Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony?

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

15.12.2021

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek
(Foto: canva.com)

 

Ibišek, dříve také známý jako proskurník, je oblíbený okrasný keř, kterému se daří na zahrádce i v interiéru. Existuje mnoho odrůd, které se od sebe liší zejména barvou, velikostí i tvarem květů. Nejoblíbenější jsou červené varianty, avšak květy mohou mít mnoho barev od bílé přes oranžovou až po fialovou.

 

Ibišek v bylinkářství

 

Ačkoli tedy existuje skutečně nepřeberné množství druhů a odrůd, v bylinkářství se užívá téměř výhradně ibišek súdánský. Jeho květy totiž obsahují nejvyšší množství léčivých látek a zároveň má příjemné ovocné aroma.

 

Ibišek se začal jako léčivá bylina využívat již ve starověku, kdy byl povazován za posvátnou rostlinu. Jeho jméno se odvozuje od uctívaného ptáka ibise, který byl ztělesněním egyptského boha Thovta. Dnes je ibišek velice oblíbenou součástí mnoha léčivých čajových směsí, kterým dodává krásnou barvu a příjemnou vůni.

 

Ibiškový čaj i limonáda

 

Nejjednodušším způsobem, jak ibišek zpracovat, je připravit si ze sušeného ibišku nálev. Ibišek lze zakoupit v prodejnách se sypanými čaji i v supermarketech. Čaj připravíme jednoduše zalitím květů vroucí vodou. Je vhodné nechat květy alespoň 15 minut louhovat, aby se uvolnil dostatek léčivých látek. Ibiškový čaj příjemně voní a je navíc plný antioxidantů a vitaminů.

 

V horkých letních dnech si naopak můžeme připravit osvěžující limonádu. Nálev z květů necháme vychladnout a poté k němu přidáme třtinový cukr (či med), citronovou šťávu, větvičku máty a led. Vůně máty a ibiškových květů se skvěle doplňují, díky čemuž si tento nápoj zamilujete.

 

Účinky na naše zdraví

 

Květy ibišku obsahují vysoká množství vitaminů, zejména vitaminu C, minerálů i antioxidantů. Ty chrání tělo před volnými radikály a slouží jako prevence rakoviny. Ibišek však obsahuje i další biologicky aktivní látky, díky kterým je jednou z nejúčinnějších bylinek pro snížení tlaku.

 

Celkově má blahodárné účinky na oběhovou soustavu a zabraňuje usazování cholesterolu v cévách. Působí také protizánětlivě a podporuje správnou funkci trávicí soustavy.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.