Foťte jako profesionál

28.02.2020

S příchodem chytrých telefonů a sociálních sítí nastala doba, kdy je trendy dokumentovat každý svůj krok. Fotografie jídla, dovolenkových destinací, kamarádů, rodiny, architektury či domácích mazlíčků jsou prakticky povinností. Pokud chcete, aby vaše záběry vypadaly co nejlépe a nejatraktivněji, naučte se fotit jako profesionál. Stačí, když si osvojíte několik základních tipů.

Foťte jako profesionál

Jak fotit jídlo

Jídlo patří k primárním lidským potřebám. Snídaně, oběd a večeře bývají proloženy i drobnými svačinkami. Nejen profesionální kuchaři, ale i domácí hospodyňky moc dobře vědí, že se jí i očima. O to více je neodbytná potřeba pochlubit se o skvost, který vám přistál na talíři.

 • Úhel pohledu – Vybrat si můžete tři základních perspektivy, a to kolmo shora, šikmo shora a z boku. První dvě možnosti jsou ideální pro jídla servírovaná na talíři, míse či podnosu a jsou nejhezčí právě tehdy, když na ně pohlédnete shora. Všechny prvky tak budou ostré a zřetelně vidět. V případě lehce šikmého pohledu dodáte snímku na plastičnosti. Je-li jídlo atraktivnější při pohledu z boku nebo zepředu (například ovocný pohár, latte, koktejl, vrstvené pokrmy atd.), určitě dejte přednost této variantě.
 • Stín – S tímto problémem se budete těžko vypořádávat v restauracích či na jiných veřejných místech. Vzhledem k tomu, že v restauracích, hospodách či food courtech dopadá světlo na stul ze stropních svítidel, musíte si při fotografování ze shora dávat pozor na vrhané stíny.
 • Denní světlo – Ano, denní světlo je přítel a pokud máte jen trochu možnost, odneste jídlo ven, kde se můžete náležitě vyřádit.

Jak fotit budovy

 • Světlo – Například historické stavby a monumenty žádají při fotografování měkké večerní nebo ranní světlo. Moderní architekturu lze fotografovat prakticky 24 hodin denně. Plný denní jas může podtrhnout charakter staveb či jim dokonce dodat na atraktivnosti. Tyto budovy často bývají i lákavě osvětlené, proto nezahazujte ani myšlenku na fotografování během noci (ideálně za použití stativu).
 • Detaily – Před tím, než si vyberete místo, odkud budete danou stavbu fotografovat, prohlédněte si ji ze všech stran a nezapomeňte si pozorně zkontrolovat, co všechno do vašeho snímku pronikne. Snažíte-li se zachytit krásu katedrály, zámku či jiného skvostu s puncem historie, určitě by vás nepotěšila moderní auta, sloupy elektrického vedení atd. v záběru. Dobré je zachytit nejen budovu jako celek, ale zaměřit se i na drobnosti, jako je unikátní malba na fasádě, socha, prasklina či boj vegetace s lidským výtvorem.

Jak fotit skupinu lidí

 • Místo – Vybrat správné místo bývá v tomto případě klíčové. Ideální je, abyste si jako fotograf, našel nějaké vyvýšené místo (v případě nutnosti stačí, když si stoupnete na schody či použijete stoličku), čímž minimalizujete šanci, že si stejně vysocí lidé budou zakrývat tvář.
 • Komunikace – Ujistěte se, že vás všichni z fotografovaných poslouchají a ví, co mají dělat. Budete-li na skupinu mluvit, upoutáte tak jejich pozornost a zajistíte si, že se všichni budou dívat do objektivu.
 • Více je méně? V tomto případě NE – Znáte to, kýchnutí, mrknutí, zívnutí či rychlé poškrábání v nevhodnou chvíli. Čím více osob fotíte, tím větší šance je, že se někdo takto zachová. Čím více snímků pořídíte, tím máte větší šanci, že alespoň jeden ze záběrů bude pořízen bez tohoto nešvaru.

Jak fotit selfie

Největší hit dnešní doby. Autoportrétů, tzv. selfie vznikají denně statisíce. Jak se ale vyhnout trapasu?

 • Upravte se – Toužíte-li po opravdu dokonalém selfie, upravte se a důkladně se prohlédněte v zrcadle. Rozmazaný make-up, rtěnka na zubech, zbytky svačiny mezi zuby či rozcuchané vlasy jsou detaily, které na svém selfie opravdu vidět nechcete.
 • Pozadí fotografie – Důkladně, ale opravdu důkladně zkontrolujte to, kde a před čím se fotografujete. Nepořádek v pokoji, ostatní lidé na ulici, nevhodné nápisy za vámi atd. Radost by vám bezesporu neudělaly ani tyče, stromy, větve či jiné předměty nacházející se v pozadí, kterém by vám „trčely“ z těla. Pokud se ale ocitnete před zajímavou malbou na zdi atd. nebojte se tento fakt do selfie zakomponovat.
 • Blesk – V případě pořizování selfie na blesk zapomeň. Raději si dejte práci s nalezením vhodného osvětlení z jiného zdroje. Nejideálnější je samozřejmě denní světlo.
 • Úsměv – Krásný a přirozený úsměv rozzáří téměř každý obličej. Dejte si proto práci a pokuste se před zrcadlem ten nejpřirozenější úsměv natrénovat, protože křečovitě zvednuté koutky či nepřirozený tzv. duck face nikdy nebudou vypadat dobře.

 

Mohlo by Vás zajímat

V neděli (20.6.) tu máme Den otců! Pár tipů, jak překvapit svého tatínka

Den otců se blíží, tak je nejvyšší čas připravit pro tatínka překvapení, abyste mu dali najevo, jak moc si ho vážíte. Už jste o svém dárku přemýšleli a jak to oslavit? Dáme Vám pár tipů, jak na to.

Co vše je potřeba si zabalit do porodnice? Nepodceňte přípravu!

Všechny nastávající maminky bezesporu vyhlížejí den porodu s obavami i nadšením. Jakmile ten okamžik nastane, dostaví se kontrakce, praskne vám voda a vydáte se do porodnice, je nezbytné mít připravenou tašku s věcmi, které vy a vaše miminko budete potřebovat. Pokud se chcete vyhnout zmatkům a zbytečnému stresu, sepište si seznam věcí, ať na nic nezapomenete.

Primark v Praze otevřel: fronta až ke koni, lidové ceny, nákupní šílenství. Jak vypadal první den?

Primark slavnostně otevřel první prodejnu v Praze. Otevření prodejny si nenechaly ujít stovky lidí. Ukážeme Vám, jaká panovala atmosféra a co vše první prodejna Primark v Česku nabízí.

Jak si vybrat zahradní nábytek? A kde je právě v akci? Poradíme vám.

Sluníčko svítí, ptáčci zpívají a vy si užíváte posezení na čerstvém vzduchu. Než tato idylická chvíle nastane, je nutné pořídit si zahradní nábytek. Na trhu je celá řada materiálů, velikostí i designů. Jak se v tom množství vyznat a vybrat si ten správný? Poradíme vám.

Nakupte v červnu v Kauflandu a vyhrajte elektrokolo s předáním od Jaromíra Jágra!

Červen v Kauflandu se odehrává ve znamení exkluzivní soutěže s luxusní výhrou. Členové Věrnostního programu a majitelé Kaufland Card si zahrají nejen o poukazy na nákup, ale i o horská elektrokola e-Largo 9.6-S (2021) 20" a osobní setkání s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem. Hravé nakupování je v plném proudu.

Nejstylovější sluneční brýle na léto: vyberte si z akční nabídky

Teple počasí je konečně tady a spolu s ním i sezóna slunečních brýlí. Jaké jsou aktuálně v trendu? A jak vybrat ty správné, ať už na procházku do města, k moři nebo na sport?

Proč mít doma aloe vera a jaké má účinky na naši pokožku?

Pěstujete doma v květináči muškety? Vyzkoušejte něco nové a vyměňte je za aloe vera. Tato sukulentní rostlina je kosmetickým salonem i lékárníkem v jednom úhledném balení. A navíc, krásně vypadá.

Jaké drinky jsou nejvhodnější v letním období?

Letní sezóna je skutečně tu. Sluníčko pálí, teploty stoupají a žízeň roste. Každý proto zatouží po chvilce osvěžení. Ochladit se můžete v bazénu či u řeky, ve stínu slunečníku, v klimatizovaném sále, ale i osvěžujícím letním drinkem.

Společnost dm drogerie markt investuje do prodejní sítě a rozvíjí koncept on-line prodeje

Nákupní preference spotřebitelů se za pandemie koronaviru zcela proměnily. Zákazníci dm dávají značnou přednost bezpečnému online nákupu z pohodlí domova. I přes změny v nákupním chování spotřebitelů společnost dm stále upevňuje stabilní postavení na trhu.

Potraviny dál zdražují! Poradíme Vám, jak ušetřit.

Lidé se obávají dalšího růstu cen, jelikož potraviny a alkoholické nápoje loni zdražovaly o 4,5 procenta. Strmý nárůst cen potravin může představovat potíž pro široký okruh lidí. Poradíme Vám, jak ušetřit při nákupu.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.