Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

22.11.2021

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice
(Foto: canva.com)

Lichořeřišnice větší, často nesprávně nazývaná řeřicha či kapucínka, je teplomilná okrasná květina, která ovšem našla užití i v medicíně a léčitelství, zejména jako účinné antibiotikum. Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky, odkud byla v polovině 19. století dovezena do Evropy jakožto okrasná rostlina. Její pěstování je totiž poměrně nenáročné a její výrazné různobarevné květy krásně prozáří každou zahradu.

 

Pěstování

 

Lichořeřišnice pochází z tropických oblastí Nového světa, proto nesnáší mráz a u nás ji lze pěstovat pouze jako letničku. V jižněji položených oblastech Evropy i zbytku světa se však tato rostlina rychle rozšířila, jelikož není příliš náročná.

Semena této bylinky můžeme předpěstovat i vysévat rovnou na záhon, je nutné však počkat až přejdou jarní mrazíky, které by mladé rostlinky poškodily. Lichořeřišnice preferuje vlhčí propustné půdy, ale prosperuje ve většině typů substrátů. Hodí se tedy na záhonky i do truhlíků, kde nás odmění záplava žlutých, oranžových i červených květů.

 

Lichořeřišnice v kuchyni

 

Ve své domovině se tato bylinka často užívá jako koření, hlízy některých druhů dokonce slouží jako obdoba brambor. U nás však konzumujeme listy, květy a semena spíše čerstvé. Jejich chuť je mírně štiplavá a bývá přirovnávána k ředkvičkám.

Krásně barevné květy tedy ozvláštní saláty, mladé lístky a poupata se pak hodí na chleba. Čerstvá semena je možné využít jako náhradu kaparů nebo taktéž konzumovat samotné. Lichořeřišnici je možné také sušit, případně užívat jako tinkturu.

 

Účinné přírodní antibiotikum

 

Lichořeřišnice má antibiotické, antivirotické i antibakteriální účinky, pro které je velmi ceněna. Působí například proti salmonele, streptokokům i zlatému stafylokoku. Zlepšuje imunitu a posiluje organismus, zpomaluje také vypadávání vlasů a redukuje vznik lupů. Velice účinně také lichořeřišnice pomáhá proti zánětům, například zánětu plic, močového měchýře, prostaty, vaječníků i mnoha dalších.

Lichořeřišnice je zkrátka rostlina, která vás zbaví všech patogenů a prospěje vašemu zdraví.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 47. Hřebíček

Mnoho z nás si vánoční svátky bez příjemné vůně hřebíčku ani nedokáže představit. Toto koření je však také velice účinným antibiotikem a má blahodárný vliv na naše zdraví!

Babiččin bylinkář: 46. Guarana

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Nebo byste jen rádi shodili pár kilo? Vyzkoušejte guaranu! Má mimořádné stimulační účinky, zbystřuje mysl a zlepšuje náladu, navíc výrazně urychluje spalování tuku...

Babiččin bylinkář: 45. Borovice lesní

Borovice je nenápadný strom s mimořádnými léčivými vlastnostmi. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a je proto ideální volbou pro sychravá zimní období. Užívat ji můžeme jako čaj i sirup, který si oblíbí zejména ti nejmladší.

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.