Yves-rocher I SLEVY AŽ -50 % na více než 200 produktů! Yves-rocher I SLEVY až -50%!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

12.11.2021

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý
(Foto: canva.com)

Pelyněk pravý je nenápadná, nepříliš hezká rostlina, která roste na rumištích, náspech i podél cest. Navzdory svému vzhledu však již ve starověkém Egyptě upoutal svou chutí i léčivými vlastnostmi. Pelyněk byl považován za magickou rostlinu, která se využívala při nejrůznějších obřadech a rituálech.

 

Ačkoli to není na první pohled zřejmé, i jméno pelyněk odkazuje na jeho léčivé vlastnosti. Název této rostliny je totiž odvozen od slova „popel“, které odpovídá pradávným léčebným praktikám, při nichž byly uhlíky přikládány na kůži nemocného. I latinské jméno Artemisia má souvislost s léčitelstvím. Bohyně Artemis byla totiž známá svou schopností uzdravovat a léčit. Na její počest byly dokonce pořádány oslavy spojené s konzumací pelyňku.

 

Využití pelyňku nejen v bylinkářství

 

Pelyněk je oblíbený pro svou hořkou chuť. Kvůli ní se užívá jako koření, zejména v některých oblastech Španělska. Přidává se do polévek a k masům. Zvýrazňuje totiž jejich chuť a zlepšuje trávení. Často je také součástí nápojů jako jsou mnohé likéry (např. Absint), vína (Vermut) či nealkoholické nápoje (tonic).

 

V bylinkářství se pelyněk nejčastěji užívá ve formě čaje, tinktury či alkoholických nápojů. Pelyňkový čaj si připravíte velice snadno, stačí zalít jednu čajovou lžičku sušených lístků vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat.

 

Jaké má pelyněk účinky na naše zdraví?

 

Výrazná hořkost pelyněk předurčuje k léčbě trávicích obtíží. Pelyněk zlepšuje trávení, podporuje sekreci šťáv a správnou činnost jater i žlučníku. Naopak potlačuje nechutenství, křeče a bolesti břicha i nadýmání. Užívá se též jako prostředek pro potlačení zvracení. Působí protizánětlivě, má antibakteriální účinky a v minulosti se používat i k hubení nejrůznějších střevních parazitů.

 

Ženy ho užívají ke zpevnění dělohy a srovnání nepravidelné menstruace, zároveň potlačuje bolesti. Pelyněk je doporučován i při chřipkách a nachlazení, v minulosti se pak užíval i k léčbě tuberkulózy.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.