Vaše poloha:
Proč a jak začít s otužováním? Poradíme Vám, jak se správně otužovat
Proč a jak začít s otužováním? Poradíme Vám, jak se správně otužovat

18.04.2021

Proč a jak začít s otužováním? Poradíme Vám, jak se správně otužovat

Přejete si posílit Váš imunitní systém? Otužování se v poslední době stalo trendem číslo jedna. Nevíte jak na to? Poradíme Vám, jak se správně začít s otužováním.

 

Otužování – k čemu je dobré?

Začít s otužováním je dobré pro Vaše zdraví z mnoha důvodů.

Přínosy otužování pro organismus:

  • posiluje imunitu,
  • posiluje psychickou odolnost,
  • zrychluje metabolismus,
  • organismus správně reaguje na klimatické změny vnějšího prostředí,
  • zvyšuje energii a výkonnost,
  • zlepšuje cirkulaci krve,
  • zlepšuje pružnost cév,
  • působí jako prevence kardiovaskulárních chorob,
  • pozitivní vliv na svaly a klouby,
  • usnadňuje léčbu alergií,
  • prokrvuje pokožku ,
  • zlepšuje kvalitu spánku.

 

Je otužování vhodné pro každého?

Důležité je tedy otužovat se s mírou a brát ohled na věk a zdravotní stav. Každý zdravý člověk se může otužovat. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, tak o otužování musí rozhodnout Váš lékař. Děti by se měly otužovat mírněji. To samé platí i pro starší osoby.

 

Jak začít s otužováním?

Základním pravidlem otužování je začít postupně – krok za krokem. Rozhodně hned neskákejte do studené řeky, ale začněte se nejdřív otužovat doma. Dáme Vám pár tipů, jak na to.

Otužování vzduchem 

Stačí, když budete spát při pootevřeném okně nebo si zacvičte na čerstvém vzduchu. Zkuste také doma snížit topení a venku nosit méně vrstev oblečení.

Otužování vodou

Můžete začít s omýváním těla vlhkým ručníkem nebo mytím studenou vodou v umyvadle. Postupně se začněte otužovat sprchováním. Nejdříve se umyjte vlažnou nebo teplou vodou, pak pár vteřin studenou vodou a zase teplou vodou. Zopakujte vícekrát, ale tak, že vždy skončíte studenou vodou. Postup provádějte od nohou a pak směrem k hlavě. Každý den se pokuste vydržet pod studenou vodou o pár vteřin déle. V zimě se otužujte v studené sprše 1 až 3 minuty, v létě 3 až 5 minut. Když už se dokážete otužovat ve studené sprše aspoň 3 minuty, můžete už zkusit i plavání v ledové vodě (okolo 15 °C), maximálně 20 minut. Pak se rozehřejte pohybem a oblečte do teplého oblečení.

Při otužování je důležitá pravidelnost. První příznivé účinky otužování se projeví za tři až čtyři týdny.

Začněte s otužováním, Vaše tělo Vám za to bude vděčné!

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Jak posílit imunitu? Zkuste otužování v ledové vodě

Probuďte svůj imunitní systém pomocí otužování v ledové vodě. Připravili jsme pro Vás několik rad, jak na otužování.

Jak porazit nespavost? 10 ověřených metod pro lepší spánek

Trpíte nespavostí? Podle odhadů trpí poruchami spánku až 40 procent populace. Přinášíme vám proto 10 tipů, které vám pomohou nespavost překonat a zajistí vám klidný a kvalitní spánek.

Jak pečovat o tělo v průběhu stárnutí? Klíčové prvky, které vaše tělo potřebuje

Stárnutí je nevyhnutelným procesem, který doprovází život každého člověka. Nicméně, jak se říká, stáří není nemoc, a péče o tělo může významně ovlivnit, jak se cítíme a jak dobře fungujeme i ve vyšším věku. Pro udržení optimálního zdraví a vitality je důležité zaměřit se na klíčové aspekty péče o tělo a zdravotní styl, které mohou pomoci minimalizovat negativní dopady stárnutí.

Zklidněte své tělo jídlem: Potraviny, které mohou snížit hladinu kortizolu

Cítíte se dlouhodobě ve stresu? Může vám pomoci i tak nepatrná změna, jako je odlišné složení všeho jídelníčku.

5 Must-Have dermokosmetických produktů pro vaši péči o pleť

Chcete mít zdravou a zářivou pleť? Přinášíme vám přehled pěti klíčových dermokosmetických produktů, které by neměly chybět v každé péči o pleť. Tyto produkty pomohou řešit běžné problémy s pletí a udrží pleť v optimální kondici.

Srdce na prvním místě: Pět ultra-zpracovaných potravin, kterým byste měli říkat ne

Srdce je náš nejcennější poklad a je na nás, abychom mu věnovali dostatečnou péči. V dnešní době je však snadné podlehnout pokušení průmyslově zpracovaných dobrot. Avšak, tyto potraviny často představují potenciální hrozbu pro naše zdraví. Přečtěte si následující článek a objevte pět ultra-zpracovaných potravin, které byste měli říkat ne, pokud máte zájem o zdravé srdce.

Proč si můžete dopřát těstoviny každý den a bez obav o zdraví a postavu?

Těstoviny jsou často neprávem zatracovány jakožto nepříliš zdravá příloha bohatá na kalorie. Nemusí tomu tak ale nutně být. Zjistěte, jak těstoviny zakomponovat do vyvážené stravy.

Boj proti pálení žáhy: Potraviny, které přinášejí úlevu

Pálení žáhy je nepříjemným a často se vyskytujícím problémem, který může ovlivnit každodenní život. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak s ním bojovat, a jedním z nich je správná strava. Zjistěte, jaké potraviny mohou pomoci snížit časté pálení žáhy a přinést vám úlevu.

Proplachování rýže: Zbytečný rituál nebo klíč k lepšímu zdraví?

Vaříte doma často rýži? Pak jste možná slyšeli o debatách ohledně proplachování rýže. Zdá se, že někteří lidé se přiklánějí k tomu, že je to zbytečný krok, zatímco jiní tvrdí, že je to klíč k lepšímu zdraví. Ale co je pravda? Podívejme se na fakta.

Když dospělost přináší výzvy: 15 příznaků ADHD, které byste neměli ignorovat

ADHD neboli Attention Deficit Hyperactivity Disorder je neurobiologická porucha, která ovlivňuje mozkovou činnost a má vliv na pozornost, impulsivitu a hyperaktivitu. Ačkoli je často spojována s dětstvím, může se projevovat i v dospělosti. Odborníci odhadují, že ADHD postihuje přibližně 5 % dětí a 2,5 % dospělých.