Babiččin bylinkář: 33. Kozlík lékařský

01.11.2021

Trpíte nespavostí, stresem či úzkostmi? Pokud ano, pak je pro vás kozlík tou správnou volbou. Jako uklidňující prostředek ho užívaly již naše babičky a v moderním hektickém světě jeho obliba stále roste. Pomáhá totiž tlumit psychické napětí, zklidňuje mysl, zmírňuje stres a pomáhá proti depresím. V tomto ohledu jde dokonce o jednu z nejúčinnějších bylinek vůbec...

Babiččin bylinkář: 33. Kozlík lékařský
(Foto: canva.com)

Kozlík lékařský je léčivá bylina, jejíž blahodárné účinky jsou známy již po tisíce let a mnoho starověkých národů proto kozlík využívalo jako přírodní léčivo. Inkové mu přisuzovali magickou moc a schopnost léčit, starověcí Řekové a Římané pak kozlík užívali zejména jako zklidňující prostředek a lék proti nespavosti. Na našem území pak měl podle pověstí ochraňovat proti zlu a čarodějnicím.

V současné době existuje nepřeberné množství přípravků obsahujících výtažek z kozlíku lékařského. Tato rostlina totiž obsahuje velice vysoká množství biologicky aktivních látek, díky kterým je jednou z nejúčinnějších bylin pomáhajících proti nespavosti vůbec. Množství léčivých látek je dokonce tak vysoké, že jsou některé z těchto látek běžně uvolňovány do okolí. A právě to ocení zejména kočky, které kozlík neodolatelně vábí. Pokud si tedy na zahrádku pořídíte kozlík, téměř jistě si ho váš čtyřnohý mazlíček brzy najde a jen nerad se od něj bude vzdalovat.

Jak se kozlík užívá?

Kozlík si můžete pohodlně vypěstovat i na zahradě. Jde o rostlinu většího vzrůstu se světle růžovými květy, které se daří na většině stanovišť. Oddenky sklízíme nejčastěji od září do listopadu, z nich můžeme poté připravit čaj.

Pokud se Vám však nechce kozlík pěstovat, výtažky z něj obsahuje mnoho přípravků, které zakoupíte v lékárně. Je také možné zakoupit již nasušený oddenek, ze kterého lze připravovat odvar i tinkturu.

A jaké jsou účinky kozlíku na naše zdraví?

Největší vliv má kozlík na naši psychiku. Je doporučován při nespavosti či úzkostech, pomáhá také při stresu, nervozitě, pocitech strachu a depresích. Tlumí sexuální aktivitu a celkově zklidňuje tělo i mysl. Dále tlumí pocity bolesti, je tedy vhodný pro osoby, které trápí křeče či bolesti hlavy. Mimo jiné pak pomáhá proti silným menstruačním bolestem.

Pokud tedy trpíte některou z civilizačních chorob jako jsou nespavost či stres, vyzkoušejte tuto generacemi prověřenou bylinu.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.