PŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚPŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚ

KORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚ

V nadcházející online reportáži, kterou budeme hodinu po hodině aktualizovat, naleznete informace týkající se onemocnění COVID-19 a (nejen) nakupování.

KORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚ

Neděle 31. května 2020

 • 12:21 Marek Ztracený osobně rozdával vstupenky na Restart Tour 2021 zdravotníkům, hasičům a policistům

Celý svět děkuje pracovníkům v první linii, kteří nasazovali své zdraví v době pandemie koronaviru. Svoje poděkování vyjádřil i zpěvák Marek Ztracený, který se rozhodl vyrazit s pár tisíci lístky na sérii koncertů Restart Tour 2021 v kufru auta, aby je daroval novodobým hrdinům a hrdinkám. „Čekal jsem, že jejich rozdávání zdravotníkům, hasičům a policistům jakožto “díky” bude zábava, ale že to bude až takhle příjemné, lidské a fajn mě nenapadlo! Totálně mě to nabilo energií a už teď se těším až se tam všichni včetně vás co už lístky máte sejdeme,“ vyjádřil svoje pocity na svém FB profilu Ztracený.

 • 17:29 Ministerstvo zdravotnictví ČR chce pomoci lázním

Restaurace, kina, divadla, hospody a další podniky se pomalu staví na nohy po pandemii koronaviru. Podobně jsou na tom i lázeňská zařízení. A právě těm by chtělo pomoci ministerstvo zdravotnictví. „Po měsících omezení kvůli covid je už možné opět plně absolvovat lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Chceme lázním pomoci. V kompenzační vyhlášce navrhujeme růst úhrad, který by měl výpadek částečně pokrýt. Pomůže také otevření hranic,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • 17:48 Nejnovější čísla ohledně onemocnění COVID-19 v České republice

Před pár minutami byla aktualizovaná data ohledně vývoje situace COVID-19 u nás. Přehledy dle KHS a laboratoří uvádějí, že k 31. 5. 2020 v 17:30 bylo v České republice 9 257 osob s dosud prokázaným onemocněním koronavirem a aktuální počet nakažených lidí se zastavil na čísle 2 386. Počet vyléčených i nadále stoupá, nejnovější hodnota ukazuje 6 551. Naopak počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 neroste, ale stojí na čísle 320.

 

Sobota 30. května 2020

 • 14:05 Poslanecká sněmovna schválila protikrizový daňový balíček

Ve zrychlením jednání byl schválen protikrizový daňový balíček, rozhodli o tom poslanci v Poslanecké sněmovně. Tento balíček změn umožní podnikatelům umořit daňovou ztrátu zpětně. „Jestliže letos podnikatel nebo firma skončí ve ztrátě, budou si moct o tuto ztrátu snížit hospodářský výsledek za loňský rok a požádat o vrácení daně, kterou už zaplatili. Mohou tak potřebné finanční prostředky získat ještě letos, což jim v těchto těžkých časech vylepší jejich ekonomickou bilanci,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová v tiskové zprávě.

 • 15:48 Respirátory se slevou až 50 % na Alza.cz

I když venku se již nosit roušky nemusí, ve vnitřních prostorech, MHD či na místech s velkou koncentrací lidí jsou zakrytá ústa a nos stále povinností. Na stránkách internetové obchodu Alza.cz nyní naleznete respirátory s univerzální velikostí a vyrobené z netkané textilie se slevou až 50 %. Například, balíček s 5 kusy je aktuálně k mání za 299 Kč.

 • 16:11 Klesne daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb i u vstupného na kulturní akce

Balíček daňových změn, který schválila Poslanecká sněmovna během pátečního jednání ovlivní i daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště (včetně jízdného na vleky) a vstupného do saun a dalších podobných zařízení. Sazba DPH se v těchto případech sníží z 15 % na 10 %. „Chceme poskytovatelům ubytování, pořadatelům kulturních akcí a sportovních událostí a provozovatelům sportovišť pomoci dostat se ze složité finanční situace, proto jsme se rozhodli je podpořit tímto snížením daňové zátěže,“ vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová.

 

Pátek 29. května 2020

 • 12:07 Antibakteriální gel k nákupu v Centru Černý Most zdarma

Jste členem věrnostního klubu Centra Černý Most a chystáte se tam na nákupy? Toto pražské obchodní centrum si své zákazníky nejen hýčká, ale i chrání a připravilo pro ně speciální akci. Nakoupíte-li v tamních prodejnách (mimo hypermarket Globus) nad 500 Kč, získáte jako dárek antibakteriální gel od Manufaktury ZDARMA, který poskytuje účinnou a šetrnou očistu a dezinfekci rukou.

 • 15:26 Cestě do Chorvatska již nic nebrání, stačí vyplnit formulář

Od pátku 29. května 2020 otevřelo Chorvatsko své hranice deseti zemím Evropské unie. Mezi „vyvolené“ patří například Polsko, Německo, Slovinsko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko a další země včetně České republiky. Na cestující čeká jednoduchá povinnost, a to vyplnit krátký dotazník s osobními a kontačními údaji. Oblíbená dovolenková destinace je tak opět k dispozici turistům.

 • 20:15 První etapa průběžného hodnocení remdesiviru je ukončena

„Výbor pro humánní léčivé přípravky EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky) ukončil první etapu průběžného hodnocení remdesiviru. Společnost Gilead může předložit žádost o podmínečnou registraci. Proces registrace by měl proběhnout ve zrychleném režimu,“ informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podmínečnou registraci může přípravek získat pouze tehdy, převažují-li jeho přínosy nad riziky. Splnit musí i několik dalších kritérií, mezi které například patří i to, zda se jedná o přípravek pro léčbu onemocnění, pro které zatím není jiná alternativa.

 

Čtvrtek 28. května 2020

 • 9:26 Počet nakažených roste, ale nejedná se o závratná čísla

Ve středu 27. května 2020 v České republice přibylo 36 nakažených. Celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním COVID-19 tedy stoupl na 9 086. Od půlnoci do dnešní deváté hodiny bylo zjištěno 17 nových případ. Nejaktuálnější čísla (28. 5. v 9:00) hlásí tyto hodnoty: Celkový počet nakažených koronavirem v ČR je 9 103, aktuální počet nakažených činí 2 409, celkový počet vyléčených stoupl na 6 377 a počet úmrtí se zastavil na 317.

 • 14:54 Funpark Žirafa dnes za zpřísněných hygienických podmínek otevřel

Dnes, tedy ve čtvrtek 28. května 2020 po několika týdnech opět otevřelo zábavné centrum Funpark Žirafa v Čestlicích. Na kluky, holky a dospělý doprovod tu ale čeká několik hygienických opatření. Všichni návštěvníci musí mít zakrytý nos a ústa (roušky lze zakoupit na recepci) a na herní plochu je dovolen vstup pouze v ponožkách (mimo herní plochu je nutné mít obuv). Samozřejmostí jsou dvoumetrové rozestupy (neplatí pro rodiče dětí) a dezinfekční mýdla i dezinfekce rukou. Při vstupu do Funparku Žirafa bude každému příchozímu změřena teplota.

 • 16:35 Pomoc společníkům malých s.r.o. má zelenou

Ministryně financí Alena Šilerová dnes na svých sociálních sítích informovala, že byla spuštěna pomoc pro společníky malých s.r.o. a žádosti lze podávat na webu Finanční správy. „Prezident republiky právě podepsal zákon z dílny Ministerstva financí o kompenzačním bonusu pro malá s.r.o. Nic už tak nebrání tomu začít v řádů dnů vyplácet tolik potřebnou pomoc, na kterou netrpělivě čeká až 200 tisíc podnikatelů,“ napsala Šilerová.

 

Středa 27. května 2020

 • 10:42 Elektronická evidence tržeb pro všechny vlny je odložena do konce roku 2020

Poslanecká sněmovna schválila odložení elektronické evidence tržeb pro všechny vlny do konce tohoto roku. V praxi to znamená, že všechny subjekty, které patřily do prvních dvou vln (velkoobchod, stravování, ubytování) a i ty, které měly začít evidovat letos v květnu, začnou elektronicky evidovat tržby od 1. ledna 2021. "Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat," uvedla v tiskové zprávě ministryně financí Alena Schillerová.

 • 13:05 Letní oblečení a obuv se slevou 30 % v Pepco

Roušky při pobytu venku již nemusíme mít nasazené, takže můžeme s úsměvem vyrazit vstříc letnímu sluníčku. Pepco Česká republika se rozhodlo náš pobyt venku prozářit a připravilo si pro všechny zákazníky speciální akci v podobě 30% slevy na letní oblečení a obuv pro celou rodinu. Slevová akce platí do 1. června 2020 nebo do vyprodání zásob a nevztahuje se na spodní prádlo, plavky a pyžama.

 • 19:33 V Arkádách Pankrác vyrostl „zelený foodcourt“

Obchodní centrum Arkády Pankrác již nějakou dobu pracuje na zmodernizování tamního jídelního koutku, a nelenilo ani během koronavirové pauzy. Se znovuotevřením restaurací byl proto v Arkádách Pankrác otevřen nový „zelený foodcourt“. Kromě ekologičtějšího přístupu a zrekonstruovaných provozoven Safír, Šmak a Cocos, se tak můžete těšit i na nové restaurace, jako jsou Banh-ni-ba, Andělská cukrárna, Bombay Express a Habanero Mexican Grill (v procesu).

 

Úterý 26. května 2020

 • 10:59 Kadeřnice či holiči mohou odložit ochranné štíty

Od dnešního dne, tedy od úterý 26. května 2020 je zrušena povinnost kadeřníků, holičů, pedikérů či masérů používat kromě roušky i ochranný štít. „Přesto štíty nadále doporučujeme. Upozorňujeme i na to, že je nezbytné měnit roušku každé 2 hodiny,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví dále zrušilo povinnost nosit roušku v zaměstnání, pokud osoba pracuje na jednom místě nejméně dva metry od jiné osoby. S dodržením podmínky dvoumetrového rozestupu mohou roušky sundat i plavčíci, plavečtí trenéři a instruktoři.

 • 13:29 Cestování za hranice je stále snadnější a dostupnější

Ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček dnes řekl, že Češi, Slováci a Maďaři budou moci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti testu na COVID-19. Znamená to, že od středy bude cestování mnohem snadnější a dostupnější. Toto uvolnění ovšem platí pouze za podmínky návratu do 48 hodin. Ministerstvo vnitra navíc uvedlo, že končí plošné kontroly na hranicích a otevírají se všechny přechody s Německem a Rakouskem. I nadále ale platí, že v těchto případech je povinností mít negativní test na koronavirus.

 • 15:58 Food court v OC Letňany je otevřen a bohatší o novou restauraci

Stoly ve food courtu obchodního centra Letňany jsou rozestavěny v bezpečné vzdálenosti, pravidelně dezinfikovány a tamní restaurace a fast foody po koronavirové pauze opět otevřeny. Se znovuotevřením přišla ale i jedna novinka, a to nová restaurace Kebab&Grill nabízející například šťavnatý kebab, steaky a mnoho dalšího.

 

Pondělí 25. května 2020

 • 10:40 Aktuální situace COVID-19 po deštivém víkendu

Uplynulý víkend byl poměrně deštivý a hřejivého sluníčka jsme si moc neužili. Déšť a vítr nás donutil se schovat doma nebo vyrazit do ulic s deštníkem. Jak se tyto rozmary počasí projevily na povíkendových číslech ohledně situace COVID-19 u nás? Za pátek, sobotu a neděli přibylo celkem 201 nově nakažených koronavirem. Číslo ukazující celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním se tak vyšplhalo na 8 955. Celkově se vyléčilo již 6 083 osob a v souvislosti s onemocněním COVID-19 zemřelo 315.

 • 15:27 Antibakteriální ochrana se slevou v Teta drogerii

I když se nařízení uvolňují, ochrana zdraví je na prvním místě. Teta drogerie se rozhodla usnadnit pořízení antibakteriálních přípravků a vybavit tak rodiny potřebnou ochranou. Antibakteriální prostředky, které využijete doma, v práci i děti ve škole nyní seženete s 10% věrnostní slevou (věrnostní kupony). V nabídce naleznete například antibakteriální ubrousky, hygienický gel na ruce, dezinfekční sprej na ruce, antibakteriální aditivum na prádlo, mýdlo s antibakteriální přísadou a mnoho dalšího.

 • 21:27 Vyhrazená prodejní doba pro seniory je minulostí

S platností od úterý 26. května 2020 zrušilo ministerstvo zdravotnictví vyhrazenou prodejní dobu pro seniory. Od března do dneška byla pro nakupující starší 65 let vymezena „bezpečná“ doba pro nákupy. Časový úsek se v proběhu omezení několikrát změnil. Nejdříve byl stanoven čas od 10:00 do 12:00, poté od 7:00 do 9:00 a nakonec se nařízení ustálilo na době od 8:00 do 10:00 hodin.

 

Neděle 24. května 2020

 • 12:07 Zítra se otevřou restaurace a bary. Co bude platit?

Vnitřní prostory restaurací, kaváren a barů se již v pondělí 25. května 2020 zaplní prvními strávníky. Platit ale bude několik pravidel. Provozovatel musí zajistit pro hosty dezinfekci rukou, povinné rozestupy a dezinfekci židlí i stolů před usazením nové skupiny zákazníků. Personál je povinen nosit roušky. Strávníci mohou při konzumaci u stolu roušky odložit. Mezi další omezení patří otevírací doba. Pro vnitřní prostory je stanoven zákaz provozu od 23:00 do 6:00 hodin (výdejní okénko může být otevřeno).

 • 18:48 Počet nakažených na Karvinsku v souvislosti s Dolem Darkov roste

Blížící se vlna uvolňování bude mít na Karvinsku menší dopad než v ostatních okresech České republiky, protože zde stoupl počet nakažených koronavirem. „K 16h evidujeme 212 covid pozitivních, u 652 kontaktů probíhá testování. Celkem bylo vyšetřeno již 2 393 vzorků. Od zítra tady proto hygienici omezí akce do 100 osob, ponechají zákaz návštěv v domovech pro seniory, LDN a nemocnicích,“ řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • 23:05 Otevírají se tetovací salony i piercingová studia

Od pondělí 25. května 2020 si opět přijdou na své všichni, kdo si rádi zdobí svoje těla. Otevírají se totiž tetovací salony, piercingová studia a další živnosti, při kterých je porušována integrita kůže. Kromě pravidelné dezinfekce studií a lehátek, dvoumetrových rozestupů v čekárnách či nutného nošení roušek musí být dodrženy i další specifická opatření. Zákrok je prováděn bez doprovodu (s výjimkou zákonného zástupce u mladistvých) a jednotlivá stanoviště musí být oddělena plentou/zástěnou.

 

Sobota 23. května 2020

 • 11:55 Již dvě třetiny nakažených koronavirem se vyléčily

Ministerstvo zdravotnictví ČR informovalo, že Česká republika se s epidemií COVID-19 vypořádává velmi dobře. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky lze vyčíst, že v současné době počet uzdravených pacientů nadále roste a klesá počet hospitalizovaných. Z onemocnění se dokonce vyléčilo již 66 % nakažených. „Nesledujeme žádné plošné negativní trendy a můžeme konstatovat, že rozvolnění 11. května se výrazně plošně neprojevilo. Naší prioritou je proto nyní včasný záchyt lokálních ohnisek infekce. A to nejen v rámci regionů republiky, ale zaměříme se také na sledování rizikových skupin v rámci jednotlivých profesí. Udržíme-li pod kontrolou lokální ohniska, nebude žádný důvod k plošným opatřením,“ uvedl v TZ ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • 21:32 Na Smetanově nábřeží v centru Prahy vyrostly zahrádky

Magistrát hlavního města Prahy uzavřel část Smetanova nábřeží, aby pomohl tamním podnikům a institucím po koronavirové krizi. Uzavírka úseku ve směru od Národního divadla po ústí Divadelní ulice začala platit dnes, tedy 23. května 2020. Tento prostor má sloužit nejen k umístění restauračních zahrádek, ale i k pořádání kulturních akcí.

 • 22:56 V pondělí budou moci vyjet i doposud nepovolené taxislužby

Součástí pondělní vlny uvolňování jsou i taxislužby (dosud nepovolené). Provozovatelé ale musí zajistit prostředek na dezinfekci rukou a pro řidiče i klienta platí povinnost mít nasazenou roušku, šátek nebo respirátor. Na seznamu je i několik doporučení, mezi která patří například pravidelná dezinfekce povrchů či instalace ochranné clony/bariéry mezi řidičem a zákazníkem.

 

Pátek 22. května 2020

 • 14:57 Lékárny Dr. Max připomínají, ať nezanedbáváte léčbu

Zdraví by mělo být na prvním místě. Lékárny Dr. Max proto vzkazují: „Nezanedbávejte léčbu! Pokud vysadíte léky, které nutně potřebujete, vystavujete se RIZIKU!“ Na FB profilu lékárny Dr. Max byl vyvěšen leták, na kterém je prezentováno, že vyzvedávání léků v lékárnách Dr. Max je bezpečné, protože bylo uděláno maximum pro bezpečí všech přítomných. Jako příklad jsou uvedena ochranná plexiskla, bezpečné rozestupy, důraz na čistotu v podobě dezinfekcí či nezbytné zakrytí nosu a úst.

 • 20:23 Začnou se natáčet nové díly Show Jana Krause

Pandemie koronaviru přerušila i natáčení Show Jana Krause. Výřečný moderátor i štáb se již příští týden vrátí do práce, protože bylo obnoveno natáčení pořadu a diváci se tak mohou těšit od 27. 5. 2020 na nové díly. Jako první pozvání přijali náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, herci Eva Burešová a Marek Lambora a sportovec Adam Ondra. Fanoušci si mohou navíc zakoupit vstupenky na stream a zúčastnit se tak natáčení virtuální cestou.

 • 21:50 Adam Vojtěch chce předejít podzimním epidemiím

S koncem teplého léta a s příchodem sychravého podzimu se o slovo často hlásí epidemie chřipky. Letos navíc hrozí druhá vlna koronavirové epidemie. O této (možné) hrozbě ví i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Musíme využít zkušeností, které s covid-19 máme. Vytváříme jednotné národní doporučení pro léčbu covid pacientů a aktualizujeme pandemický plán. Budeme ještě více zdůrazňovat význam očkování proti chřipce. Je nutné na podzim zabránit 2 epidemiím naráz – chřipkové a 2. vlně covid,“ napsal na svém Twitter účtu Vojtěch.

 

Čtvrtek 21. května 2020

 • 9:27 Ve čtvrtek ráno bylo v ČR 2 585 nakažených koronavirem

Nejaktuálnější čísla dle KHS a laboratoří hlásí, že ve čtvrtek 21. května 2020 v 9:00 hodin bylo v České republice 2 585 nakažených koronavirem. Celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním COVID‑19 se zastavil na čísle 8 725. Ve středu přibylo 74 nakažených a od dnešní půlnoci jsou evidovány 4 nové případy. Celkem zemřelo 304 lidí v souvislosti s onemocněním COVID-19.

 • 13:18 Lidl přináší pestré chutě Itálie  

Itálie patří mezi země nejvíce zasažené pandemií koronaviru. Pokud se vám ale stýská po tamních delikatesách, můžete si je pořídit i u nás. Lidl Česká republika vydal nový leták, který informuje, že 25. května 2020 začíná týden plný pestrých chutí Itálie. V nabídce naleznete například čerstvé mascarpone, rajčatovou omáčku s bazalkou, pancetu, nesušené těstoviny s náplní a mnoho dalšího. Nezbývá nic jiného, než popřát: „Buon Appetito".“

 • 14: 55 Znovuotevření restaurací a pizza Pepperoni z Pizza Hut za pár korun

Po několikatýdenní přestávce, z důvodu pandemie COVID-19, se již v pondělí otevírají všechny restaurace. K tomuto „slavnostnímu“ znovuotevření si pizzerie Pizza Hut připravila speciální a chutnou akci. V pondělí 25. května 2020 se bude po celý den ve všech pobočkách Pizza Hut v České republice podávat pizza Pepperoni ve standardní velikosti jen za 50 Kč.

 

Středa 20. května 2020

 • 13: 28 Přesunutý 19. ročník Colours of Ostrava oznamuje první znovu potvrzená jména

Mnoho fanoušků již bezesporu oplakalo zprávu, že 19. ročník Colours of Ostrava se kvůli koronavirovým opatřením uskuteční až v roce 2021, a to v termínu od 14. do 17. července. Organizátoři ale již nyní oznámili několik účinkujících. “Jsem ráda, že první znovu potvrzená jména můžeme ohlásit tak brzy po přesunu festivalu. Jednání se zástupci kapel jsou velmi vstřícná, je cítit, že v současné situaci jsme všichni na jedné lodi,” vyjádřila své pocity ředitelka festivalu Zlata Holušová. Vystoupí například holandský DJ Martin Garrix, norská kapela Wardruna, malijská zpěvačka a kytaristka Fatoumata Diawara, australská zpěvačka Tones and I, bosenská formace Dubioza Kolektiv či maďarští rockeři Ivan and The Parazol.

 • 15:19 Jaká opatření nepřestanou platit ani po pondělní vlně uvolňování?

V pondělí 25. května 2020 přestane platit celá řada nařízení. Některá opatření ale budou platit i nadále, a to do odvolání. Roušky bude nutné nosit uvnitř budov, v MHD a na dalších místech, kde bude rozestup mezi osobami nežijící ve společné domácnosti menší než 2 metry. Limit pro společenské a kulturní akce je stanoven na 300 účastníků (8. června by se mělo toto číslo zvednout na 500). Návštěvy v nemocnicích, domovech seniorů či lázních budou povoleny maximálně pro dva lidi (měření teploty, bez příznaků koronaviru…). Restaurace a bary smějí mít otevřeno maximálně do 23:00 hodin (výjimka platí pro jídelny pro zaměstnance či výdejová okénka). Samozřejmostí jsou dvoumetrové rozestupy a dezinfekce.

 • 22:26 Vstupenky na Letní shakespearovské slavnosti budou brzy v prodeji

I když pandemie koronaviru ovlivnila letošní Letní shakespearovské slavnosti, které budou kratší a nabídnou osekaný repertoár, organizátoři oznámili oficiální datum předprodeje. Vstupenky do Prahy, Brna a Ostravy se začnou prodávat již 3. června 2020. „Letošní ročník bude jiný. Možná dobrodružnější, ale jistě hodně zábavný. Přestože bylo nutné program zkrátit, diváci o svá oblíbená představení nepřijdou. Vstupenky začneme prodávat do hledišť se sníženým počtem míst. A prodej budeme následně přizpůsobovat aktuální situaci. V případě, že bychom byli nuceni z důvodu vládních nařízení akci zastavit a nehrát, vstupné divákům vrátíme,“ řekl umělecký ředitel Libor Gross.

 

Úterý 19. května 2020

 • 10:13 Denní přírůstek nově nakažených koronavirem opět překročil stovku

Měsíc květen se zatím pyšnil velmi nízkými denními přírůstky nově nakažených koronavirem. Včera toto číslo ale stouplo, a dokonce překročilo stovku. V pondělí, dle hlášení HKS, přibylo 111 nově nakažených koronavirem. Celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním COVID-19 se tak po pondělku vyšplhal na 8 586. I úterý však hlásí již několik nových případů, proto se číslo aktuálně zvedlo na 8 594.

 • 18:36 Hranice se Slovenske a Rakouskem by se mohly otevřít do poloviny června

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček dnes jednal s Ivanem Korčokem ze Slovenska a Alexanderem Schallenbergem z Rakouska o tom, jakým směrem se bude vyvíjet cestování. „Vracíme se k normálu, a to se týká i cestovního ruchu. Naším cílem je, abychom hranice mezi Českem, Rakouskem a Slovenskem otevřeli do poloviny června, navíc bez nutnosti předkládání negativních testů nebo karantény,“ uvedl v tiskové zprávě Petříček. Jednání budou pokračovat i nadále a konečné rozhodnutí by mělo padnout v průběhu příštího týdne.

 • 20:10 Kupte knihu a proměňte se v hrdinu

Už jste slyšeli nebo četli o akci „Přijď a staň se hrdinou“? Projekt na podporu knihkupectví, která se nyní vypořádávají s následky pandemie koronaviru, vznikl ve spolupráci s knižními nakladateli. Ti se totiž rozhodli vzdát části svého zisku. Pomoci může každý, a to velmi jednoduchou cestou. Za každou prodanou knihu z výběru bestsellerů poputuje 10 Kč na podporu knihkupectví, kde si publikaci zakoupíte. O akci informovalo na svém FB například knihkupectví Luxor nebo Knihy Dobrovský.

 

Pondělí 18. května 2020

 • 12:14 Hvězdárna a planetárium Brno má otevřeno a vstupné je symbolické

Otevírají se nejen kina, zoologické či botanické zahrady, ale vydat se můžete i na vesmírná dobrodružství.  Své brány totiž odemkla i Hvězdárna a planetárium Brno, která si pro všechny zájemce bažící po vědění připravila speciální akci. Aktuálně nabízené programy může navštívit vždy 50 osob za symbolických 50 korun. Zajít si lze například na Zrození planety Země 2D či Se zvířátky o vesmíru 2D.

 • 19:23 Které profese nebudou muset nosit roušku?

Vláda na dnešním jednání schválila další výjimky pro nošení roušek, které budou platit od úterý 19. května 2020. Oddechnou si například zaměstnanci v kanceláři, kteří budou moci na svém pracovišti roušky sundat v případě, že pracují nejméně 2 metry od jiné osoby. Výjimka se bude týkat i osob vykonávající práci zařazenou do třetí nebo čtvrté kategorie zátěže teplem.

 • 20:17 Na hranicích budou probíhat pouze namátkové kontroly

Rozvolňování se netýká jen obchodů, restaurací či roušek, ale i hranic. „Vláda se dnes shodla, že se od 26. 5. uvolní režim na hranicích: bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková. Dál však bude platit (až na platné výjimky) povinnost předložit při vstupu do ČR negativní test na COVID-19,“ informoval o tom na svém Twitter účtu ministr vnitra Jan Hamáček. Znamená to, že za pouhý týden bude cestování mnohem dostupnější a pohodlnější.

 

Neděle 17. května 2020

 • 9:58 Počet nakažených roste, i když se denní přírůstek drží pod stovkou

Ani hezké počasí a sluníčko posilující imunitu nebrání koronaviru, aby se objevovaly stále nové případy. I když se denní přírůstky drží pod stovkou, v sobotu 16. května 2020 dle hlášení KHS přibylo 49 nových případů onemocnění COVID-19. V pátek se číslo dokonce vyšplhalo na 55 (celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním tak k nedělnímu ránu činí 8 457). Tyto hodnoty se projevily i na aktuálním počtu osob s prokázaným onemocněním koronavirem. Posledních několik týdnů se toto číslo snižovalo, ale 15. května graf začal opět stoupat a prozatím se zastavil na 2 738.

 • 14:23 Multikino CineStar darovalo 100 poukázek personálu na Bulovce

Nadělování radosti a odpočinku pokračuje. „V rámci rozdávání vstupenek zdravotníkům z první linie jsme se zastavili i na Bulovce a předali 100 poukázek pro personál z jednotky intenzivní péče,“ informovalo na svém FB profilu multikino CineStar. Neohrožení muži a ženy si tak mohou zajít do kina na komedii Vlastníci, dokument V síti, animák Frčíme či novinky Lov nebo Afrikou na pionýru a další tituly.

 • 20:35 Za pár hodin nastane konec nouzového stavu

Dnes, tedy v neděli 17. května 2020 končí nouzový stav, který kvůli pandemii koronaviru ve čtvrtek 12. března 2020 vyhlásila vláda Andreje Babiše. Nouzový stav panoval v ČR téměř deset týdnů. „Končí všechna opatření podle krizového zákona. Dále život v České republice bude omezen méně plošně už jenom nařízeními Ministerstva zdravotnictví,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

 

Sobota 16. května 2020

 • 12:25 Budeme na koupališti plavat a opalovat se s nasazenou rouškou?

V pondělí 25. května 2020 si budeme moci konečně sbalit plavky, ručník a žabky a vyrazit na koupaliště. I dovádění ve vodě se ale neobejde bez několika bezpečnostních nařízení. To nejdiskutovaněji se samozřejmě týká roušek. Šátek, roušku či respirátor bude nutné nosit při jakémkoliv pohybu v areálu koupaliště a sundat ji budeme moci pouze při pobytu na dece/lehátku, během cesty do vody a při samotném koupání. Bezpečnostní rozestupy je nutné dodržovat nejen v odpočinkové zóně, ale i v bazénu. Ministerstvo zdravotnictví navíc radí zůstat doma, pokud se necítíte zdravotně dobře, při vstupu do areálu si vždy vydezinfikovat ruce a dbát na zvýšenou osobní hygienu.

 • 14:47 Zoo Praha prodává mimořádné fanouškovské vstupenky v mimořádné době

Pandemie koronaviru neovlivnila pouze lidi, ale i zvířata. Zoo Praha na svých webových stránkách informovala o tom, že i když musela být zoologická zahrada na několik týdnů zavřená, tamní zvířecí obyvatelé vyžadovali každodenní péči, krmení, a dokonce se rodila nová mláďátka. Aby byly dopady tohoto období co nejmírnější, vznikl projekt, v rámci kterého si mohou návštěvníci Zoo Praha zakoupit speciální fanouškovské vstupenky a vyjádřit tak svou podporu. V e-shopu naleznete jednorázové Vstupenky na lepší časy ve čtyřech cenových hladinách, a to 500 Kč, 1 000 Kč, 5 000 Kč a 10 000 Kč. Zakoupená vstupenka platí až do konce roku 2021.

 • 22:24 Posílení imunity (nejen) v době pandemie

„Nezapomínejte na vitamín D, který podporuje imunitu,“ upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky na své speciální webové stránce. Navíc uvádí, že dle odborných článků má většina Čechů nedostatek vitamínů D. Tento problém se má týkat 60–75 % české populace. Vitamín D lze tělu dodat nejen prostřednictvím doplňků stravy z lékárny, ale i jednodušší cestou, a to ze slunečního záření.

 

Pátek 15. května 2020

 • 14:35 Již za deset dnů tu máme další vlnu rozvolňování

Česká republika se právě sžívá s jednou z největších vln uvolňování, ale za rohem na nás již čeká další. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo souhrnný leták, kde je stručně a přehledně uvedeno, co vše se v pondělí 25. května 2020 povolí. Jedním z hlavních bodů je otevření vnitřních prostor restaurací, barů, kaváren, hradů, zámků, botanických a zoologických zahrad. Povoleny budou i skupinové akce s účastí nejvýše 300 osob či návštěvy pacientů zdravotnických a sociálních zařízení. Zelenou dostanou i hotely, penziony, venkovní kempy, plavecké bazény, koupaliště, sauny a wellness centra. Vše doprovází poznámka, že k uvolnění dojde pouze tedy, pokud se nezhorší epidemiologická situace.

 • 17:52 Penny podporuje on-line koncerty Víkend pro seniory

Máte už plány na sobotu a neděli? Toužíte vydat se na pořádný koncert? Tento víkend budete mít šanci, a to v rámci on-line projektu Víkend pro seniory, který vznikl na podporu seniorů v období pandemie COVID-19. V sobotu 16. května 2020 vystoupí Ewa Farna a o den později, tedy 17. května 2020 proběhne koncert skupiny Chinaski. Začátek je naplánován vždy na 20:00. Sbírku a rozdělení výtěžku zaštiťuje nadace Krása pomoci. O koncertech na svém FB účtu informoval i Penny Market Česká republika, kde si můžete i oba koncerty živě užít.

 • 22:32 OC Letňany prodlužuje platnost dárkových poukazů

Věnovali jste sobě nebo svým blízkým a kamarádům dárkový poukaz na nákupy do obchodního centra Letňany, ale zaskočila vás pandemie koronaviru? Pokud platnost dárkových poukazů skončila v období od 12. března do 11. května 2020 a nestihli jste je utratit, nesmutněte, protože jejich platnost je automaticky prodloužena o čtyři měsíce od otevření centra (do 11. září 2020).

 

Čtvrtek 14. května 2020

 • 12:38 Festival Votvírák se sice uskuteční v červnu, ale až příští rok

Letos od 12. do 14. června se měl konat další ročník festivalu Votvírák, který otevírá letní festivalovou sezónu. Tento rok se tak bohužel nestane. Kvůli pandemii koronaviru se 14. ročník Votvíráku přesouvá na červen 2021. „Všechny zakoupené vstupenky zůstávají v platností na nový termín. Děkujeme za trpělivost a všechny projevy sounáležitosti s festivalem, opravdu si jich moc a moc vážíme,“ vzkázali organizátoři festivalu všem návštěvníkům a dodali, že přesné datum oznámí v průběhu následujících týdnů.

 • 15:29 RegioJet obnovuje provoz na všech mezinárodních linkách

Omezení související s pandemií koronaviru se uvolňují a výlety mimo ČR se znovu hlásí o slovo. „Na evropských linkách RegioJet je opět živo!“ informoval oblíbený „žlutý“ dopravce na svých FB stránkách a prostřednictvím obchodního sdělení. RegioJet postupně obnovuje autobusová spojení mezi Českou republikou a evropskými destinacemi.

 • 19:50 Letní tábory by mohly být v provozu od konce června

Kluci, holky a rodiče mohou pomalu nakupovat výbavu na letní tábory. „Letní tábory se spustí od 27.6., pokud bude nadále příznivá epidemiologická situace. Domluvili jsme se s Českou radou dětí a mládeže,“ tak zní vzkaz Adama Vojtěcha, který vyvěsil na svém Twitter účtu. Ministr zdravotnictví navíc dodal, že zatím stanovili maximální počet účastníku na 300, a když bude situace stále dobrá i po 8. červnu 2020, mohlo by se uvedené číslo zvednout na 500.

 

Středa 13. května 2020

 • 9:15 Počet nakažených k dnešnímu ránu je 8 223

Nakažených koronavirem přibývá stále méně. Denní hlášení dle KHS a laboratoří, které je zveřejněno na speciálních stránkách ministerstva zdravotnictví, ukazuje, že k dnešnímu ránu se celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním COVID-19 vyšplhal na 8 223. Vzhledem k tomu, že včerejší číslo se zastavilo na hodnotě 8 221, znamená to, že za noc máme pouhé dva nové případy.

 • 14:07 V OC Premium Outlet Prague Airport byl otevřen první obchod s fashion rouškami od předních českých a slovenských designérů

Mít nasazenou roušku zakrývající nos a ústa je nejen nezbytností, ale v současnosti i módní záležitostí. Chcete-li sladit roušku se svým outfitem a nosit ji jako módní doplněk, stačí zavítat do obchodního centra Premium Outlet Prague Airport, kde byl otevřen první obchod s fashion rouškami od předních českých a slovenských designérů. V prodejně Fashion Masks by Czech & Slovak Designers seženete roušky od Josefíny Bakošové, Yvony Leitnerové, JK Klett a mnoha dalších. Koupí stylové, minimalistické či extravagantní roušky navíc přispějete na pomoc zdravotníkům v první linii.

 • 19:22 Maláčová chce navrhnout snížení platu poslanců a senátorů

Pandemie koronaviru ovlivnila celou Českou republiku a její občany. Jak se k této situaci staví politici? „Celá země si tady utahuje opasky a co my?  Měli bychom začít sami u sebe, pracujícím, seniorům, nemocným a rodinám peníze brát nebudeme. Navrhneme proto výrazné snížení platu poslanců a senátorů v příštím roce. A chci také navázat platy politiků na minimální mzdu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém oficiálním Twitter účtu.

 

Úterý 12. května 2020

 • 12:50 Studenti u přijímacích zkoušek nemusí mít nasazenou roušku

Vláda na pondělním jednání schválila několik výjimek ohledně nošení roušek, které platí od 12. května 2020. První z nich se týká žáků a studentů, kteří nemusí mít nasazenou roušku u přijímacích zkoušek na střední a vysoké školy, při denní výuce na jednoletých kurzech cizích jazyků či u státních zkoušek. Roušky mohou odložit i členové zkušební komise. Důležité je ale zachovat odstup alespoň 1,5 metru a u přijímaček nesmí být v místnosti více než 15 osob. Výjimka platí i pro pacienty a zdravotnické pracovníky, pokud je to potřebné pro poskytování zdravotní péče.

 • 17:55 Dnes v poledne se rozezněly zvony na počest zdravotníků

Na dnešek, teda na 12. května připadá oslava Mezinárodního dne sester. Při této příležitosti a jako poděkování všem zdravotníkům za jejich nasazení v boji s pandemií COVID-19 se ve 12:00 hodin rozezněly zvony a vozy zdravotnických záchranných služeb po celé České republice po dobu jedné minuty. „Všichni zdravotničtí pracovníci byli, jsou a budou při řešení těchto krizových situací našimi hrdiny a já jim za jejich nasazení v boji s koronavirem nesmírně děkuji,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • 18:28 Pandora oslavuje znovuotevření svých prodejen slevovou akcí

„Všechny prodejny Pandora jsou od dnešního dne otevřeny a my si k této příležitosti pro vás připravili speciální nabídku,“ tak zní pondělní FB vzkaz Pandory všem svým zákazníkům. A o jakou speciální nabídku se jedná? Pandora láká na jedinečnou slevu. Při nákupu jednoho produktu se budete radovat ze slevy 10 %, při nákupu dvou produktů dostanete slevu 20 % a při nákupu tří a více produktů budete odměněni 30% slevou. Tato nabídka platí do 17.05.2020 nebo do vyprodání zásob.

 

Pondělí 11. května 2020

 • 12:32 Otevření OC Forum Nová Karolina přineslo i novou prodejnu Deichmann

Dnešním dnem se vrací život do obchodních center napříč Českou republikou. Znovuotevření po povinné koronavirové pauze hlásí i OC Forum Nová Karolina. Pondělí 11. května 2020 v tomto OC nabízí bonus, a to v podobě otevření krásné nové prodejny Deichmann v prvním patře. Při této slavnostní příležitosti se můžete od pondělí těšit v Deichmannu i na slevu 50 % či prozkoumat novou kolekci COLOUR UP vytvořenou ve spolupráci s britskou zpěvačkou Ritou Ora.

 • 13:02 COVID-19: Kam se vyšplhala data po prodlouženém víkendu?

Prodloužený víkend přinesl nejen den volna navíc, slunečné i deštivé počasí a přípravy na pondělní otevření obchodních center, kin či kadeřnictví, ale i velmi pozitivní vývoj ohledně nakažených COVID-19. V pondělí dopoledne na stránkách MZ byla uvedena tato čísla: celkový počet provedených laboratorních testů – 306 409, celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním koronavirem – 8 123, aktuální počet osob s prokázaným onemocněním koronavirem – 3 361, celkový počet vyléčených – 4 482 a celkový počet úmrtí v souvislosti s onemocněním koronavirem – 280 osob.  

 • 19:24 Roušky zřejmě sundáme dříve, než se čekalo

Diskuse ohledně nošení/nenošení roušek pokračují. Vzhledem k pozitivnímu vývoji epidemie to ale vypadá, že budeme moci roušky, šátky či respirátory odložit ještě tento měsíc. „Epidemiologická skupina pana doc. Maďara proto o víkendu zasedla a doporučila roušky na veřejnosti rozvolnit dříve. Pokud se dnešní uvolňovací vlna zásadně neprojeví na počtu nakažených, sundáme roušky již 25.5.,“ napsal na svém Twitter účtu Adam Vojtěch. Navíc ale upozornil, že povinnost zakrýt si nos a ústa bude i nadále platit ve všech vnitřních prostorech, MHD, taxi atd.

 

Neděle 10. května 2020

 • 11:27 V pondělí se budeme moci zbavit přerostlých vlasů a nechtěných odrostů

Holičství a kadeřnictví po několikatýdenní pauze přivítají první zákazníky (11. 5. 2020). Na obnovení těchto služeb čeká nespočet klientů, kterým vadí přerostlé vlasy, nehezké odrosty či vznikající plnovousy. Co nás ale u holičů a kadeřníků čeká? Mezi zákazníky musí být dodržovány alespoň dvoumetrové rozestupy a holič, kadeřník či zákazník nesmí mít tělesnou teplotu přesahující 37 °C nebo jiné příznaky koronaviru. Vše se musí dezinfikovat, a to nejen ruce a společné prostory, ale i všechny použité kadeřnické pomůcky. Holič nebo kadeřník musí mít nasazenou jak roušku či šátek, tak ochranný štít.

 • 14:36 Budeme moci odložit roušky už v červnu?

Kde, a především do kdy budeme muset nosit roušky? Odpověď na tuto otázku netrpělivě očekává snad každý občan ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček dnes na svém Twitter účtu zveřejnil toto stanovisko: „Roušky by se od června měly dál povinně nosit v uzavřených prostorách, třeba v MHD, práci, obchodu nebo v kině. Venku dobrovolně, ale doporučuji chovat se tak, ať neohrožujeme ostatní, takže mezi lidmi si ji vždy raději nasadit.“

 • 17:11 Za jakých podmínek si pochutnáte na venkovních zahrádkách?

Jste venku a máte hlad? Od pondělí 11. května 2020 budete moci utišit svůj prázdný žaludek nejen prostřednictvím výdejních okének, ale i posedět na venkovních (letních) zahrádkách. Nutné bude dodržovat několik pravidel, mezi které například patří odstup alespoň 1,5 metru mezi zákazníky nesedícími u jednoho stolu, zamezení shlukování osob či dezinfekce židlí a stolů před usazením každé nové skupiny zákazníků. V době konzumace pokrmů a nápojů u stolu nemusí mít zákazník nasazenou roušku. Pracovníci provozovny nesmí mít tělesnou teplotu 37 °C a vyšší či prokazovat jiné příznaky nákazy COVID-19.

 

Sobota 9. května 2020

 • 12:06 Multikino CineStar darovalo poukázky do kina doktorům a sestřičkám

Po namáhavé práci by měl přijít zasloužený odpočinek a zábava. Proto se multikino CineStar ptá: „Kdo jiný by si teď měl odpočinout víc, než doktoři a sestřičky z první linie?“ CineStar nelenilo, vybralo nemocnice v krajských městech, kde se nachází multikina tohoto řetězce (například Mladá Boleslav, Pardubice, Jihlava či Pardubice) a každé věnovalo po 100 poukázkách na filmová dobrodružství.

 • 18:07 Ženich, nevěsta, hosté a kdo další se započítává do povelených 100 osob na svatbě?

Plánujete svatbu? Od pondělí 11. května 2020 jsou povoleny svatby do 100 osob. Co přesně si pod tímto číselným údajem máte představit? Dle tiskové zprávy MVČR se do povolených 100 osob započítávají snoubenci, svědci, oddávající, matrikář či tlumočník (je-li třeba). V počítání se nesmí zapomenout ani na nezletilé děti, asistentky zajišťující organizaci obřadu, fotograf, hudebník zajišťovaný obcí atd. Dodržovat se musí zpřísněná hygienická opatření (roušky, dvoumetrové rozestupy …). Snoubenci při obřadu zakrytý nos a ústa mít nemusí.

 • 21:10 Znovuotevření Galerie Vaňkovka přinese i bonus v podobě nové prodejny

Doba, kdy opět vyrazíme na nákupy do obchodních center, je zpět. Během nuceného zavření se některá OC trochu proměnila. „V pondělí 11. května otevíráme kromě většiny obchodů také jeden zbrusu nový,“ oznamuje brněnská Galerie Vaňkovka. Od pondělí tak budete moci navštívit i NUTREND, který se nachází v přízemí Vaňkovky vedle O2. NUTREND navíc láká na speciální otevírací slevu 20 % a odborné poradenství.

 

Pátek 8. května 2020

 • 12:26 Celkový počet vyléčených přesáhl aktuální počet nakažených

K dnešnímu dni je v České republice více vyléčených po onemocnění COVID-19, než aktuální počet osob s prokázaným onemocněním. Čísla dle hlášení KHS totiž uvádějí, že v pátek ráno bylo vyléčených 4 372. Naopak aktuální počet osob s prokázaným onemocněním se zastavil na 3 392. Celkový počet nakažených koronavirem za celé období činí 8 034 osob.

 • 13:15 Premium Outlet Prague Airport chystá na znovuotevření velký výprodej

„Po týdnech čekání konečně můžeme skoro vše, co máme tak rádi. Pro každého máme něco. Kolekce jarního i letního zboží za bezkonkurenční ceny jsou připraveny v obchodech,“ vzkazuje Premium Outlet Prague Airport, který se znovuotevře již v pondělí 11. května 2020. Otevření po koronavirové pouze přinese i největší jarní výprodej se slevami až 70 %. Chybět nebudou ani bezpečnostní a hygienická opatření.  

 • 20:54 Westfield Chodov upozorňuje na dodržování dvoumetrových rozestupů

„Všimli jste si při nákupech potravin, drogérie či návštěvě lékárny v našem centru samolepek na podlaze?“ ptá se obchodní centrum Westfield Chodov na svém FB účtu. Jejich účelem je, abychom si uvědomili, jak opravdu vypadají dvoumetrové rozestupy, které chrání nejen naše zdraví, ale i všech kolem nás během pandemie koronaviru. V pondělí 11. května 2020 OC Westfield Chodov otevírá (kromě restaurací, kaváren či sauny), tudíž se nám odhad této vzdálenosti bude určitě hodit.

 

Čtvrtek 7. května 2020

 • 9:57 Pandemie koronaviru posunula začátek Letních shakespearovských slavností

Letošní kulturní léto bude jiné. S dopady pandemie koronaviru se potýkají i Letní shakespearovské slavnosti. Organizátoři divadelní akce se proto rozhodli pro několik opatření. Letošní Letní shakespearovské slavnosti začnou o měsíc později, budou kratší a nabídnou upravený program. Premiéra komedie Bouře v režii tandemu SKUTR byla přesunuta na sezónu 2021, nebude se konat představení Sen noci svatojánské s mezinárodním obsazením v podání Prague Shakespeare Company a do ČR nepřijedou ani herci z Bratislavy. Předprodej vstupenek by měl být spuštěn v červnu.

 • 20:48 Vláda schválila rychlejší scénář rozvolňování sociálních služeb

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes na jednání vlády navrhlo rychlejší scénář rozvolňování sociálních služeb, který vláda s ohledem na příznivou epidemiologickou situaci schválila. Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež tak mohou poskytovat služby již od 11. května 2020. Stejný termín platí i pro sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Návštěvy v zařízeních sociální péče by měly být povoleny od 25. května 2020.

 • 21:55 Záchranáři se mohou těšit na odměny

Na dnešním zasedání vlády byly chváleny finanční odměny pro pracovníky zdravotnické záchranné služby. Záchranářům by tak měla být za březen, duben a květen 2020 vyplacena jednorázová odměna ve výši 40 000 Kč za každý měsíc. „Odměna pracovníkům záchranné služby je výrazem poděkování za jimi odvedenou práci v těžkých podmínkách a ocenění jejich osobního přístupu k řešení epidemie,“ uvedl v tiskové správě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Středa 6. května 2020

 • 14:13 Billa i nadále zásobuje zdravotníky potřebnými vitamíny

„Jsme tu pro vás, společně a jeden pro druhého,“ tak zní aktuální motto supermarketu Billa, který se rozhodl v době pandemie koronaviru pomáhat a zásobovat zdravotníky čerstvým ovocem. Billa na svém FB účtu informovala, že poctivou dávkou vitamínů poslala již do třetího zdravotnického zařízení, a to do nemocnice v Mariánských Lázních. Tamní personál si tak mohl pochutnat na vydatné porci jablek a pomerančů.

 • 17:08 Studie kolektivní imunity a její průběžné výsledky

Testování v rámci Studie kolektivní imunity skončilo 1. května 2020. Jejím cílem je zjistit množství protilátek na COVID-19 u nás. Dnes na tiskové konferenci byly zveřejněny průběžné výsledky. Otestováno bylo 26 549 dobrovolníků. „Stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký,“ tak zní hlavní závěr studie, který prozradil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a dodal, že u většiny české populace probíhá onemocnění s velmi mírnými příznaky.

 • 19:12 Otevřou obchodní domy IKEA v ČR, ale omezí počet zákazníků

V pondělí 11. května 2020 otevřou obchodní domy IKEA v České republice, a to každý den v týdnu od 9:00 do 21:00 hodin. Obejít se zatím budeme muset bez restaurací a dětských koutků, které zatím zůstanou zavřené. Nakupování bude probíhat v omezeném režimu. Je nutné mít zakrytý nos i ústa a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Připraveny budou jednorázové rukavice nebo sáčky a dezinfekce na ruce. Obchodní domy IKEA v souladu s požadavky stanovené vládou omezí i počet návštěvníků. Limit v OD IKEA Černý Most, Zličín a Brno je stanoven na 1 200 zákazníků. V Ostravě platí limit 600 zákazníků.

 

Úterý 5. května 2020

 • 14:02 V platnost vstoupily další výjimky z povinnosti nosit roušku

Přísná bezpečnostní opatření se i nadále rozvolňují. Během pondělního jednání vláda schválila další dvě výjimky z povinnosti nosit roušku. Kdo a kde ji tedy můžeme odložit? Oddechnou si děti ve školách. Žáci a studenti nemusí mít nasazené roušky ve třídách. Nosit je ale musí ve všech veřejných prostorách školy. Zakrytý nos a ústa nemusíme mít při pořízení portrétní fotografie (např. do pasu) nebo při fotografování novomanželů. Tato výjimka platí po dobu nezbytně nutnou pro pořízení snímku.

 • 15:11 CineStar se připravuje na znovuotevření a nabízí VIP poukázky za stovku

Doba bez kina se chýlí ke konci. Dle aktuálních informací se kinosály, i když v omezeném režimu, opět otevřou 11. května 2020. Síť multikin CineStar v ČR se už na tento okamžik připravuje a rozhodla se nabídnout filmovým fanouškům možnost zakoupit si dopředu VIP poukázky za stovku. V okamžiku, kdy se provoz kin opravdu obnoví, bude možné vyměnit tyto poukázky za vstupenky na film dle vašeho výběru, a to včetně 3D, Dolby Atmos a VIP sedaček. Koupí VIP poukázky navíc multikino podpoříte. „Pomůžete nám tím připravit filmová křesla a celý vesmír uvést do provozu,“ vzkazuje CineStar.

 • 22:09 Pokračování „Pětadvacítky“ bylo podruhé schváleno

Ministryně financí Alena Schillerová dnes na svém Twitter účtu oznámila, že sněmovna podruhé schválila pokračování „Pětadvacítky“ pro poškozené OSVČ. Živnostníci tak budou moci opět žádat o pomoc v podobě 500 Kč na den, tentokrát za období od 1. května do 8. června 2020. Formulář by měl být zveřejněn na webu Finanční správy ČR od čtvrtka.

 

Pondělí 4. května 2020

 • 12:33 Podaří se v ČR vyrobit vakcínu proti novému typu koronaviru?

„Česko zahájilo cestu k přípravě vakcíny proti COVID-19. Podobnou pandemii moderní svět nepamatuje. Léčba dosud neexistuje, ochranu proto vidíme v očkování. Díky našim špičkovým vědcům a lékařům se ČR zařadí do pelotonu několika málo států světa, které se o vývoj vakcíny pokouší,“ uvedl na svém Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V týmu pod vedením české kardioložky a političky Věry Adámkové pracují odborníci SZÚ, ÚHKT a IKEM. Aktuálně se výzkum nachází v první, laboratorní fázi.

 • 19:39 Vláda schválila odložení EET

V pondělí 4. května 2020 vláda schválila návrh Ministerstva financí ohledně odložení elektronické evidence tržeb pro všechny vlny do konce roku 2020. "Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat," uvedla v tiskové zprávě ministryně financí Alena Schillerová.

 • 20:03 Opět budeme moci vycestovat vlakem či autobusem do zahraničí

Na dnešním jednání vlády bylo odsouhlaseno uvolnění mezinárodní vlakové a autobusové dopravy, a to od pondělí 11. května 2020. Do země budou moci vstoupit i cizinci ze zemí mimo EU, musí se ale prokázat negativním testem na koronavirus. V tiskové zprávě MV bylo uvedeno, že se jedná například o sezonní zaměstnance v zemědělství či pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách.

 

Neděle 3. května 2020

 • 11:27 V sobotu přibylo pouhých 18 nakažených onemocněním COVID-19

Dle číselných údajů zveřejněných na speciálních webových stránkách ministerstva zdravotnictví v sobotu 2. května 2020 přibylo nejméně nakažených za několik posledních týdnů. K dnešnímu ránu byl celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním novým typem koronaviru 7 755. Předchozího dne se číslo zastavilo na 7 737.

 • 14:47 Rychlé občerstvení Guty otevírá další provozovny s prodejem jídla s sebou

Oblíbili jste si speciality asijské kuchyně Guty? I když jsou restaurace a fastfoody stále ještě zavřené, rychlé občerstvení Guty postupně otevírá své provozovny, kde si můžete vyzvednout předem objednané jídlo. Některé pobočky dokonce nabízí i rozvoz. K již otevřeným provozovnám s možností vyzvednutí jídla s sebou se v pondělí 4. května 2020 připojí Guty v Havířově a v Novém Jičíně. Aktuality s informacemi o otevřených pobočkách jsou zveřejněny na FB Guty Česká republika.

 • 19:35 Otevírá Městská knihovna v Praze, ale v omezeném režimu

„V pondělí otevíráme a těšíme se na vás,“ vzkázala všem vášnivým čtenářům Městská knihovna v Praze na svém FB účtu. Otevření 4. května 2020 budou provázet bezpečnostní opatření, mezi která například patří dezinfekce rukou, zakrytí nosu a úst rouškou nebo šátkem, dodržování dvoumetrových rozestupů či bezhotovostní platby. Knihovna také doporučuje, abychom omezili čas strávený v knihovně, nechodili do knihovny s příznaky nachlazení a odložili čtení půjčených knih o pár dní. „Děkujeme, že nám pomáháte a jste k sobě navzájem ohleduplní,“ dodává Městská knihovna v Praze.

 

Sobota 2. května 2020

 • 12:55 Počet vyléčených z onemocnění COVID-19 stoupá

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo zprávu, že boj s koronavirem je úspěšný. Aktuálně se z onemocnění COVID-19 v České republice vyléčilo již přes 40 % nakažených. „Počet uzdravených pacientů nadále roste,“ uvedl Adam Vojtěch. Dnes ráno se číslo ukazující celkový počet vyléčených po onemocnění COVID-19 dle hlášení KHS

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.