Yves-rocher I SLEVY až -50%!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

08.11.2021

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský
(Foto: canva.com)

 

Ostropestřec mariánský je v České republice nepříliš známý druh bodláku. V naší přírodě se totiž běžně nevyskytuje, jelikož pochází z teplejších oblastí v okolí Středozemního moře. Jeho blahodárný vliv na organismus však byl znám již antickým civilizacím, a díky tomu se rozšířil do mnoha míst po celém světě. I na našem území tak byl užíván jako léčivo již před mnoha stovkami let.

 

Léčivá síla ostropestřce spočívá zejména v jeho schopnosti regenerovat játra, je tedy vhodný k léčbě mnoha onemocnění i jako prevence.

 

Jak Ostropestřec správně užívat?

 

Ačkoli je možná najít tuto bylinu jako součást mnoha čajových směsí, pravdou je, že tepelná úprava většinu zdraví prospěšných látek zničí. Ze stejného důvodu není ideální ani péct z mouky připravené ze semen této rostliny. Kromě oleje vylisovaného ze semen je pak nejlepší konzumovat drcená semena samotná. Jsou chutná a sama o sobě obsahují nejvyšší množství léčivých látek. Lze je přidávat k müsli či do jogurtu.

 

Výživové doplňky, stejně jako semena ostropestřce seženete v prodejnách se zdravou výživou, lékárnách i ve větších supermarketech. Semena doporučujeme si zakoupit, jelikož pěstování této rostliny je poměrně náročné. Úrodu totiž můžeme očekávat až druhý rok po vysetí a sklízení může být kvůli pichlavým listům taktéž poměrně složité.

 

Ostropestřec pro zdravá játra

 

Silymarin obsažený v semenech pomáhá léčit mnoho neduhů, zejména však posiluje naše játra. Ať už se tedy jedná o cirhózu, záněty jater či žlučové kameny, ostropestřec prokazatelně zlepšuje jejich stav. Podporuje také regeneraci jater při poškození toxickými látkami a při otravách. Pomáhá také s léčbou infekční mononukleózy.

 

Další benefity užívání semen ostropestřce

 

Kromě jaterních potíží prospívá regeneraci cév a křečových žil, také pomáhá zlepšovat krevní oběh. Má také pozitivní vliv na trávicí soustavu. Celkově pak detoxikuje organismus a je doporučován při potížích spojených s psychikou.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.