Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Kupóny OnaDnes naleznete v aplikaci Portmonka

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

17.12.2021

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný
(Foto: canva.com)

 

Boldovník vonný, zkráceně také boldo, je jihoamerický strom, který se dnes používá pro léčbu mnoha neduhů spojených s játry, ledvinami a trávicí soustavou. Ačkoli byl v Evropě dlouho naprosto neznámý, dnes jeho obliba rychle roste.

 

Užití boldovníku má dlouhou historii a jako tradiční léčivou rostlinu ho využívali již staří Mayové. První doklady o jeho užívání pochází již z doby před více než 12 000 lety. Užíval se pro léčení mnoha jaterních onemocnění a proti bolestem břicha.

 

V současné době je velmi oblíbený zejména v tradiční jihoamerické medicíně. Rozšířený je zejména v Brazílii, Peru či Mexiku. Do Evropy byl dovezen až v 19. století a od té doby se stal součástí mnoha léčiv, sirupů i bylinných směsí.

 

Tradiční užití nejen v bylinkářství

 

Boldovník je velice všestranná rostlina a tradičně se užívají téměř všechny části tohoto stromu. Listy se nejčastěji zpracovávají v medicíně a farmacii, právě z nich si můžeme připravit léčivý čaj. Navíc se používají jako koření připomínající svým aroma skořici. Plody mají chutnou máslovou dužinu, proto našly využití jako osvěžující ovoce

 

Kůra tohoto stromu je surovinou pro výrobu barev. Dřevo pak slouží jako palivo a vyrábí se z něho mnoho dekorativních předmětů, které mají příjemnou skořicovou vůni.

 

Účinky na naše zdraví

 

Boldovník vonný má silné antioxidační účinky a chrání buňky proti kyslíkovým radikálům. Pomáhá také regeneraci jaterních buněk, díky čemuž se používá pro léčbu mnoha onemocnění tohoto orgánu. Stimuluje detoxikaci organismu a silně podporuje tvorbu žluči.

 

Díky tomu stimuluje trávení a pomáhá metabolizovat tuky. Má všeobecně blahodárný vliv na trávicí soustavu, tlumí křeče a pomáhá proti dráždivému tračníku.

 

Má také pozitivní vliv na vylučovací soustavu, působí diureticky a léčí záněty močových cest.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.