Reklama AC Magazín I Otevírací doba obchodů na státní svátek 8. 5. 2024

Test DNES: Piškoty

Pozitiva: Dobře chutnají i ty nejlevnější, takže můžete ušetřit. Chuťové rozdíly jsou minimální.

Negativa: Jen málokdy se dozvíte, kdo a kde je vyrobil. Některé obsahují kromě tradičních surovin i kypřidla a emulgátory.

Od té doby, co se výroba nejznámějších českých piškotů Opavia přesunula do Polska a zhoršila se jejich kvalita, nepřestávají se jejich konzumenti (a že jich není málo) dohadovat, které piškoty jsou ty nejlepší. Zkusili jsme to za ně zjistit. V testu 15 produktů různých značek jsme hledali piškoty, které se nejvíc podobají těm, jež si pamatujeme z dětství. Kulaté, na jedné straně ploché, na druhé vypouklé, voňavé po mouce a vejcích, křupavé, ale ne moc tvrdé… aby se v puse s douškem čaje krásně rozplynuly.

Takový ideál jsme mezi testovanými vzorky v podstatě nenašli. A hlavně jsme zjistili, že se piškoty mezi sebou příliš neliší.

Možná je to dáno tím, že jejich výroba je koncentrovaná jen do několika podniků na Slovensku, v Česku a v Polsku.

V každém případě rozdíly v chuti a kvalitě nejsou tak výrazné, jak velké jsou rozdíly v jejich cenách. Za kilo piškotů totiž můžete zaplatit 50, ale také 300 korun.

Absolutním cenovým rekordmanem jsou piškoty Tesco Sponge biscuits vyrobené v Polsku. Stály šestkrát víc než další piškoty, které ležely ve stejném obchodě v regále hned vedle nich – Tesco Value, také z Polska.

Že by měly i šestkrát lepší chuť? Ani náhodou. Chutnaly sice o trochu lépe než levnější konkurent, ale nijak výrazně. Oba vzorky byly v testu hodnoceny jako chuťově podprůměrné.

 

Dražší neznamená lepší

Výsledky ukázaly, že cena vůbec nekoresponduje s kvalitou. V senzorickém hodnocení, v němž třicet porotců – běžných konzumentů i studentů cukrařiny – posuzovalo chuť i vzhled, dopadly nejlépe nejlevnější piškoty Clever, které se staly i celkovým vítězem testu. V konkurenci patnácti anonymních vzorků je porota vyhodnotila jako celkově nejlepší. Líbila se vůně, tvar i chuť, jen barva byla podle laiků, ale i učňů cukrářů příliš vybledlá. Cukráři také ocenili, že piškot drží tvar i po namočení do mléka, a přitom příjemně změkne. „Mají chuťově blízko k těm, které znám z dětství,“ uvedl jeden z porotců.

Nejméně porotcům chutnaly bezlepkové piškoty, hodně se drobily a vadila i kukuřičná příchuť. Nutno však říct, že byly handicapovány tím, že jsou na rozdíl od všech ostatních vyrobeny z kukuřičné mouky. Pro celiaky jsou však určitě dobrou alternativou.

Nejlepší tvar a barvu měly piškoty Sedita Mini a Basic, ty ale zase chutnaly tak trochu jako polystyrenový chlebíček. Nejvíce připomínek ke vzhledu měli hodnotitelé k Dětským piškotům od společnosti Kávoviny Pardubice. Nelíbilo se jim, že jsou na povrchu moc světlé, zespodu naopak připálené a navíc příliš pórovité, takže se po namočení do mléka lepily na zuby a v dezertu ze zakysané smetany se rozmočily až příliš.

Nejvíce výhrad směřovali porotci ke tvrdosti jednotlivých vzorků. Maminky, které kupují piškoty malým dětem, by tak měly být při výběru značky ostražitější, protože za příliš tvrdé označili hodnotitelé osm z patnácti piškotů. Vůbec nejtvrdší byly podle nich Sedita Mini piškoty, Veselé piškoty jablečné a K-Classic Biscuits. „To je skoro na vylomení zubu,“ komentovali porotci konzistenci těchto výrobků.

Jak dopadly tolik kritizované opavie? Potvrdilo se to, co už bylo mnohokrát řečeno – že nejsou takové, jaké bývaly. Ve smyslovém hodnocení nebyly nejhorší, ale ani nejlepší, skončily někde uprostřed. Vyšší cena a zavádějící informace na obale je posunuly v testu na celkově 12. místo.

 

Proč kypřidla?

Tradiční dětské piškoty – i ty průmyslové – se vyrábějí jen z vajec, cukru a mouky. Takové složení surovin měla většina testovaných vzorků. Některé ale obsahovaly i kypřicí látky, emulgátory a aromata, někde jsou uvedeny i kukuřičné škroby nebo glukózový sirup.

Ani na jednom vzorku nechyběla tabulka s výživovými údaji – energetická hodnota, obsah tuku, nasycených mastných kyselin, bílkovin, sacharidů, cukrů, vlákniny... Hodnoty jednotlivých vzorků se víceméně shodovaly. Nezjišťovali jsme, zda složení – třeba množství vajec – odpovídá tomu, co je uvedeno na obale.

V laboratoři jsme pouze zkontrolovali množství tuku, který pochází jen z vajec a možná z oleje používaného na vymazání pečicího pásu. U osmi vzorků byl obsah tuku vyšší než deklarovaný ve výživových tabulkách, u některých se lišil až o 30 procent. Jenže výživové údaje na obale nejsou pro výrobce úplně závazné, vyjadřují jen průměrnou hodnotu a přípustné odchylky od skutečného množství jsou velké, takže firmy žádný předpis neporušují.

 

Reklamní fígle

Posoudili jsme i obaly. Povinné údaje uvádějí všechny výrobky. Alergeny (u piškotů jsou to vejce a pšeničná mouka) jsou zvýrazněny, složení i podmínky uchovávání jsou uvedeny, stejně jako výrobce nebo prodejce. Horší je, že právě údaj o výrobci, který nás zákazníky hodně zajímá, nám většinou nic neřekne.

Zaujala nás i některá reklamní tvrzení uvedená na obalech. Zejména obrázky čerstvých vajec. Do průmyslových piškotů se nepoužívají rozklepnutá vejce, ale pasterovaná vaječná melanž, kterou připravují drůbežářské závody.

Opavia na obale vyzdvihuje nejen „vysokou kvalitu“ a „tradiční recepturu“, ale také zdůrazňuje, že „obsahují 50 % cereálií“. Nejde o žádný zdravotní „nadstandard“, ale o sdělení, že obsahují 50 procent mouky. Je to stejné sdělení jako cedulka „cereální rohlík“ u koše s pečivem. Z obilovin, tedy z cereálií, jsou všechny. rohlíky i všechny piškoty. Jinak to nejde.

 

Výrobce? Přísně tajná informace

Jen u čtyř vzorků z 15 se spotřebitel z obalu dozví, kde byly piškoty vyrobeny. U ostatních je uvedeno jen jméno prodejce, u některých země výroby. Zákon to tak připouští. Zkusili jsme zapátrat, jak je to s ostatními. Moc jsme nepochodili. Ukázalo se, že informace o výrobci jsou zřejmě tajné.

Na zákaznické lince Tesco vám řeknou jen to, co je na obale: vyrobeno v Polsku. Sdílnější není ani tiskový mluvčí společnosti Václav Koukolíček: „Jedná se o dlouholetého dodavatele, se kterým spolupracujeme řadu let. Bližší podrobnosti vzhledem ke konkurenci nesdělujeme. Ale není to závod, kde své piškoty vyrábí Opavia.“ Tisková mluvčí Lidlu Jitka Vrbová pouze prozradila, že piškoty Tastino, na kterých není ani zmínka o výrobci, jsou vyrobeny na Slovensku, ale konkrétní závod uvést také nechtěla: „Výrobce neříkáme.“ Na Slovensku jsou vyrobeny i piškoty Basic, což je vlastní značka řetězce Albert. Ani tady se dál nedostaneme. „Informace na obalech piškotů jsou v sou ladu s platnou legislativou. Je tam mimo jiné uvedena i země původu výrobku,“ říká mluvčí Aholdu Dagmar Krausová.

Lépe jsme pochodili jen u firmy Mokate Czech, která je uvedena jako výrobce na piškotech Clever a Marila – i s pražskou adresou. Na té ale žádná továrna na výrobu sušenek nesídlí. Navíc společnost patří do polské skupiny Mokate, která vlastní dvě továrny v Polsku a jednu v Česku. Tak kde byly vyrobeny? Ve středočeských Voticích. Dozvěděli jsme se to až na přímý novinářský dotaz.

Výrobce není ani na piškotech Opavia. Prodejce Mondelez Czech má výrobny po celém světě. Včera vyráběl tradiční české piškoty v Opavě, dnes v Polsku, proč by to zítra nemohlo být třeba v Číně?

 

Kde se vzaly kulaté piškoty?

200 g cukru jemně prosátého třít asi půl hodiny s osmi žloutky do zhoustnutí. Přidat sníh z osmi bílků a 250 g hrubé mouky. Naplnit do sáčku a na plech vyložený papírem stříkat stejné piškoty. Posypat cukrem a upéct v mírnější troubě,“ píše ve své kuchařce známá Marie Janků-Sandtnerová. A dodává: „Tyto piškoty mohou se podávati malým dětem.

„Piškoty uvádějí ve svých kuchařkách všichni renomovaní doboví autoři. Ale žádný nezmiňuje tvar,“ vysvětluje znalkyně historie české gastronomie Jitka Rákosníková. Kde se přesně objevily první kulaté piškoty, není zcela jasné. Jisté je, že jejich předchůdci byly podlouhlé cukrářské piškoty.

Princip přípravy je ale stejný. Ušlehaný sníh z bílků je zamíchán do zvlášť připravené směsi z rozetřených vaječných žloutků a cukru. Piškoty jsou charakteristické právě tím, že neobsahují žádné kypřicí prostředky. Jejich kyprost totiž zajistí přídavek bílkového sněhu.

I průmyslově se piškoty vyrábějí z mouky, cukru a vajec ve formě vaječné melanže. „Dětské kulaté piškoty mají na rozdíl od podlouhlých cukrářských menší obsah cukru a jejich jakost je závislá na typu použité mouky a jakosti vaječné hmoty,“ vysvětluje Marcela Sluková z VŠCHT v Praze.

Výrobky, které uspěly v testu

Clever Piškoty

Clever Piškoty

Výrobce:
Mokate Czech
Koupeno:
Billa

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 12,50 Kč / 250 gramů

známka z degustace: 2,1

obsah tuku: 4,5g / 100g

Běžná cena 12,50

Co zjistil test

Hodnocení

Levné piškoty vyrobené v závodě ve Voticích (dozvěděli jsme se to až na dotaz) pro obchody Billa. Složení i obsah tuku bez výhrad. Obal je neprůhledný, takže piškoty není vidět.

Degustace: U porotců získaly piškoty nejlepší hodnocení ze všech vzorků. Většině se líbila jejich vůně, chuť i tvar, barva byla světlejší. Cukráři ocenili, že po namočení stále drží tvar, v dezertu změkly tak akorát.

1,6 Známka testu

Dětské piškoty

Dětské piškoty

Výrobce:
Kávoviny Pardubice
Koupeno:
Norma

cena za kg: 60 Kč

cena / balení: 14,90 Kč / 250 gramů známka z degustace: 2,5

obsah tuku: 3,6g / 100g

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Levné piškoty českého výrobce. Informace na obale jsou úplné, alergeny jsou označené nevýrazně. Složení bez výhrad, obsah tuku odpovídá.

Degustace: Piškoty jsou až moc světlé a pórovité, některé zespoda připečené. Na skousnutí jsou tvrdé a drobí se. Po namočení do mléka se v puse příjemně rozpustí, i ve smetanovém dezertu se chovají dobře. Trochu se lepí na zuby.

1,7 Známka testu

Korrekt Piškoty

Korrekt Piškoty

Výrobce:
neuveden (na Slovensku)
Koupeno:
Globus

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 11,90 Kč / 240 gramů známka z degustace: 2,3

obsah tuku: 3,6g / 100g

Běžná cena 11,90

Co zjistil test

Hodnocení

Další levné piškoty pod značkou obchodního řetězce. Konkrétního výrobce se z obalu nedozvíme, chybí podmínky skladování. Složení bez výhrad. Ve výživové tabulce je uveden nulový obsah nasycených mastných kyselin, což podle analýz neodpovídá.

Degustace: Mají nepravidelný tvar – některé jsou šišaté. Chuť patřila k lepším. Namočené v mléce se trochu lepí na patro. V dezertu obstály dobře.

1,7 Známka testu

Penny Piškoty

Penny Piškoty

Výrobce:
neuveden (v ČR)
Koupeno:
Penny Market

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 12,50 Kč / 250 gramů známka z degustace: 2,4

obsah tuku: 4,3g / 100g

Běžná cena 12,50

Co zjistil test

Hodnocení

Informace na obale jsou čitelné a přehledné, výrobce není uveden, podle sdělení firmy Mokate jsou vyrobeny v závodě ve Voticích. Složení bez výhrad, obsah tuku odpovídá.

Degustace: Na pohled působí piškoty scvrkle. Jsou hezky měkké a po namočení do mléka se příjemně rozpustí v ústech. Chuť patří k lepším. V dezertu piškot sice změkne, ale některé části zůstanou tvrdé.

1,7 Známka testu

Tastino Biscuits

Tastino Biscuits

Výrobce:
neuveden
Koupeno:
Lidl

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 12,50 Kč / 250 gramů známka z degustace: 2,7

obsah tuku: 3,2g / 100g

Běžná cena 12,50

Co zjistil test

Hodnocení

Levné piškoty vyráběné na Slovensku (dle sdělení Lidlu – na obale není o výrobci ani zmínka) pro osm různých východoevropských zemí. Složení je klasické – mouka, vejce, cukr. Datum trvanlivosti a výživové údaje hůře čitelné.

Degustace: Porotce zaujal zvlněný tvar piškotů i jejich rychlé rozpouštění v tekutině. Moc jim však nechutnaly. Do dezertu se ale hodí dobře – změkly v něm nejlépe ze všech.

1,8 Známka testu

Basic Piškoty

Basic Piškoty

Výrobce:
neuveden (Slovensko)
Koupeno:
Albert

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 11,90 Kč / 240 gramů známka z degustace: 2,7

obsah tuku: 3,5g / 100g

Běžná cena 11,90

Co zjistil test

Hodnocení

Piškoty vyrobené na Slovensku pro síť prodejen Ahold, konkrétní výrobce ale uveden není. Ostatní informace na obale jsou úplné. Ve složení je kromě mouky ještě kukuřičný škrob.

Degustace: Piškoty mají pěknou barvu i tvar, chuťově však nezaujaly, někomu připomínaly neutrální „polystyrenový chlebíček“. Na skousnutí jsou tvrdší, ve smetanovém dezertu ale obstály dobře.

2,1 Známka testu

K-Classic Feine Eierplätzchen

K-Classic Feine Eierplätzchen

Výrobce:
neuveden (v Německu)
Koupeno:
Kaufland

cena za kg: 67 Kč

cena / balení: 13,30 Kč / 200 gramů známka z degustace: 2,2

obsah tuku: 3,5g / 100g

Běžná cena 13,30

Co zjistil test

Hodnocení

Piškoty z německého Kaulandu se tvarem, složením (obsahují kypřicí prostředky) i chutí liší od českých se stejnou značkou. Jsou také levnější.

Degustace: Piškoty jsou velké, takže se malým dětem nevejdou do pusy (nejsou označeny jako dětské). Krusta je příliš tvrdá, vnitřek je však dobrý. Barva i vůně jsou zajímavé, stejně jako chuť. Hodí se do dezertu – změknou v něm tak akorát.

2,2 Známka testu

Marilla Dětské Piškoty

Marilla Dětské Piškoty

Výrobce:
Mokate Czech
Koupeno:
Globus

cena za kg: 90 Kč

cena / balení: 26,90 Kč / 300 gramů známka z degustace: 2,1

obsah tuku: 4,2g / 100g

Běžná cena 26,90

Co zjistil test

Hodnocení

Cenově průměrné. Informace na obale jsou srozumitelné a úplné. To, že jsou piškoty vyrobené v závodě ve Voticích, jsme se dozvěděli až na přímý dotaz. Složení klasické. Piškoty jsou určeny až pro děti od 3 let.

Degustace: Piškot má dobrý tvar, barvu lehce světlejší. Chuť není tak výrazná, ale celkově velmi dobrá. Po skousnutí však drobí a v dezertu ze zakysané smetany nasaje hodně vody.

2,2 Známka testu

Sedita Mini piškoty

Sedita Mini piškoty

Výrobce:
Václav & Ježo Ilava, SR
Koupeno:
Globus

cena za kg: 116 Kč

cena / balení: 13,90 Kč / 120 gramů známka z degustace: 2,7

obsah tuku: 3,9g / 100g

Běžná cena 13,90

Co zjistil test

Hodnocení

Miniaturní piškotky slovenského výrobce mají klasické složení. Informace na obale jsou úplné, datum by mohlo být čitelnější. Obsah tuku je vyšší než deklarovaný.

Degustace: Malé piškoty připadly většině porotců roztomilé. Byly však tvrdé a cukrářům ani laikům moc nechutnaly. Měly podle nich připečenou pachuť. V dezertu změkly dobře, ale ani v něm moc nechutnaly.

2,3 Známka testu

K-Classic Biscuits

K-Classic Biscuits

Výrobce:
neuveden (na Slovensku)
Koupeno:
Kaufland

cena za kg: 83 Kč

cena / balení: 9,90 Kč / 120 gramů známka z degustace: 2,4

obsah tuku: 4,3g / 100g

Běžná cena 9,90

Co zjistil test

Hodnocení

Cenově průměrné. Piškoty vyrobené na Slovensku pro šest různých zemí, konkrétní výrobce neuveden. Složení i obsah tuku bez výhrad. Údaje na obale jsou hůře čitelné a méně přehledné.

Degustace: Piškoty měly nejhorší konzistenci. Byly velmi tvrdé a zároveň se hodně drobily. Tvar je pěkný, chuť nevýrazná. V dezertu se nasákly až příliš, ale nerozpadly se.

2,4 Známka testu

Tesco Value Piškoty

Tesco Value Piškoty

Výrobce:
neuveden (prodává Tesco)
Koupeno:
Billa

cena za kg: 50 Kč

cena / balení: 11,90 Kč / 240 gramů známka z degustace: 2,7

obsah tuku: 3,2g / 100g

Běžná cena 11,90

Co zjistil test

Hodnocení

Piškoty nízké ceny jsou vyrobeny v Polsku, konkrétního výrobce se z obalu nedozvíme a neprozradí ho ani Tesco (není stejný jako Opavia). Kromě klasických surovin obsahují emulgátory.

Degustace: Chuťově patřily k těm nejhorším. V mléce se rozpouštějí velmi pomalu. Jsou příliš sladké, v puse působí jako guma, některé mají lehce připálený okraj. V dezertu změkly poměrně dobře.

2,5 Známka testu

Opavia Piškoty tradiční

Opavia Piškoty tradiční

Výrobce:
neuveden (Mondelez)
Koupeno:
Tesco

cena za kg: 145 Kč

cena / balení: 34,90 Kč / 240 gramů známka z degustace: 2,7

obsah tuku: 4,5g / 100g

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Vyšší cena. Výrobce neuveden. Zavádějící tvrzení: Vysoká kvalita, tradiční kvalita. I zdůrazňované „50 % cereálií“ neznamená nic jiného, než že piškoty obsahují 50 % mouky. Složení i obsah tuku bez výhrad.

Degustace: Světlá barva, nejednotný tvar. Piškot je na povrchu tvrdý. Chuťově skončily tyto piškoty na šestém místě z 15 vzorků. V dezertu změknou dobře.

2,5 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.