PŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚPŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚ

Nastala sezóna burčáku! Jak poznat ten kvalitní?

S koncem léta a příchodem podzimu nastává nejen období plné deštivých a sychravých dnů, ale i sezóna burčáku. Pokud se na tento nápoj celý rok těšíte, bezesporu už držíte skleničku v ruce a čekáte na první ochutnání. Jak ale poznat kvalitní burčák?

Nastala sezóna burčáku! Jak poznat ten kvalitní?

 

Co je burčák

Slovo „burčák“ zná snad každý. Dokážete ho ale i správně definovat? Burčák je částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné. Tento meziprodukt při výrobě vína se vyznačuje harmonickým poměrem alkoholu, cukru a kyseliny. K dostání je burčák z bílých a červených hroznů, a to v období od 1. srpna do 30. listopadu.

 

Podle čeho poznáte, že je burčák kvalitní?

  • Barva burčáku

Nejprodávanější burčák z hroznů bílé révy by měl být žlutozelené až zlatavé barvy. Pokud spatříte hnědé odstíny, je dobré se tomuto nápoji vyvarovat, protože je pravděpodobně starý, naředěný jablečným moštem nebo vyrobený z nekvalitního plesnivého ovoce. Burčák se též vyznačuje sytostí a lehkou kalností. Jemné částečky usazenin na dně a na stěnách jsou v pořádku.

  • Vůně burčáku

Pokud k nápoji přičichnete a cítíte plíseň či hnilobný nebo kvasnicový pach, není to dobré znamení. Kvalitní burčák by měl být cítit svěže, čerstvě a po vinné odrůdě, ze které je vyroben.

  • Chuť burčáku

Tento ukazatel je velmi subjektivní a záleží na načasování. Správně by chuť burčáku měla být vyvážená. To znamená, že by neměl být příliš sladká a ani trpký.

 

Nákup, přeprava a skladování burčáku

Ideální místem, kde pořídit burčák, je kamenná vinotéka, kde je nápoj skladován ve správných teplotách. Venkovní prodej na slunci v pet lahvích burčáku příliš nesvědčí.

Burčák neustále pracuje, myslete na tento fakt i při přepravě a skladování nápoje a nezapomeňte neustále odpouštět vznikající oxid uhličitý. Bezesporu netoužíte potom, aby vám lahev s burčákem v tašce, autě či doma ve spižírně tzv. explodovala.

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.