PŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚPŘEČÍSTKORONAVIRUS AKTUÁLNĚ: PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV NA JEDNOM MÍSTĚ

Originální odměny pro koledníky

Velikonoční pondělí se blíží a s ním i prastará tradice, kdy muži a chlapci šlehají ženy pomlázkou z vrbového proutí. Za tento tradiční akt očekávají koledníci odměnu v podobě vajíčka nebo barevné stužky. Pokud jste na malování kraslic neměli čas nebo chcete návštěvu překvapit, přinášíme vám tři tipy na originální odměny pro koledníky.

Originální odměny pro koledníky

Proč muži šlehají ženy?

Dle tradice by měla být pomlázka (nástroj, kterým muži ženy šlehají) spletena z až čtyřiadvaceti vrbových proutků. Cílem vyšlehání ovšem není něžnějšímu pohlaví způsobit bolest nebo ho ponížit, ale naopak dodat ženám a dívkám životní sílu a omladit je. Ty by se pak měly koledníkům odměnit dárkem v podobě ozdobeného vajíčka. V dnešní době jsou hojně využívány čokoládové figurky. Starší koledníci pak nepohrdnou přípitkem na zahřátí.

Opomenuta by neměla být ani říkánka. K nejpopulárnějším patří: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.”

Malování vajíček je ovšem časově náročné, a pokud si nestihnete připravit všechny potřebné pomůcky a ingredience, může se stát, že na Velikonoční pondělí budete stát u dveří s prázdnou ošatkou. Naše tři tipy vám pomohou nejen se vyhnout hrozícímu trapasu, ale blížící se koledníky i překvapit. Navíc vám ve většině případů bude stačit prohledat ledničku, spíž a šuplíky.

Pomlázka z listového těsta

 • listové těsto
 • pečící papír
 • vajíčko
 • sůl
 • kmín
 • barevné stužky

Z plátu listového těsta si nakrájejte proužky, ideálně cca 1,5 cm široké a 20 cm dlouhé (záleží ovšem na vás, jak velké „pomlázky“ chcete mít), které přenesete na plech s pečícím papírem. Jednotlivé proužky potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte solí a kmínem dle chuti. Pečte v troubě rozpálené na 180 °C přibližně 10–15 minut. Upečené tyčinky nechte vychladnout a ozdobte barevnou stužkou.

Velikonoční linecká vajíčka

 • linecké těsto
 • marmeláda
 • pečící papír

Připravte si klasické těsto, ze kterého na Vánoce pečete linecké cukroví (máslo, moučkový cukr, žloutky, vanilkový cukr nebo vanilka, hladká mouka). Z vyváleného těsta místo koleček a hvězdiček vykrojte tvar oválu nebo vajíčka (dle papírové šablony nebo pomocí zakoupené formičky). Z poloviny vykrájených tvarů vykrojte středy. Hravé pekařky a pekaři mohou zvolit tvar kuřátka či zajíčka. Po upečení spojte marmeládou a posypte cukrem.

Jarní kornoutky s překvapením

 • barevný papír (žlutý, červený, zelený, oranžový …)
 • lepidlo, lepící páska
 • bonbony
 • oříšky
 • barevné stužky

Z barevného papíru srolujte kornoutky, které slepíte, aby se nerozvíjely. Nyní do nich můžete nasypat bonbony, oříšky a všechny drobné laskominy, které doma najdete. Pokud byste chtěli takto připravené kornoutky ještě vyšperkovat, omotejte je barevnou stužkou.

 

Reklama

Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.