BILLA I Nakup s Edenred card a získej 100 Kč cashback! Portmonka I Nákupy OnaDnes!

Babiččin bylinkář: 23. Chmel otáčivý

08.10.2021

Pěstováním takzvaného „zeleného zlata“ je vyhlášená celá Česká republika a není tedy divu, že u nás můžeme nalézt jedny z nejkvalitnějších odrůd této rostliny. A ačkoli je většina produkce chmelu určena pro výrobu našeho piva, nemálo se ho taktéž využívá ve farmacii i bylinkářství.

Babiččin bylinkář: 23. Chmel otáčivý
(Foto: canva.com)

Chmel otáčivý můžeme na polích i v přírodě poznat velice snadno. Jde o vytrvalou liánu, jejíž výhony se pnou po opoře či plazí po zemi do vzdálenosti mnoha metrů. V přírodě se vyskytuje v lužních lesích a v křovinách na březích řek, ovšem výrazně jednodušší je najít ho na polích. V České republice se pěstuje chmel již odnepaměti, první údaje o pěstování této rostliny na našem území jsou již z 9. století.

Zelené zlato

Dnes se na pěstování chmelu zaměřuje nemálo pěstitelů, můžeme ho tedy nalézt v mnoha regionech naší země. Pěstováním a kultivací je však proslulá zejména oblast Žatecka, která je také silně spjata s výrobou piva. V Česku rostou některé z nejkvalitnějších odrůd, proto se někdy také chmelu přezdívá "zelené zlato". Na polích se ale můžeme setkat pouze se samičími exempláři této rostliny. Pro výrobu piva je totiž nutné, aby samičí šištice zůstaly neopylené, je proto nutné zamezit styku s jakoukoli samčí rostlinou, která by mohla znehodnotit úrodu.

Užití

Samičí chmelové šištice se využívají v pivovarnictví na výrobu piva. Díky hořkému lupulinu, který obsahují, totiž tomuto nápoji dodávají patřičnou nahořklou chuť. Mladé výhonky je možné využívat navíc jako zeleninu a náhradu chřestu, je možné je také nakládat či přidávat do polévek.

Ve farmacii se chmel užívá pro výrobu mnoha kosmetických přípravků. Působí jako účinné sedativum a narkotikum, pomáhá tedy zklidnit organismus, působí proti stresu a navozuje hluboký spánek. Těchto vlastností se využívá i v lidovém léčitelství, chmel pomáhá při problémech se spánkem a povzbuzuje chuť k jídlu. Snižuje také horečku a uvolňuje křeče.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 28. Kostival lékařský

Kostival používaly jako léčivou bylinku na poranění i popáleniny mnohé generace našich předků. Má totiž jedinečné regenerační vlastnosti, díky nimž výrazně urychluje proces hojení. Dnes ho můžeme nalézt především jako součást mnoha léčiv, sirupů, mastí, obkladů i krémů – to vše svědčí o jeho časem prověřených léčivých vlastnostech, které nachází využití i v současné medicíně.

Babiččin bylinkář: 27. Bazalka pravá

Bazalka pravá se v dnešní době využívá převážně jako základ mnoha italských pokrmů, její příjemná svěží vůně však není její jedinou předností. Bazalka je co do léčebných vlastností mimořádně univerzální bylinka, která našla uplatnění v medicíně, farmacii a lidovém léčitelství.

Babiččin bylinkář: 26. Libeček lékařský

Snad každý si vybavuje chuť tradiční české bramboračky, a právě za ni vděčí tato polévka libečku. Ten ovšem není pouhým kořením, má i silné léčivé účinky, pro které je pěstován již od starověku.

Babiččin bylinkář: 25. Šalvěj lékařská

Obliba šalvěje v současné době stoupá. A není také divu, využívá se nejen k dochucování pokrmů, ale také jako léčivá rostlina, jejíchž účinků si lidé všímali již od starověku. Navíc je účinná v boji proti virům i bakteriím, její užívání je tedy vhodnou prevencí onemocnění zejména v zimních měsících.

Babiččin bylinkář: 24. Pažitka pobřežní

Je ozdobou na talíři i nenahraditelnou přísadou v české a zahraniční kuchyni. Pažitka pobřežní je bylinka, která se v současnosti těší velké oblibě a má význam nejen v gastronomii, ale také lidovém léčitelství.

Babiččin bylinkář: 22. Kopr vonný

Kopr je jednou z bylinek typických pro českou kuchyni. Ať již máte rádi tradiční koprovou omáčku, kulajdu či nakládané okurky, připravit je bez kopru téměř nelze. Tato rostlina však má nejen silné aroma, ale také léčivé účinky, díky kterým je ceněna již od starověku.

Babiččin bylinkář: 21. Rozmarýn lékařský

Stejně jako ostatní koření má i rozmarýn neopomenutelné účinky na naše zdraví, a to nejen to fyzické, ale také psychické. Kromě dochucování pokrmů je tedy možné ho využít i jako přírodní lék na mnoho neduhů i jako prevenci.

Babiččin bylinkář: 20. Měsíček lékařský

U nás ho známe jako velmi oblíbenou dekorativní letničku, která zdobí záhony téměř v každém městě i vesnici. Měsíček lékařský však není pouze okrasná rostlina, má i všestranné užití v medicíně a farmakologii.

Babiččin bylinkář: 19. Kopřiva dvoudomá

Kopřivu si většina z nás spojuje s nepříjemným žaháním, kterým je tato rostlina proslulá. Nicméně i tato neoblíbená květina má širokou škálu různých využití, a to nejen v bylinkářství.

Babiččin bylinkář: 18. Koriandr setý

Koriandr setý je velice rozporuplná bylinka. Jen málokdo má k aroma této rostliny naprosto neutrální vztah. Ať už jste tedy milovníci či odpůrci tohoto koření, můžete ocenit jeho blahodárný vliv na naše zdraví.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.