Dr. Max I AKCE 1+1 navíc! Dr. Max I AKCE 1+1 navíc!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

05.11.2021

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová
(Foto: canva.com)

Hluchavka nachová je v české přírodě nepůvodní, avšak po dlouhých staletích zde již zcela zdomácněla. Jiné druhy hluchavek, například hluchavku bílou, využívali mnozí antičtí léčitelé, a stejně tak i Germáni a Keltové. Ačkoli má tedy užívání této rostliny velice dlouhou tradici, dříve byste v knihách název hluchavka hledali marně. Toto české jméno jí totiž dali bratři Preslové až v 19. století. Mělo odkazovat na podobnost s kopřivou, oproti které je ovšem hluchavka nežahavá, tedy hluchá.

V přírodě se s hluchavkami můžeme setkat naprosto běžně, v některých oblastech se dokonce jedná o mírně plevelnou rostlinu. Roste na rumištích, kompostech, zahradách i polích po celé České republice.

 

Jak hluchavku správně užívat?

U hluchavky nachové je možné sbírat květ i celou nať. Kvůli křehkosti je však nutné s rostlinami během sušení manipulovat opatrně. Po vysušení si z nati a květů hluchavky můžeme připravit nálev. Jeho příprava je velice jednoduchá, stačí zalít 2 kávové lžičky květů 1/4 litru vroucí vody. Poté je nutné pouze nechat květy asi čtvrt hodiny vyluhovat. Takto připravený bylinný čaj je možné podle chuti dosladit medem a máte hotovo.

 

Další možnosti užití

Mladé výhonky či celou nať hluchavky je možné využít také jako zeleninu. Stejně jako kopřivu je možné hluchavku přidat do nádivek či polévky, čerstvou ji lze také přidat do salátů. Hluchavkové květy navíc mohou sloužit jako ozdoba dortů a jiných dezertů, až už sušené či čerstvé.

 

A jaké jsou tedy její účinky na naše zdraví?

Hluchavka účinně bojuje proti nespavosti a podráždění. Doporučuje se také při problémech s trávením, jelikož napomáhá tvorbě žaludečních šťáv a upravuje zažívání. Tato bylinka je také velice často doporučována ženám. Pomáhá při menstruačních potížích, pomáhá ustavit hormonální rovnováhu v období menopauzy, léčí gynekologické záněty a posiluje stěnu dělohy. Kvůli těmto účinkům byla dokonce považována za posvátnou rostlinu.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.