Tipy na jarní práci na zahradě

19.03.2020

S prvními jarními paprsky přichází nejen dny plné hřejivého sluníčka, ale i nová sezóna prací na zahradě. Poctiví zahrádkáři se již bezesporu nemohou dočkat, až si vyhrnou rukávy, navlečou rukavice a nechají se obklopit charakteristickou vůní hlíny a jara. Čím ale začít? A na co byste neměli zapomenout?

Tipy na jarní práci na zahradě

Úklid

Jarní úklid se netýká pouze domácností, ale i zahrad. Nejprve přijde na řadu hrubé čištění v podobně odstranění listí, spadlých větví atd. Až poté se zbavte plevele. Abyste si následnou práci co nejvíce ulehčili, je dobré si zkontrolovat, zda máte v pořádku nářadí a zda vám něco nechybí. V případě potřeby můžete navštívit nejbližší hobbymarket a nakoupit vše potřebné a využít lákavých jarních slev a nabídek.

Rytí a vertikutace trávníku

Zem bývá po zimě unavená, ztvrdlá a bez živin, proto je velmi důležité ji zkypřit a dodat jí živiny. Pokud jste svoje záhony zryli na podzim (což je vhodnější) sáhněte pouze po rycích vidlích a půdu zkypřete. Pokud jste podzimní rytí nestihli, budete se muset pustit do klasického rytí. Vaši pozornost bezesporu bude vyžadovat i trávník, který je třeba prořezat. Vertikutace zbaví váš trávník zbytků trávy, plevelů a mechů.

Seřezání stromů

Jaro je ideálním obdobím pro seřezání ovocných a okrasných stromů. V případě druhé skupiny bude vašim cílem estetická stránka věci. Nyní se můžete pokusit dát vašim okrasným stromkům či keřům tvar, po kterém toužíte. U třešní, meruněk, broskví atd. bude vašim hnacím motorem především touha po větší úrodě.

Ošetřování proti škůdcům

Jarní boj s přezimujícími škůdci si naplánujte, až splníte všechny výše zmíněné úkony, protože ideálním časem pro ošetření je doba, až když se o slovo přihlásí rašení. Pokud byste se do postřiku pustili příliš brzy, měl by o poznání menší efekt.

Výběr rostlin

S výběrem rostlin nemusíte čekat až na jaro, ale můžete s ním začít prakticky kdykoliv během dlouhé zimy. Vezměte si tužku do ruky či notebook, načrtněte si půdorys vaší zahrady i záhonků a můžete se pustit do práce. Vyvarujete se tak „pěstitelským přešlapům“, kdy vedle sebe vysadíte rostliny, které nejsou dobrými sousedy (například cibule a hrášek, brambory a rajčata, salát a brokolice, papriky a fazole atd.).

 


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.