Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

12.11.2021

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý
(Foto: canva.com)

Pelyněk pravý je nenápadná, nepříliš hezká rostlina, která roste na rumištích, náspech i podél cest. Navzdory svému vzhledu však již ve starověkém Egyptě upoutal svou chutí i léčivými vlastnostmi. Pelyněk byl považován za magickou rostlinu, která se využívala při nejrůznějších obřadech a rituálech.

 

Ačkoli to není na první pohled zřejmé, i jméno pelyněk odkazuje na jeho léčivé vlastnosti. Název této rostliny je totiž odvozen od slova „popel“, které odpovídá pradávným léčebným praktikám, při nichž byly uhlíky přikládány na kůži nemocného. I latinské jméno Artemisia má souvislost s léčitelstvím. Bohyně Artemis byla totiž známá svou schopností uzdravovat a léčit. Na její počest byly dokonce pořádány oslavy spojené s konzumací pelyňku.

 

Využití pelyňku nejen v bylinkářství

 

Pelyněk je oblíbený pro svou hořkou chuť. Kvůli ní se užívá jako koření, zejména v některých oblastech Španělska. Přidává se do polévek a k masům. Zvýrazňuje totiž jejich chuť a zlepšuje trávení. Často je také součástí nápojů jako jsou mnohé likéry (např. Absint), vína (Vermut) či nealkoholické nápoje (tonic).

 

V bylinkářství se pelyněk nejčastěji užívá ve formě čaje, tinktury či alkoholických nápojů. Pelyňkový čaj si připravíte velice snadno, stačí zalít jednu čajovou lžičku sušených lístků vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat.

 

Jaké má pelyněk účinky na naše zdraví?

 

Výrazná hořkost pelyněk předurčuje k léčbě trávicích obtíží. Pelyněk zlepšuje trávení, podporuje sekreci šťáv a správnou činnost jater i žlučníku. Naopak potlačuje nechutenství, křeče a bolesti břicha i nadýmání. Užívá se též jako prostředek pro potlačení zvracení. Působí protizánětlivě, má antibakteriální účinky a v minulosti se používat i k hubení nejrůznějších střevních parazitů.

 

Ženy ho užívají ke zpevnění dělohy a srovnání nepravidelné menstruace, zároveň potlačuje bolesti. Pelyněk je doporučován i při chřipkách a nachlazení, v minulosti se pak užíval i k léčbě tuberkulózy.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská

Pampelišku mnozí z nás vnímají spíše jako nepříjemný plevel v našich trávnících. Pravdou ovšem je, že smetánka našla všestranné využití v medicíně i farmakologii, a to zejména jakožto bylinka, která má blahodárný vliv na trávicí soustavu a ledviny.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.