Reklama Kaufland Card I Nakupujte a vyhrajte vysavač Dyson V15s Detect Submarine Reklama Kaufland Card I Nakupujte a vyhrajte vysavač Dyson V15s

Test: Šunkové salámy

Říká se, že na šunkovém salámu se pozná, jestli řezník umí dobře své řemeslo. Jak zvládají řeznické umění výrobci, kteří dodávají šunkové salámy do hypermarketů? Odpověď na tuto otázku hledal společný test MF DNES a časopisu Svět potravin, do něhož jsme zařadili 14 vzorků.

Jak to dopadlo?

Všechny salámy měly alespoň tolik masa, kolik jim předepisuje vyhláška, nebyly v nich žádné zakázané separáty ani sója, a pokud jsou přibarveny, tak jen povoleným přírodním barvivem.

Mohli bychom tedy být spokojeni. Ale nejsme. Nedostatků měly šunkové salámy víc než dost.

Tři výrobky splnily povinných 55 procent pro obsah masa takříkajíc s odřenýma ušima, přesněji řečeno až po započtení desetiprocentní tolerance. Znamená to, že se pohybují na hranici předepsaných požadavků. A masa je v nich jen o něco víc, než vody s nejrůznějšími zahušťovadly.

Tři výrobky slibují na obalech vyšší obsah masa, než jaký naměřili v laboratořích Státního veterinárního ústavu v Praze.

Na vysvětlenou: těch 55 procent masa je legislativní minimum, které musí výrobce splnit, aby mohl salám označit jako „šunkový“. Skutečná kvalita však začíná u 80 procent masa. Tolik měla polovina ze 14 testovaných vzorků.

Velké rozdíly v kvalitě, malé v cenách

Rozdíly v množství masa paradoxně příliš nekorespondují s cenami salámů. Ty byly poměrně vyrovnané, pokud nepočítáme rakouský Berger Wellness Krakauer, který se všem ostatním vymykal chutí (byla to spíš šunka než salám) i cenou. Průměrná cena salámů byla 17 korun za 100 gramů.

„Obsah masa je vždy třeba posuzovat ve vztahu k ceně,“ říkají výrobci. Dali jsme na jejich radu a přepočítali nákupní ceny na cenu masa, které je v nich obsaženo, a zjistili jsme zajímavou věc: Ty nejlepší jsou vlastně nejlevnější.

Zatímco u Dulana a Globusu zaplatíte za 100 gramů masa v přepočtu 17 korun, u salámu Schneider vás přijde na 36 korun.

Test tedy nepotvrdil, že by kvalitní „masitý“ salám musel být drahý. A kupodivu z něj nevyplynulo ani to, že výrobky pod značkou hypermarketů jsou obecně horší než ty, které nabízí výrobce pod svou vlastní značkou. Mezi sedmi nejlepšími se ocitlo pět salámů s vlajkou obchodního řetězce, které vznikají podle jeho receptury.

Chuť lepší, než jsme čekali

Nejlepší známka dvojka, nejhorší čtyřka, průměr 2,9. Takové známky si vysloužily salámy v hodnocení chuti, vůně a konzistence. Přesto byla desetičlenná porota odborníků, do níž jsme pozvali i výrobce, s úrovní spokojená.

„Docela mi to chutnalo, byla jsem překvapená, že kromě dvou tu nebyl žádný propadák,“ řekla po degustaci Zdeňka Panovská z Vysoké školy chemicko- technologické v Praze. „Průměr byl lepší, než jsem čekal,“ zhodnotil degustaci Jan Rosmus ze Státního veterinárního ústavu. „Našel jsem si mezi nimi tři favority, které měly vysoký obsah masa a chutnaly dobře, ale také tři propadáky, které byly blátivé, měly málo masa a netypickou chuť.“

Málo masa, hodně spojky

Nejvýraznější vadou byl špatný poměr takzvané spojky a vložky. Pro šunkový salám je totiž charakteristická mozaika kousků libového vepřového masa (vložky) v méně hodnotné spojce. U některých vzorků převažovala spojka nad kostkami masa, což se pochopitelně projevilo i v chuti. Hodně výhrad směřovalo i ke konzistenci. Ta byla někdy blátivá, někdy zase naopak příliš tuhá.

Měkké salámy podléhají rychle zkáze, proto je v laboratoři veterinárního ústavu ještě jednou smyslově prověřili v poslední den spotřeby. Žádný z nich nebyl vysloveně nepoživatelný, ale některé už měly kyselou až štiplavou chuť.

Velké rozdíly jsou i ve složení salámů. Některé se obejdou jen se základními surovinami a minimem aditivních látek, u jiných je seznam éček předlouhý. A opět to souvisí s obsahem masa.

Tam, kde je ho málo, musí si výrobci vypomáhat vodou se zahušťovadly, chybějící masovou chuť dohánět glutamáty nebo šunkovým aroma. A růžovou barvu vylepšit červeným barvivem E120 – přírodní košenila.

 

 

Výrobky, které uspěly v testu

Dulano Šunkový salám (nekrájený)

Dulano Šunkový salám (nekrájený)

Koupeno:
Lidl

cena za 100 g: 15,10 Kč
vyrobeno: v Německu
Obsah masa: skutečný 88 % - deklarovaný 90 %

Běžná cena 15,10

Co zjistil test

Hodně vysoký obsah masa
Salám má pěknou barvu a výraznou mozaiku

Hodnocení

Laboratoř: Hodně vysoký obsah masa. Bez barviv, zvýrazňovačů chuti a zahušťovadel.

Degustace: Salám má pěknou barvu a výraznou mozaiku, ale lépe vypadá, než chutná. Není to typický šunkový salám, na jaký jsme v Česku zvyklí, liší se od ostatních vzorků, ale není nepříjemný. Je přiměřeně slaný a kořeněný, konzistence tužší až gumovitá. Známka 2,6.

1,8 Známka testu

Globus Lyonský šunkový salám

Globus Lyonský šunkový salám

Výrobce:
Globus
Koupeno:
Globus

cena za 100 g: 15,90 Kč
Obsah masa: skutečný 91 % - deklarovaný minimálně 60 %

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Nejvyšší obsah masa
Bez barviv

chuť málo výrazná

Hodnocení

Laboratoř: Nejvyšší obsah masa ze všech, podstatně vyšší, než uvádí výrobce. Bez barviv, zvýrazňovačů chuti a zahušťovadel.

Degustace: Chuťově jen průměrný. Světlejší barva, pěkná mozaika, konzistence horší (trhá se), tučnější části, chuť málo výrazná, ale ne nepříjemná. Známka 2,9.

1,9 Známka testu

Řezníkův talíř Šunkový salám

Řezníkův talíř Šunkový salám

Koupeno:
Penny Market

cena za 100 g: 15,90 Kč
výrobce: Masokombinát Plzeň
Obsah masa: skutečný 81 % - deklarovaný 80 %

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Vysoký obsah masa
Bez barviv

Na konci záruky je už salám lehce nasládlý až nakyslý a gumovitý

Hodnocení

Laboratoř: Vysoký obsah masa. Bez barviv, zvýrazňovačů chuti a zahušťovadel.

Degustace: Jeden z nejlepších vzorků. Vysoký podíl masa se projevuje i v chuti – chutná víc jako šunka než salám. Silnější plátky, pěkný vzhled, příjemná barva, dobrá mozaika. Chuť šťavnatá, masová, netypické koření. Na konci záruky je už salám lehce nasládlý až nakyslý a gumovitý. Známka 2,1.

1,9 Známka testu

Pikok Šunkový salám

Pikok Šunkový salám

Koupeno:
Lidl

cena za 100 g: 15,90 Kč
výrobce: LE & CO - Ing. Jiří Lenc
Obsah masa: skutečný 82 % - deklarovaný 80 %

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Vysoký obsah masa

Příliš mnoho soli

Hodnocení

Laboratoř: Vysoký obsah masa. Bez barviv, zvýrazňovačů chuti a zahušťovadel. Příliš mnoho soli (3,2 %), na obale je přitom uvedeno „obsah soli max. 2,5 %“.

Degustace: Dobrý šunkový salám, příjemná barva, pěkná mozaika, příliš tuhá konzistence, více kolagenu. Chuť je lepší než vzhled, kazí ji jen příliš velké množství soli. Známka 2,4.

2,2 Známka testu

Berger Wellness Krakauer

Berger Wellness Krakauer

Koupeno:
Billa

cena za 100 g: 37,90 Kč
vyrobeno: v Rakousku
Obsah masa: skutečný 88 % - deklarovaný 82 %

Běžná cena 37,90

Co zjistil test

Má vysoký obsah masa

Tužší na skusu
hodně drahý

Hodnocení

Laboratoř: Kvalitní, ale i hodně drahý salám, který připomíná spíš šunku. Má vysoký obsah masa a nízký podíl tuku a soli, obě hodnoty jsou ale vyšší, než uvádí výrobce. Obsahuje barvivo i glutamát.

Degustace: Růžová barva, výrazné kousky libového masa, příjemná vůně i chuť. Tužší na skusu. Známka 2.

2,3 Známka testu

Gut Bartenhof Šunkový s. shaved

Gut Bartenhof Šunkový s. shaved

cena za 100 g: 17,90 Kč
výrobce: LE & CO - Ing. Jiří Lenc
koupeno: v Normě (vlastní značka)

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Vysoký obsah masa

Na konci záruky štiplavá cizí chuť
obsahuje dochucovadla

Hodnocení

Laboratoř: Vysoký obsah masa, vyšší, než uvádí výrobce. Neobsahuje barviva, ale dochucovadla ano.

Degustace: Velmi jemné plátky. Nepravidelná mozaika, měkčí konzistence, více kolagenu, výraznější kořen. Chuťový průměr. Na konci záruky štiplavá cizí chuť. Známka 3.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.