Tipy, jak si vyzdobit velikonočně byt

Tipy, jak si vyzdobit velikonočně byt

Jaro se pomalu, ale jistě probouzí a to znamená, že se blíží Velikonoce. Velikonoce jsou nejen nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale i obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Není proto divu, že se nespočet domácností obklopí pestrobarevnou tematickou výzdobou. Pokud se chystáte i vy vyzdobit velikonočně váš byt, přinášíme vám několik užitečných tipů pro inspiraci.

 

Kraslice

Bezesporu k nejtradičnějším dekoracím patří velikonoční kraslice – vejce ozdobené různými výtvarnými technikami. Zkrášlovat můžete natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vajíčko. Pustit se můžete i do náročných technik, jako jsou prořezávání, vrtání či vyškrabávání (gravírování). Pokud si do těchto opravdu komplikovaných technik netroufáte, nesmutněte. K nejoblíbenějším způsobům zkrášlování vajíček patří jednoduché batikování, barvení či polepování obtisky. Poté stačí kraslice naaranžovat do mísy či ošatky a umístit na stůl.

Květiny

K jaru a samozřejmě i k Velikonocům patří květiny. Vázy plné tulipánů, narcisů či sněženek vaši domácnost nejen nádherně rozzáří, ale i pozitivně naladí vás a všechny vaše hosty. K symbolům jara a Velikonoc neodmyslitelně patří o větvička vrby jívy s částečně rozvitými chundelatými pupeny, tzv. Kočičky.

Velikonoční osení ve vaječných skořápkách

Chystáte se dát si k večeři omeletu? Pokud ano, rozhodně nevyhazujte prázdné skořápky. Použít je totiž můžete jako malé květináčky pro vaše jarní osení. Vaječnou skořápku opatrně, ale důkladně omyjte a naplňte ji pěstebním substrátem. Navrch nasypte semena obilí, která udržujte stále vlhká, ovšem ne příliš mokrá. Zhruba po deseti dnech budete odměněni stylovou a svěží velikonoční dekorací.

Papíroví ptáčci

Máte-li doma děti, můžete do přípravy velikonoční výzdoby zapojit i je. Připravte si několik kolíčků na prádlo (záleží, kolik ptáčků chcete vyrobit), tvrdý papír, pastelky, vodové barvy, kousky látky, lepidlo a nůžky. Na výkres si nakreslete obrys ptáčka, který následně vystřihnete. Nyní záleží pouze na vaší a dětské představivosti. Těla ptáčků totiž můžete dle libosti vybarvit pastelkami a barvičky. Odvážnější výtvarníci mohou použít i ústřižky látek. Jakmile budete se zdobením spokojeni, nalepte z každé strany kolíčku na prádlo jednoho vystřiženého ptáčka. Nechte zaschnout a máte hotovo. Nyní můžete proměnit každý pokoj v klícku plnou pestrobarevných ptáčků.
Reklama
     
Reklama
Reklama