Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Kupóny OnaDnes naleznete v aplikaci Portmonka

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

02.01.2022

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová
(Foto: canva.com)

 

Třapatku nachovou nejspíše znáte jako echinaceu, má však také mnoho lidových jmen jako jsou indiánské slunce či červená slunečnice. Mezi zahrádkáři se tato krásná trvalka těší velké oblibě a její velké pestře zbarvené květy zdobí mnoho zahrádek i parků.

 

Historie užívání třapatky

 

Echinacea pochází z oblastí amerických prérií, kde ji mnoho staletí využívali v tradiční medicíně mnohé indiánské kmeny. Původní obyvatelé Ameriky ji uctívali zejména díky schopnosti urychlovat hojení ran, a působit proti infekcím i uštknutí.

 

Až v polovině 19. století se o účincích třapatky dozvěděli evropští lékaři, kteří ji záhy začali užívat pro léčbu mnoha onemocnění. Echinacea má silné antibakteriální a antivirotické účinky, díky kterým je v moderní medicíně oblíbená dodnes.

 

Užití

 

Echinacea je dekorativní trvalka oblíbená zejména pro své pestré květy, které prozáří každou zahrádku. Květy mohou mít nejrůznější barvy od bílé až po tmavě červenou, nejoblíbenější jsou však původní, růžové varianty.

 

Nezastupitelnou roli má však třapatka také v bylinkářství a medicíně. Ze sušených květů (případně celé rostliny) je možné si připravit čaj, který účinně zažene známky nachlazení a pročistí organismus. Oblíbené jsou však také tinktury. Ty snadno připravíme naložením rostlinného materiálu do alkoholu, nejčastěji pálenky či vodky, v poměru 1:3. Tinktura je koncentrovaným lékem, který vám vydrží i několik let. Lze ji užívat při infekčních onemocněních, ale účinná je i pro léčbu problematické pleti.

 

Léčivé účinky

 

Echinacea je oblíbená pro léčbu mnoha neduhů, zejména díky silným protizánětlivým a dezinfekčním účinkům. Je silným přírodním antibiotikem a pomáhá organismu vypořádat se s nejrůznějšími infekčními onemocněními. Navíc posiluje imunitu, stimuluje tedy i přirozenou obranyschopnost našeho těla. Nejčastěji se užívá při nachlazení, chřipce i dalších virových onemocněních.

 

Velice účinně také bojuje s chronickými záněty. Léčí tedy bronchitidu, záněty močových cest či záněty středního ucha. Při vnějším užívání také zmírňuje akné, ekzémy a další problémy spojené s pokožkou.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.