Vůně, které vám pomohou se cítit lépe

13.02.2020

Věděli jste, že vůně má výrazný vliv na lidskou psychiku? Zvolíte-li správné aroma, kterým se necháte obklopit, můžete se cítit mnohem lépe, vyrovnaněji i zdravěji. Stačí pouze chtít a vědět, která vůně je pro vás ta pravá.

Vůně, které vám pomohou se cítit lépe

Co se skrývá pod prostým pojmem „vůně“?

Vůně je čichový vjem, kdy pomocí čichových receptorů získáváte smyslové informace o chemickém složení plynu nebo aerosolu. Jednoduše řečeno, vůně jsou to, co kolem sebe cítíte, co pošimrá vaše nosy. Vůně by se daly rozdělit do dvou základních kategorií, a to na ty, které vám voní nebo naopak, těm většinou říkáme zápach.

Tentokrát se ale zaměříme na tu kladnou skupinu, a to na vůně či aromata, která vás pozitivně ovlivní. Každý vůně má na psychiku jiný vliv, a to povzbuzující, uklidňující či dokonce uzdravující. Abyste se ale nadechly vůně vanilky, květin či citrusových plodů, nemusíte si hned kupovat vanilkové lusky, vyrazit na procházku mezi lány tulipánů v Holandsku či se pustit do loupání pomeranče.

Na co jsou dobré ovocné, kořeněné či květinové vůně? Po které z toho nepřeberného množství sáhnout?

  • Jasmín - Tato velmi výrazná vůně má doslova blahodárné účinky na váš spánek. Pokud vám v hlavě neustále tepou myšlenky a připomínky toho, co máte druhý den udělat, je jasné, že posilující spánek se vám vyhne. Sáhnete-li po vůni jasmínu, vyberete si přírodní antidepresivum a vůni podporující klidný spánek či pomoc při pocení.   
  • Skořice - Výzkumy prokázaly, že vůně skořice zlepšuje naši rovnováhu, utlumuje únavu a podporuje ostražitost a výkon.
  • Vanilka - I když se to může zdát nepravděpodobné, vůně vanilky spouští uvolňování hormonů navozující pocit sytosti. Podobný efekt má i vůně banánu. Pokud tedy budete vdechovat aroma vanilky či banánu, mělo by se to pozitivně podepsat na vaší linii.
  • Citrusy - Potřebujete zlepšit náladu? Směsi vonící po citrusech zaženou splín a špatnou náladu. Citron pomáhá i při bolestech hlavy a je ideální pro zmírnění duševní námahy, protože toto kyselé aroma zbystřuje smysly a zvyšuje aktivitu mozku. Je tedy velmi prospěšné například ve zkouškovém období.

 

Koupel či aromalampa

Vybrat správnou vůni je ovšem jen začátek. Nyní musíte zvolit způsob, kterým vás vůně citrusů, skořice či vanilky obklopí. Doslova pohádkovou volbou je ponořit se do horké koupele, do které přidáte vonné oleje. Nejenže budete vdechovat požadovanou vůni, ale dopřejete chvíli relaxace i vašim svalům a unavenému tělu. Pokud se neradi koupete nebo dokonce tu možnost nemáte, dejte šanci aromalampě. Navštivte obchod plný esenciálních olejů, kde zakoupíte nejen vůně, ale i aromalampy. Poté stačí nalít do lampy vodu, přidat pár kapek oleje a zapálit svíčku zahřívající misku. Během pár vteřin se váš domov zahalí do okouzlujících vůní.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.