19 let

V tomto období si „puberťáci“ prochází celou řadou tělesných změn, které doprovází psychické vypětí. Je proto velmi důležité dbát na to, aby i velcí školáci spali potřebných 8 až 10 hodin denně a podpořili tak správnou tvorbu potřebných hormonů.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.