Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Kupóny OnaDnes naleznete v aplikaci Portmonka

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

13.01.2022

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský
(Foto: canva.com)

 

Rozrazil lékařský je drobná bylinka s modrými kvítky, kterou najdeme na prosluněných stráních, v zahradách i kolem cest. Tato nenápadná rostlinka je známá také pod lidovými jmény jsou bouřka, přítržník či rezekvítek. Dříve byly rozrazilu přisuzovány magické schopnosti; mimo jiné to, že po utržení dokáže přivolat bouřku.

 

V evropské medicíně se rozrazil užívá již mnoho staletí. Když starověcí Římané dobyli původně germánské oblasti, dozvěděli se od původních obyvatel o rozrazilu, kterého si místní kmeny nesmírně vážili. Byl považován za nejdůležitější bylinku, která dokáže vyléčit takřka všechny choroby. Dodnes se v němčině můžeme setkat s lidovým názvem Allerweltsheil, tedy „bylinka léčící všechny potíže“.

 

Jak rozrazil užívat?

 

Rozrazil je velmi drobná bylinka, je tedy možné konzumovat i čerstvou nať s květy. Hodí se jako ozdoba do salátů, kterým modré kvítky dodají netradiční vzhled. Ačkoli se však jedná o jedlou rostlinu, její chuť není příliš výrazná, v salátu ji tedy téměř nerozeznáte.

 

Čaj ze sušených květů či nati účinně snižuje hladinu cholesterolu a působí močopudně. S rozrazilem se můžeme také setkat v mnoha čajových směsích, které se svým složením liší podle konkréního účinku.

 

Působení na lidský organismus

 

Rozrazil má skutečně širokou škálu účinků a lze ho užívat jako bylinný lék i jako prevenci. V kombinaci s dalšími bylinkami jako jsou jitrocel, lípa či máta se z něho připravují čaje proti zánětu průdušek. Rozrazil tlumí kašel, léčí zahlenění, tlumí zánět a celkově posiluje náš organismus.

 

Další předností rozrazilu jsou jeho močopudné účinky. Díky podpoře vylučování pomáhá tělu vypořádat se s cizorodými látkami a detoxikuje organismus. Navíc slouží jako prevence vzniku ledvinových a močových kamenů. Vyplavováním močoviny z těla stimuluje metabolismus dusíku a brání tak vzniku dny.

 

Mezi další účinky této mimořádné rostliny patří podpora trávení, léčba ekzémů a urychlování hojení ran.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.