Albert I Sbírejte body s Albertem na sportovní vybavení! Řeznictví MÚÚÚIDivočina za skvělé ceny!

E414 - Arabská guma

Zahušťovadlo, stabilizátor, emulgátor a zvlhčující látka

  • Stupeň škodlivosti 3 - Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  • Látka způsobující alergie

Popis E414 - Arabská guma

Arabská guma se vyskytuje v pryskyřici různých druhů akácií. Látka je rozpustná ve vodě a je to jeden z nejstarších přírodních emulgátorů. Používá se jako stabilizátor, emulgátor a zahušťovadlo.

Využití E414 - Arabská guma

  • Stabilizátor - Jsou látky udržující fyzikálně-chemické vlastnosti potravin
  • Zvlhčující látka - Jsou látky chránící potravinu před vysycháním. Působí proti účinkům vzduchu s nízkou relativní vlhkostí a dále látky podporující rozpouštění práškovitých potravin ve vodním prostředí
  • Emulgátor - Jsou látky umožňující tvorbu stejnorodé směsi dvou či více jinak nemísitelných kapalných fází nebo které tuto směs udržují (to jsou látky podporující vznik emulzí)
  • Zahušťovadlo - Jsou látky, které zvyšují viskozitu potraviny

Většinou působí v kombinaci s jinými gely. Využívá se především při výrobě cukrovinek, neboť snižuje tvorbu cukerných krystalů a na povrchu způsobuje lesklý a hladký film. Používá se do žvýkaček, želé a různých polev jako zahušťovadlo. Stabilizuje emulze obsahující olej a vodu. Stejný účinek má i u pěny v nápojích typu pivo a Coca-Cola. Správné konzistence ve zmrzlinách a mražených krémech dosáhne utvořením malých krystalků. V dietních nápojích slouží jako zdroj rozpustné vlákniny a v práškových nápojích působí jako stabilizátor a nosič aroma. Dále jej můžeme naleznout v nízkokalorických dresincích, cereálních sušenkách, pomazánkách, majonézách, mražených výrobcích, vanilkových prášcích a ve zpracovaném mase. Uplatnění nachází také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Účinky E414 - Arabská guma na organismus

Při běžných dávkách nejsou u látky známy nežádoucí účinky, je tedy považována za bezpečnou látku. Ve vysokých koncentracích může způsobit nadýmání a projímavé účinky. U citlivých jedinců může při styku s touto látkou dojít k alergické reakci (astma, ekzém, senná rýma).

Stupeň škodlivosti3
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieANO
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E414 - Arabská guma na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.