Mikuláš u nás a ve světe

Všichni kluci i holky bezesporu vyhlíží Mikuláše s čertem a andělem s očekáváním i obavami. Tato magická trojice totiž trestá zlobivé děti a odměňuje ty poslušné drobnými dárky, ovocem, oříšky či cukrovinkami. Zapomenout na Mikuláše je prakticky nemožné, protože obchody nabízí nepřeberné množství perníčků a čokoládových figurek s touto tematikou. Jak ale tato tradice vznikla? A potkáme se s ní i jinde než u nás?

Mikuláš u nás a ve světe

 

Kde se vzal sv. Mikuláš?

Svatým Mikulášem se stal mladý biskup, který svůj úřad přijal kolem roku 300 v městě Myra. Za svého života proslul štědrostí i jako obránce víry a ochránce nespravedlivě obviněných. Kolem roku 345 byl 6. prosince umučen k smrti, proto na tento den připadá jeho svátek.

Česká republika a Slovensko

U nás a na Slovensku obchází Mikuláš domácnosti v předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince. Postavu v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem doprovází anděl s čertem. Anděl symbolizuje dobro a je to většinou on, kdo uklidňuje příliš rozrušené děti. Úkolem čerta, který bývá vybaven plátěným pytlem a chřestícím řetězem, je postrašit neposlušné nezbedy.

Hodné děti bývají většinou obdarované drobnými dárky a balíčky skládající se z ovoce, oříšků, perníčků a čokoládových figurek. Stále oblíbenější jsou adventní kalendáře s čtyřiadvaceti okýnky, které se postupně otevírají až do Vánoc. Nejčastěji kalendáře obsahují drobné čokoládičky, ale objevují se i daleko luxusnější varianty či mutace pro dospělé s kosmetikou a alkoholem.

Nizozemsko

V Nizozemsku doprovází sv. Mikuláše, který je označován jako Sinterklaas, Černý Petr. Ten za velké slávy přijíždí do Nizozemska na lodi ze Španělska s červenou knihou, kde je zaznamenáno dobré chování dětí i prohřešky malých nezbedů. Až do 5. prosince obchází tato dvojice nemocnice, školy a nákupní centra. Poté si kluci a holky připraví punčochy, ve kterých naleznou (5. prosince večer nebo 6. prosince ráno) odměnu dle svého chování.

Polsko

Zde je sv. Mikuláš označován jako Mikolaj a domácnosti navštěvuje v noci z 5. na 6. prosince. Dle předchozí kontroly naděluje klukům a holkám pod polštář nebo do velké punčochy dárky podle toho, jak se během uplynulého roku chovali.

Rakousko a Německo

I když stejně jako u nás, čeká na děti v předvečer svatého Mikuláše nadílka, tradicí je především průvod čertů, který čítá i několik set opravdu povedených a hrůzu nahánějících masek a kostýmů. Těmto postavám se říká Krampus, stejně jako v Bavorsku. V ostatních částech Německa Mikuláše doprovází místo čerta Pacholek Ruprecht.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.