Od 10. května se otevřou obchody. Co vše se změní?

03.05.2021

Již za týden se dočkáme další vlny rozvolnění. Po mnoha měsících se otevřou nejen obchody, ale i služby v rámci třetího balíčku. Možná se dočkáme i úpravy nošení ochranných prostředků dýchacích cest.

Od 10. května se otevřou obchody. Co vše se změní?

Otevření maloobchodu 10. května 2021

Dnes na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil ministr průmyslu Karel Havlíček, že v pondělí 10. května 2021 dojde k otevření všech maloobchodů. Po měsících čekání si tak budeme moci nakoupit například oblečení a obuv všech velikostí, dekorace, nábytek, hračky atd. Podmínkou je dodržování přísného hygienického režimu (nošení respirátorů, prostor 15 m2 na jednu osobu). Karel Havlíček dnes také uvedl, že toto rozhodnutí je definitivní a k pondělnímu otevření obchodů opravdu dojde.

Rozvolňování služeb od 10. května 2021 dle balíčku č. 3

Mimo již zmíněných obchodů se otevře i celá řada služeb, které jsou poskytovány v rámci provozovny. K holičství, kadeřnictví, pedikúře, masážím či kosmetice se tak přidají například řemeslné služby, kopírovací práce, aranžérská činnost, provoz solárií, cestovní kanceláře, překladatelské a tlumočnické činnosti, zprostředkování obchodu a služeb (autosalony, autobazary…) mimoškolní výchova atd. Nechybí ani často probírané lanovky. Podrobný seznam zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

(Foto: MZ ČR)

Nošení roušek a respirátorů ve venkovních prostorách

„Dnes projednala vláda tento návrh MZČR na úpravu opatření o nošení ochranných prostředků dýchacích cest. V případě, že se nezhorší epidemická situace, začne platit 10.5. Definitivně však o něm rozhodne ve čtvrtek,“ uvedl ministr zdravotnictví České republiky Petr Arenberger. Jednat by se mělo o situace, kdy dojde ve stejný čas a na stejném místě (ve venkovních prostorách) k setkání alespoň dvou osob (nepatřících do jedné domácnosti) vzdálených od sebe méně než 2 metry. Nošení ochranných pomůcek dýchacích cest ve vnitřních prostorách i nadále zůstává.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.