Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

05.11.2021

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová
(Foto: canva.com)

Hluchavka nachová je v české přírodě nepůvodní, avšak po dlouhých staletích zde již zcela zdomácněla. Jiné druhy hluchavek, například hluchavku bílou, využívali mnozí antičtí léčitelé, a stejně tak i Germáni a Keltové. Ačkoli má tedy užívání této rostliny velice dlouhou tradici, dříve byste v knihách název hluchavka hledali marně. Toto české jméno jí totiž dali bratři Preslové až v 19. století. Mělo odkazovat na podobnost s kopřivou, oproti které je ovšem hluchavka nežahavá, tedy hluchá.

V přírodě se s hluchavkami můžeme setkat naprosto běžně, v některých oblastech se dokonce jedná o mírně plevelnou rostlinu. Roste na rumištích, kompostech, zahradách i polích po celé České republice.

 

Jak hluchavku správně užívat?

U hluchavky nachové je možné sbírat květ i celou nať. Kvůli křehkosti je však nutné s rostlinami během sušení manipulovat opatrně. Po vysušení si z nati a květů hluchavky můžeme připravit nálev. Jeho příprava je velice jednoduchá, stačí zalít 2 kávové lžičky květů 1/4 litru vroucí vody. Poté je nutné pouze nechat květy asi čtvrt hodiny vyluhovat. Takto připravený bylinný čaj je možné podle chuti dosladit medem a máte hotovo.

 

Další možnosti užití

Mladé výhonky či celou nať hluchavky je možné využít také jako zeleninu. Stejně jako kopřivu je možné hluchavku přidat do nádivek či polévky, čerstvou ji lze také přidat do salátů. Hluchavkové květy navíc mohou sloužit jako ozdoba dortů a jiných dezertů, až už sušené či čerstvé.

 

A jaké jsou tedy její účinky na naše zdraví?

Hluchavka účinně bojuje proti nespavosti a podráždění. Doporučuje se také při problémech s trávením, jelikož napomáhá tvorbě žaludečních šťáv a upravuje zažívání. Tato bylinka je také velice často doporučována ženám. Pomáhá při menstruačních potížích, pomáhá ustavit hormonální rovnováhu v období menopauzy, léčí gynekologické záněty a posiluje stěnu dělohy. Kvůli těmto účinkům byla dokonce považována za posvátnou rostlinu.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská

Pampelišku mnozí z nás vnímají spíše jako nepříjemný plevel v našich trávnících. Pravdou ovšem je, že smetánka našla všestranné využití v medicíně i farmakologii, a to zejména jakožto bylinka, která má blahodárný vliv na trávicí soustavu a ledviny.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.