Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

08.11.2021

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský
(Foto: canva.com)

Ostropestřec mariánský je v České republice nepříliš známý druh bodláku. V naší přírodě se totiž běžně nevyskytuje, jelikož pochází z teplejších oblastí v okolí Středozemního moře. Jeho blahodárný vliv na organismus však byl znám již antickým civilizacím, a díky tomu se rozšířil do mnoha míst po celém světě. I na našem území tak byl užíván jako léčivo již před mnoha stovkami let.

Léčivá síla ostropestřce spočívá zejména v jeho schopnosti regenerovat játra, je tedy vhodný k léčbě mnoha onemocnění i jako prevence.

Jak Ostropestřec správně užívat?

Ačkoli je možná najít tuto bylinu jako součást mnoha čajových směsí, pravdou je, že tepelná úprava většinu zdraví prospěšných látek zničí. Ze stejného důvodu není ideální ani péct z mouky připravené ze semen této rostliny. Kromě oleje vylisovaného ze semen je pak nejlepší konzumovat drcená semena samotná. Jsou chutná a sama o sobě obsahují nejvyšší množství léčivých látek. Lze je přidávat k müsli či do jogurtu.

Výživové doplňky, stejně jako semena ostropestřce seženete v prodejnách se zdravou výživou, lékárnách i ve větších supermarketech. Semena doporučujeme si zakoupit, jelikož pěstování této rostliny je poměrně náročné. Úrodu totiž můžeme očekávat až druhý rok po vysetí a sklízení může být kvůli pichlavým listům taktéž poměrně složité.

Ostropestřec pro zdravá játra

Silymarin obsažený v semenech pomáhá léčit mnoho neduhů, zejména však posiluje naše játra. Ať už se tedy jedná o cirhózu, záněty jater či žlučové kameny, ostropestřec prokazatelně zlepšuje jejich stav. Podporuje také regeneraci jater při poškození toxickými látkami a při otravách. Pomáhá také s léčbou infekční mononukleózy.

Další benefity užívání semen ostropestřce

Kromě jaterních potíží prospívá regeneraci cév a křečových žil, také pomáhá zlepšovat krevní oběh. Má také pozitivní vliv na trávicí soustavu. Celkově pak detoxikuje organismus a je doporučován při potížích spojených s psychikou.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská

Pampelišku mnozí z nás vnímají spíše jako nepříjemný plevel v našich trávnících. Pravdou ovšem je, že smetánka našla všestranné využití v medicíně i farmakologii, a to zejména jakožto bylinka, která má blahodárný vliv na trávicí soustavu a ledviny.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.