25.1.2013

Test DNES: Slunečnicové oleje

Test DNES: Slunečnicové oleje

Levný a neutrální, nebo drahý a zdravější? Špatně položená otázka. Jsou to odlišné výrobky a každý se hodí k něčemu jinémuRostlinné oleje se získávají lisováním semen rostlin obsahujících tuky. Existují dva způsoby, jak z nich vytěžit rostlinný olej. Buď jednoduchým vylisováním zastudena, nebo lisováním při vysokých teplotách a vysokém tlaku. Obě metody mají své výhody i nevýhody. Platí to nejen pro slunečnicové oleje.

Rafinovaný olej

I když to slůvko na lahvi nenajdete, naprostá většina slunečnicových olejů je rafinovaných. Znamená to, že jsou získávány mechanickým lisováním semen slunečnice za vyšších teplot a dále extrahovány pomocí organických rozpouštědel. Nelekejte se, rozpouštědla v oleji nezůstanou, získaná surovina se ještě dál čistí a zbavuje všech nežádoucích příměsí a nečistot v procesu zvaném rafinace. Ten zahrnuje řadu kroků – od neutralizace, při níž se olej zbaví nežádoucích volných mastných kyselin a všech případných příměsí po lisování, přes filtraci, kdy se k horkému oleji přidá bělicí hlinka, která na sebe nabalí barevné sloučeniny, a olej se pak přefiltruje, až po dezodoraci, během níž se destilací s vodní párou odstraní pachové a chuťové látky. Vznikne tak čistý tuk bez původní chuti a vůně.

Jinými slovy, rafinované oleje mají jen slabý tukový pach, jinak jsou chuťově neutrální a navzájem si velmi podobné, takže je možné libovolně je zaměňovat. Při rafinaci se z oleje odstraní většina škodlivin a doprovodných látek, které mohou urychlit kažení. Olej tím ale také přichází o část vitaminů a další cenné látky, vůni a chuť rostliny, z níž je vylisován. Při rafinaci navíc mohou vznikat nežádoucí transmastné kyseliny a také vysloveně škodlivé sloučeniny 3-MCPD.Tento postup však umožňuje daleko vyšší výtěžek, proto jsou rafinované oleje obecně mnohem levnější.V kuchyni by se měl slunečnicový rafinovaný olej používat především do salátů, případně na krátkodobou tepelnou úpravu pokrmů smažením, dušením či pečením. „V potravinářství se používá k výrobě margarínů a pokrmových tuků a slouží i k přípravě majonéz,“ vysvětluje Marek Doležal z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Lisovaný zastudena

Na opačné straně stojí zastudena lisované oleje. Ty se získávají šetrným lisováním bez využití vysokých teplot a další nutné rafinace. Především slunečnicové bio oleje se lisují bez přispění tepla. Proto jsou také často označovány jako „panenské“, i když toto označení je podle evropských předpisů vyhrazeno jen pro olivové oleje. Znamená to, že nejsou dále žádným způsobem upravovány, nanejvýš jen filtrovány a odstřeďovány. Vyráběny jsou i z kvalitnějších slunečnicových semen, protože olej z méně hodnotných semen by už nebylo možné žádným způsobem vylepšit.

Lisování zastudena je mnohem šetrnější varianta, která zachovává v oleji maximum cenných látek. Její nevýhodou je však malý výtěžek lisování, a tím pádem vysoká cena. Oleje lisované zastudena jsou proto dražší než rafinované oleje.Jsou zpravidla čiré, světle žluté až žlutozelené barvy, voní a chut- nají po slunečnicích a oříšcích.Při mechanickém lisování zůstávají v oleji všechny v tucích rozpustné vitaminy, přítomné v původní rostlinné surovině (hlavně vitamin E), cenné nenasycené mastné kyseliny a další živiny. S nimi ale také zbytky pesticidů z chemických postřiků rostlin nebo polycyklické aromatické uhlovodíky ze znečištěného životního prostředí, které dokáže rafinace zčásti odstranit.„Panenský“ slunečnicový olej je spíše olejovou specialitou vhodnou především na saláty, kde vynikne jeho lehce oříšková chuť. Komu výrazná slunečnicová chuť vyhovuje, může ho použít i k tepelné přípravě některých pokrmů, třeba ryb, ale musí počítat s tím, že ovlivní chuť jídla.

Stáhni v PDF

Výrobky, které uspěly v testu

Slunečnicový olej 100% přírodní

Výrobce: KFD Prešov (distributor)Koupeno: INTERSPAR

popis výrobku: slunečnicový olej
vitamin E: 631 mg/kg
bežná cena (mimo akčních) uvedena za 1 litr

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

složení mastných kyselin
obsah vitaminu E odpovídá běžnému slunečnicovému oleji
zanedbatelný obsah transmastných kyselin
obsah škodlivin je nízký
správně uvedené údaje

tvrzení „bez konzervantů“ je matoucí

Hodnocení

Dobrý rafinovaný olej. Složení mastných kyselin i obsah vitaminu E odpovídá běžnému slunečnicovému oleji, obsah transmastných kyselin je zanedbatelný. Obsah škodlivin je nízký. Na obale jsou uvedeny všechny povinné údaje. Tvrzení „bez konzervantů“ je zbytečné a matoucí, žádný olej neobsahuje konzervační látky.

Známka testu 1,5

Golden Royal Slunečnicový olej

Výrobce: KFD Prešov (distributor)Koupeno: Globus

popis výrobku: slunečnicový olej Premium 100% Quality
vitamin E: 634 mg/kg
bežná cena (mimo akčních) uvedena za 1 litr

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

složení mastných kyselin
obsah vitamínu E
zanedbatelný obsah transmastných kyselin a škodlivin

cena

Hodnocení

Dobrý rafinovaný slunečnicový olej za trochu vyšší cenu. Odpovídající složení mastných kyselin i obsah vitaminu E, zanedbatelný obsah transmastných kyselin i škodlivin vznikajících při rafinaci. Na obale jsou uvedeny všechny povinné údaje.

Známka testu 1,6

S-budget Slunečnicový olej

Výrobce: SPAR (distributor)Koupeno: INTERSPAR

popis výrobku: rostlinný olej jednodruhový
vitamin E: 645 mg/kg
bežná cena (mimo akčních) uvedena za 1 litr

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

složení mastných kyselin
obsah vitamínu E
zanedbatelný obsah transmastných kyselin a škodlivin
cena

nejsou

Hodnocení

Velmi levný a kvalitní rafinovaný slunečnicový olej. Odpovídající složení mastných kyselin i obsah vitaminu E, zanedbatelný obsah transmastných kyselin i škodlivin vznikajících při rafinaci. Na obale jsou uvedeny všechny povinné údaje.

Známka testu 1,6

Vegetol Gold

Výrobce: Usti Oils PrahaKoupeno: Kaufland

popis výrobku: rostlinný jedlý olej jednodruhový obohacený vitaminem A a E
vitamin E: 718 mg/kg
bežná cena (mimo akčních) uvedena za 1 litr

Běžná cena 73,20

Co zjistil test

vysoký obsah vitamínu E
lepší láhev chránící před oxidací
obsah transmastných kyselin a škodlivin nízký

na značení chybí šarže
cena

Hodnocení

Velmi drahý rafinovaný olej patří k nejlepším. Má vysoký obsah vitaminu E. Na rozdíl od ostatních je ve skleněné tmavé lahvi, která lépe chrání olej před oxidací. Poměr mastných kyselin odpovídá běžnému slunečnicovému oleji, obsah transmastných kyselin i škodlivin je nízký. Značení je v pořádku, pouze chybí šarže.

Známka testu 1,6

Brändle Vita slunečnicový olej

Výrobce: P. Brändle Olejový mlýnKoupeno: Kaufland

popis výrobku: lisovaný za studena nerafinovaný s přírodním vitaminem E
vitamin E: 659 mg/kg
bežná cena (mimo akčních) uvedena za 1 litr

Běžná cena 119,80

Co zjistil test

„Panenský“ slunečnicový olej velmi dobré kvality
mastné kyseliny i vitamin E v normě
žádné škodliviny ani transmastné kyseliny

lehké známky žluklosti

Hodnocení

„Panenský“ slunečnicový olej velmi dobré kvality. Složení mastných kyselin je odpovídající, odpovídá I obsah vitaminu E, i když je trochu nižší než v některých rafinovaných olejích. Lehké známky žluklosti se projevily jak v analýzách, tak v senzorickém hodnocení. Neobsahuje žádné škodliviny ani transmastné kyseliny. Na obale jsou uvedeny všechny povinné údaje.

Známka testu 1,6

Stáhni v PDF

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Zeleninové lupínky

Test DNES: Zeleninové lupínky

Do továrny přivezou valník velmi zdravé suroviny. Jenže rozpálená olejová lázeň promění řepu či celer na mimořádně tučný a slaný pamlsek, který z jídelníčku raději úplně vynechejte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.1.2017

Test DNES: Dětské svačinky

Test DNES: Dětské svačinky

Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky. Všechny mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 11.10.2016

Test DNES: Bílé jogurty

Test DNES: Bílé jogurty

Jogurty byly většinou kvalitní. Obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin, ve třech ze 14 vzorků však bylo málo potřebných bakteriíZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.9.2016

Test DNES: Grilovací omáčky

Test DNES: Grilovací omáčky

Barbecue omáčky jsou průmyslový produkt se všemi svými klady i zápory. Jsou rychle po ruce, ale také plné složek, které bychom si do nich doma rozhodně nedali.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 31.8.2016

Test DNES: Jahodové zmrzliny

Test DNES: Jahodové zmrzliny

Některé mají 70 % jahod, jiné tři. Vyhrála retro dřeň. Testovali jsme 10 jahodových zmrzlin. Všechny byly přeslazené, ale dětem i dospělým chutnaly.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 30.8.2016

Test DNES: Jídlo z e-shopů

Test DNES: Jídlo z e-shopů

Vyzkoušeli jsme nákup potravin na internetu. Žádný z e-shopů nebyl úplně bez problémů, všechny však bodovaly profesionálním přístupem k zákazníkům.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 1.7.2016

Reklama
Reklama
Reklama